Pokud Vás trápí symptomy jako nízký tlak (tedy zpočátku je to naopak tlak vysoký), nervozita/strach/pláč/únava bez důvodu, časté hypoglykemie (aniž by měl člověk cukrovku), noční nespavost a ranní únava, návaly hladu, studené ruce a nohy, zácpa, touha po sladkých nebo výrazně slaných potravinách, endometriósa, pocit neschopnosti si odpočinout, bolesti svalů či kloubů, ztráta vlasů, nedostatek energie, snížení libida, třes a chvění končetin, cysty a syndrom polycystických vaječníků, bledé rty, panické ataky, zhoršení emoční stability, systémová kandidóza, probouzení v průběhu noci - a další (viz zdroj a "adrenální únava - příznaky" níže), tak se podívejte na níže uvedené články:

adrenální únava - úvod
adrenální únava - příznaky
adrenální únava - léčba
adrenální únava - spánek a denní rytmus
adrenální únava - tipy

Níže jsou dva články, které mimo jiné obsahují celkové souvislosti (shoduje se s mou zkušeností):
Zkušenost - první část
Zkušenost - druhá část



Pokud si nejste jisti, můžete si také udělat test kortizolu ze slin. Také existují i "domácí" testy (na které se ale nelze úplně spolehnout):
1. test krevního tlaku - Změřte si tlak vsedě. Pak najednou (rychleji) vstaňte a znovu si změřte tlak. Váš systolický (horní) tlak by se měl zvýšit o 8 až 10 mm. Jestliže klesl, tak pravděpodobně máte adrenální únavu. Test je dobré vyzkoušet ráno a večer.
2. zkouška roztáhnutí zorničky - V tmavé místnosti se podívejte do zrcadla a posviťte zboku lampou do jednoho oka. Zornička by se měla stáhnout. Pokud se po 30 sekundách nestáhne a nebo v horším případě se rozšíří, tak velmi pravděpodobně máte adrenální únavu. (viz video na youtube)
3. bolest při zatlačení na nadledvinky (jsou umístěné nad ledvinami)
(Zdroj.)

KORTIZOL
Vysoký a nízký kortizol, to je oblast sama pro sebe. Vzniká většinou enormní fyzickou a stresovou zátěží. Zpravidla se člověk zpočátku dopracuje ke kortizolu dlouhodobě vysokému, který vyžírá kolagen z kloubů, ze střevní stěny a z mnoha dalších částí těla. V těle nevznikají záněty, následně ale dojde k propadu hladiny kortizolu, protože nadledvinky projdou fází únavy a kortizol klesne. Nízký kortizol se pozná relativně snadno, v zásadě takovým běžným znakem je nízký tlak a s ním související problémy, kdy člověk po delším sedu na křesle nebo židli vstane a zamotá se a jeho tělo není schopno dorovnávat krevní tlak. Dalším znakem je nevhodná reakce očí na přechod ze světla do tmy. Je zde několik dalších markantů, podle nichž lze určit nízkou hladinu kortizolu, ale nejspolehlivější je nechat si udělat kontrolu hladiny kortizolu laboratorním vyšetřením z krve. Pokud je hladina kortizolu mimo referenční meze nebo hodně blízko k jejich hranicím, je vhodné se tím zabývat a kortizol začít řešit. Snížení kortizolu není takový problém, obvykle stačí upravit stravu (výrazně více jíst, hlavně potraviny s nízkým glykemickým indexem) a kortizol se obvykle utlumí, pochopitelně je nutné zajistit si fyzický a psychický klid. Nízký kortizol představuje složitější problém, přičemž opatření jsou stejná jako u kortizolu vysokého. Doporučuje se zcela vynechat fyzickou zátěž a dopřát si absolutní klid, zároveň je vhodné užívat některé doplňky vhodné pro úpravu funkce nadledvin, konkrétně himálajskou sůl, vitamín B5 v kombinaci s vitamínem B1, nutná je celkově velice dobrá vyvážená strava a v případě vážnějších problémů lze kortizol zvednout i přípravky ze sušené kůry hovězích nadledvin (Adrenal cortex), které je možné koupit v zahraničí.
(Zdroj.)

PREGNENOLON
Pregnenolon je hormon, který je základem hormonů jako je progesteron, estrogen, testosteron, DHEA, kortizol a aldosteron. Je syntetizován z cholesterolu.
(Zdroj.)


Všechno se vším souvisí?
"Nedostatek hořčíku podporuje stres aktivací osy HHN (osa hypotalamus-hypofýza-nadledvina), což mimo jiné může vést k úzkosti a depresi."
(Zdroj. O doplnění hořčíku píšu v těchto článcích: očista hořčíkem a minerály.)


Léčbu adrenální únavy je možné podpořit i doplňky stravy (tady ale opatrně, jelikož pro každou fázi adrenální únavy se užívá něco jiného a to, co při jedné fázi pomůže, může v jiné fázi uškodit! - a navíc u této nemoci každý na různé doplňky stravy reaguje individuálně). Můžete vyzkoušet, jestli by Vám některý z doplňků stravy nepomohl, přičemž dávkujte pomalu a pozorujte reakce svého těla. Obecně platí, že v té poslední fázi adrenální únavy (když už jsou nadledvinky vyčerpané) se podává výtažek z nadledvin zvířat např. Thorne Research Adrenal Cortex, protože při tomto umělém dodání potřebných látek mohou nadledvinky odpočívat a regenerovat se (toto neřeší příčinu, ale pouze ulehčí práci nadledvinkám, aby mohly odpočívat). V té poslední fázi ale nebereme doplňky viz níže, protože by se člověk sice chvíli mohl cítit lépe, ale nadledvinky by se dál vyčerpávaly (v té poslední fázi člověk může brát pouze vitamíny B a C - ale lékořici či jiné byliny na podporu zvýšení činnosti nadledvinek nebrat). Pokud je ale někdo teprve v prvních fázích vyčerpání nadledvinek (např. vysoký krevní tlak, mírná únava hlavně po ránu a dopoledne), tak mu stačí podpořit činnost nadledvinek níže uvedeným způsobem (a u toho dobře spát, pravidelně jíst atd. viz výše odkaz na článek "adrenální únava - léčba"):
"Adrenální únavu způsobují oslabené/zanesené nadledviny (které produkují kortizolu zpočátku moc a pak málo). Uzdravení můžete podpořit takto:
- Na dospělého jedince dvakrát až třikrát denně kávová lžička lékořice a k tomu za den 1000mg B5 a 100mg B1. Užívá se maximálně 8 týdnů a pak musí následovat pauza (min 4-6 týdnů - zdroj), protože lékořice při dlouhodobé konzumaci škodí ledvinám. Béčka se dají brát stále (u nich se pauza dělat nemusí), nicméně zase teoreticky zhoršují deficit jiných béček a je tedy vhodné, při dlouhodobém podávání z preventivních důvodů, brát pokud možno veškerá béčka - zdroj).
- Mezi doporučované bylinky patří například adaptogeny, což jsou rostliny známé svou schopností zmírnit reakci nadledvinek, jako například lékořice. Dále je to rhodiola, která je jedním z adaptogenů užívaných k léčbě stresu, přičemž její účinnost byla vědecky potvrzena. Taktéž vitamín C a B-komplex pomáhají obnovit nadledvinky.
- Základem pro fungovaní nadledvinek je vitamín C, dále B5, E, B6 a prvky jako hořčík či vápník. Dále jsou vhodné byliny: lékořice, rozchodnice (Rhodiola), vitánie/withanie snodárná (Indický ženšen/Ashwagandha), korejský ženšen (Panax Ginseng), Žen-šen, zázvor, jinan, schizandra (Klanopraška), bazalka, astragalus.
- Krevní tlak ve stoje versus krevní tlak v sedu lze použít pro diagnózu. Zdravý člověk bude mít vyšší tlak po postavení, zatímco lidé se sníženou funkcí nadledvinek (hypoadrenalismus) mají pokles krevního tlaku. Také alergie mohou mít souvislost s vyčerpáním nadledvinek. Nepodceňujte ani vyčerpání z cvičení. Namáhavé cvičení může být tělem interpretováno jako stres a vyvolat mechanismus ‚boj nebo útěk‘ v nadledvinkách. Intenzivní cvičení může způsobit vyčerpání nadledvinek a bránit jejich uzdravení.
"
(Zdroj a zdroj. Vitamín B5 k sehnání např. zde a zde - o vitamínu B5 jsem ale někde četla, že při delším než krátkém užívání by se mělo brát max 500mg denně ..u vitamínu B1 dávka 100mg denně při dlouhodobém užívání nevadí)

Uvedu ještě praktická doporučení, co se týče adrenální únavy:
- Prostě lékořice stimuluje nadledvinky k vyššímu výkonu a adrenal cortex jim pomáhá když již vyšší výkon nezvládají, tedy každé působí jinak, jedno stimulačně a druhé uklidňuje a umožní jim odpočívat. (zdroj)
- Lékořice může nadledvinky paradoxně ještě více vyčerpat, ona je vlastně stimuluje k vyššímu výkonu a může vám být tedy zdánlivě lépe a současně se může stav paradoxně zhoršovat. (zdroj)
- Clovek co ma pocatecni vycerpani nadledvinek bude mit zvyseny cortisol a zaroven zvysenou DHEA. Pokud si tento clovek zacne davat nejake adaptogeny, tak se mu udela lepe. Uklidni se, nadledvinky se podpori a bude v pohode. Pokud ale clovek prejde do vaze silneho vycerpani kdy dochazi k poklesu cortisolu i DHEA a zacne si davat adaptogeny, ktere jsou stimulujici, tak docasne se mu udela lepe, ale pak nasleduje kruty crash. To v jakem si stadiu se da odvodit od priznaku ale hlavne z testu. Krevni testy v Cechach na cortisol jsou k smichu (stejne jako lekari co tyto vysledky analyzuji). Vykasli se na testy typu motani hlavy kdyz se postavis, nebo rozsirene zornicky - k nicemu. Jedine prukazne testy jsou testy ze slin. Jedna se o tzv. Saliva cortisol stress index. Musi se jednat o test kdy se sleduji sliny 4x denne (rano, v poledne, vecer a v noci). Je dobre si nechat otestovat cortisol, dhea a dalsi hormony jako progesterone, estriol, estradiol... (zdroj)
- Ja po vlastni zkusenosti s Raw Adrenal Glandular od Swansonu bych to jiz do pusy nedal. Rozhodne bych doporucil pouze ten Adrenal Cortex. Davkovani zalezi na tom, kolik je adrenal cortexu v pilulce. Kazdy snese jinou davku. (zdroj)
- "Adrenal grandular" vyrobek je z celych nadledvinek. Budou tam stopy adrenalinu a ja na to reagoval velkou nevolnosti a busenim srdce. Takze urcite kupovat pouze "Adrenal cortex", coz je vyrobeno pouze z kury nadledvinek. (zdroj)
- Ja jsem si objednal od firmy Thorne, kde je pouze 50 mg a reagoval jsem uz na 1/2 pilulky. Pokud se objevi pocit jak po vypiti silne kavy a budete citit takove "nezdrave" nabuzeni tak davka je prilis silna. Rovnez pocit fight & flight nebo naznaky paniky vypovidaji o velke davce. Telo si na to ale rychle zvykne a pak muzete davky zvysit. (zdroj)
- I naprosto vycerpane nadlevinky nejsou zadna katastrofa. Spousta lidi se oklepe kdyz dostanou malou davku Pregnelonu. Nekteri museji brat prirodni cortisol, napr. Cortef, Isocort atd. (zdroj)
- Dovolím si podotknout, že nadledvinky jsou stejně jako každý orgán součástí komplexu fyzické části naší bytosti a té duševní. Jsou významně propojeny především s mozkem a štítnou žlázou, významně se na jejich stavu podílí stav mikroflory a trávení obecně a oni jej zase zpětně ovlivňují, jsou součástí metabolických procesů, čerpají z širokého spektra minerálů v těle a se spoustou také hospodaří a jejich dobrá funkce je plně odvislá od stavu naší psychiky, emocí, latentních stresů, potlačených zkušeností apod. Řešit zdali brát ten či onen cortex nebo suplement může být zajímavé jako jeden drobný detail do celé skládačky problematiky, nicméně to není řešení celého problému. Pokud budu vystresovaný z toho jaký typ cortexu si pořídím a budu na něj spoléhat jako na spásu, zhoršuji si situaci více než kdybych nedělal nic. Je dobré se většinou podívat na celek, než se rýpat v oddělených detailech. (zdroj)
- Symptomu vycerpanych nadledvinek je spousta, ale hlavni jsou - unava, nedostatek energie, neschopnost zvladat denni ukoly, zadne libido, omezena schopnost snaset stres, caste virove onemocneni, toceni hlavy pokud se rychle postavite a hlavne psychicke problemy. Zde patri deprese a uzkost. Prave ta uzkost je nejcasteji zminovana na ostatnich forech. Casto zde patri i stavy hypoglycemie, kdy se clovek citi lepe po jidle jez pred nim. Je toho ale opravdu sposta. (zdroj)
- Nadledvinky a stitna zlaza jsou parovy organ, takze je nutne podporovat je vzajemne. Ale obecne jsem se docetl, ze pokud maji lide problem s nadledvinkami je nutne resit nejprve nadledvinky a az se trosku vzchopi, zacit dodavat jod. Protoze pokud rychle nastartujeme stitnou zlazu, tak nadledvinky nestihaji. Je to popsano: http://www.drrind.com/therapies/metabolic-faqs a http://www.drrind.com/therapies/metabolic-temperature-graph. Je tady dobre popsano jak se ma merit teplota pro stanoveni zda ma clovek vycerpane nadledvinky, problem se stitnou zlazou, jake dela pokroky atd. Je to moc pekne zpracovane. (zdroj)
- Lékořice pomůže udržet kortizol, který máte, cirkulovat déle. Jedním z nejlepších způsobů, jak váš systém opět vyvážit, je adaptogen s názvem MACA KOŘEN. Je to jedna z mála látek, které znám z toho vlastně resensitize váš hypothalamus. To je velmi důležité, protože váš hypothalamus řídí, kolik hormonů (všeho druhu), byste měli vyrábět. Funguje to překvapivě dobře na vyvážení endokrinního systému. Maca je dobrý zkusit nadledvin problémů, protože úprava vašich hormonů nadledvin znamená víc než jen nadledvin - to vyžaduje řádné fungování hypothalamu a hypofýzy stejně. (Dále jen v "hPa" osou.) Tyto žlázy všichni komunikují mezi sebou a ve vzájemné spolupráci produkovat správné množství nesčetné množství různých hormonů - a to vše ve správný čas.(zdroj)
- Sladké drievko pomáha kortizolu, ktorý je v tele prítomný, dlhšie zostať v obehu. Problém ale je, že ak toho celkového kortizolu mám aj tak málo, tak tam nemá čo cirkulovať. A vtedy potrebujem dodať už hotový stavebný materiál - výťažok z kôry nadobličiek. Veľa ľudí berie toto ako jediný doplnok na nadobličky, tie účinky sú okamžité a človek s ťažkou adrenálnou únavou sa cíti po nich ako poliaty živou vodou, na rozdiel od všetkých tých podporných vitamínov, adaptogénov, tie sú fajn, ale často nepostačujúce. Ja ich beriem prakticky stále, ale keď cítim, že nadobličky zase nestíhajú, musím si dať jedine ten výťažok. Sladké drievko môže mať po čase vedľajšie účinky, nie je vhodný napr. pre ľudí s vysokým tlakom. (zdroj)
- Tak jistě, musíte ho dostat do klidu to se zde probírá stále. Asi nejednodušší je prostě chození v přírodě minimálně 5000 kroků denně a saunění v červené sauně. Dále chodit spát podle slunce, tedy jak zaleze slunce zaleze do postele a bude spát více jak 9 hodin denně. To je základ a pak zde načtete pochopitelně mnoho dalších opatření. (zdroj)

- moje pozn: dala jsem sem různé informace z různých zdrojů, některé informace na toto téma jsou někdy i protichůdné = léčba je individuální a každý musí sám hledat takové informace/zdroje, které mu vyhovují = nespoléhejte se pouze na tento článek
(Ohledně štítné žlázy si můžete přečíst tyto články: článek1 a článek2. Pokud máte příznaky snížené funkce štítné žlázy, zajděte si na krevní testy k obvodní lékařce. Nebo si můžete udělat test doma, např. zde či vyhledat v zahraničních eshopech "Underactive Thyroid TSH Blood Test - For Hypothyroidism". Tady jsem našla nějaké informace o těchto vyšetřeních - dávám to sem hl. kvůli té tabulce.
Co se týče doplňování jódu, tak tam je to sporné - viz tyto tři články: článek1, článek2 a článek3. Já jód doplňuji v přírodní formě "prášek maca" a potraviny s vysokým obsahem jódu, které jsou uvedené v té tabulce, sama od sebe nejím. Pokud chcete zjistit, jestli trpíte nedostatkem jódu, můžete si udělat jednoduchý test:
"Dva palce čtvereční (1 palec = 2,54 cm) Lugolova jódového roztoku jsou vyznačeny na kůži pacienta a musí zůstat viditelné po dobu 24 hodin. Čím dříve se označení vstřebá, tím více je pacient deficitní. Ústní forma Lugolova roztoku je k dispozici pod názvem Iodoral (Optimox, Torrance, Kalifornie)." - zdroj.)
(Čistota lymfatického systému se také projevuje na vaší štítné žláze a vůbec celém hormonálním systému, takže kdo má potíže se štítnou žlázou nebo jinými žlázami s vnitřní sekrecí, jistě se mu lymfa blokuje, a to především v místě, kde ona žláza leží. - zdroj, proto můžete zkusit očistu lymfatického systému)
(Adrenální únava je jedním z příznaků boreliózy - zdroj. Příznaky adrenální únavy mi také celkem připomínají příznaky KPU/HPU.)
(Někde jsem se dočetla, že když si koupíte kořen lékořice vcelku a žvýkáte ho, tak to čistí zuby - platí samozřejmě jen pro ty, pro něž je užívání kořene lékořice vhodné, kdo má oslabené nadledvinky moc, tak by lékořici užívat neměl ani na žvýkání.)


ÚZKOST
Dobrý den, moc prosím o radu. Je mi 28 let a již po třetí ve svém životě (po dlouhodobém stresu) trpím úzkostí, pravděpodobně panickou poruchou a strachem chodit mezi lidi, trpím závratěmi, přijdu si jak opilá, jsem nervozni, mám špatné zažívání, strach ze všeho, zvýšenou kyselinou močovou, bolesti kolen, dříve jsem měla problémy s candidou albicans, nyní se mi asi vrátila...
- Tyto ataky většinou vyvolává vysoká hladina adrenalinu, která vyvolá neschopnost inzulínu dostat správně cukry do buněk, tedy se vlastně dostáváte do hypoglykémie a z toho pak ty šílené stavy. Mnohdy se problém vyřeší radikálním zvýšení příjmu stravy a úpravou jídelníčku. Serotonin se dá cíleně nastavenou stravou zvednout celkem v pohodě. Většinou stačí si dávat cca 4-6 hodin před spaním trochu luštěnin a tím dostanete do chodu bakterie, které vám ho zajistí. (Serotonin ale není jenom dobrý, ale i zlý a například vyvolání serotoninového syndromu může člověka snadno i zabít.)
(Zdroj.)


NEBO JE TO VŠECHNO JINAK?
V tomto článku píší, že za tzv. adrenální únavu může zánět v těle a případně špatná činnost hypothalamu. (Nízký krevní tlak, zvýšená žízeň a močení jsou všechny způsobené příliš malo ADH, který se uvolňuje.. ..z hypotalamu! Zánět vede přímo k potlačení orexinu a když potlačujete neurony orexinu, tak to narušuje produkci kortizolu, protože "Orexin A" stimuluje uvolňování kortizolu.)
(moje pozn. Podle mě to může být začarovaný kruh: kortizol brání vzniku/rozšíření zánětu, tedy díky nedostatku kortizolu může vzniknout zánět a zánět pak zase brání tvorbě kortizolu.. Je asi jedno, jak/kde to začalo.. Určitě bude tedy dobré, zaměřit se na léčbu zánětu, hl. asi ve střevech ale i jinde, a na očistu hypothalamu jsem našla zatím jen jeden preparát a to "JOALIS Hypotal".)


Moje zkušenost:
Když jsem byla malé dítě, tak jsem vstávala sama od sebe brzy ráno na pohádky a měla jsem dobrou náladu. Už ve školním věku jsem však začala trpět adrenální únavou a to si myslím proto, že jsem přirozeně začala vstávat v 9 hodin a když mě někdo vzbudil dříve, byla jsem nevrlá a neuměla jsem normálně fungovat (plahočila jsem se). V pubertě jsem měla vysoký krevní tlak (ale byla jsem hubená, takže jsem to řešit nemusela) a gynekolog mi diagnostikoval endometriózu (v tom asi hrála roli i HA braná v období od 14 do 18 let). V 18ti jsem byla na operaci kvůli zánětu slepého střeva (měla jsem prý ale zánět skoro všude ve střevech a proto doktorům trvalo, než mi zánět slepého střeva diagnostikovali). V té době jsem také měla cysty na vaječníkách (ale nic extra vážného = spíš menší). Po operaci slepého střeva mi v nemocnici museli dát dvoje extra silná antibiotika nitrožilně, z toho mi asi odumřely dobré bakterie ve střevě (pomohlo tomu asi i to, že jsem už neměla slepé střevo, jelikož jsem se někde dočetla, že slepé střevo v těle slouží k tomu, že je to taková "úschovna" dobrých bakterií střeva "na horší časy" - když dobré bakterie ve střevech vymřou, tak tělo si jich ze slepého střeva pár vezme a rozmnoží a střevní flóra se obnoví). Každopádně díky odstranění slepého střeva/silným antibiotikům jsem pak dostala vaginální mykózu, která se mi neustále vracela (tu jsem měla 4 roky). Mezitím jsem jednou otěhotněla a šla jsem na potrat (což jsem si myslela, že v těle nic neudělá, ale když se zamyslím nad svou zkušeností vs. odkazovaným článkem "Zkušenost - druhá část", tak i ten potrat měl na adrenální únavě velký podíl). Byla jsem dlouhou dobu vegetariánka a pak veganka (dohromady cca 10 let) a při veganském stravování jsem začala být neustále unavená a v noci jsem nemohla usnout. Začala jsem jíst maso a pořídila jsem si doplněk stravy l-tryptophan, zašla jsem na prohlídku k doktorce, která zjistila, že mám středně těžkou anemii z nedostatku železa. Po užívání železa a tryptophanu mi bylo lépe, ale pořád jsem byla unavená a v noci jsem nespala (ale už ne proto, že bych nemohla usnout, ale protože jsem měla energii a chtěla jsem něco dělat = ráno jsem byla po probuzení unavená a v noci jsem byla čilá). Myslela jsem si, že jsem prostě typ sova. Začala jsem mít panické ataky či strach/smutek bez příčiny, tak jsem šla k doktorce, která mi dala ta nejslabší antidepresiva. Při braní antidepresiv jsem se cítila jako robot bez svobodné vůle, ale mohla jsem fungovat. Jednou jsem však šla sama na výlet a měla jsem bezdůvodný záchvat deprese, při kterém jsem pomyslela na sebevraždu (nevím proč). Hned jsem ty prášky vysadila (sama jen tak - brala jsem je ale chvíli jen asi 2 měsíce), odstěhovala jsem se z Prahy a bezdůvodný strach/pláč mě přešel (i panické ataky přešly). Výjimečně jsem ale i na novém bydlišti něco takového prožívala, a tak jsem si koupila glukometr a měřila hladinu glukózy (když jsem se necítila dobře). A glukometr mi vždy ukazoval "Lo" místo nějaké hodnoty, tak jsem si myslela, že nefunguje. Až o několik měsíců později jsem na internetu dohledala, že u tohoto glukometru Lo znamená velmi nízká hladina glukózy, kterou ten glukometr ani nezměří (myslím, že to bylo pod 1,1 mmol/l) a že mám v takovém případě okamžitě vyhledat lékaře. Zkusila jsem si tedy změřit glukózu, když jsem se cítila dobře, a přístroj mi normálně ukázal hodnotu (většinou to bylo mezi 4-6 mmol/l). Řekla jsem to doktorce, že už vím, z čeho jsem měla ten "neodůvodněný" strach či smutek či paniku = hypoglykemie. (většinou jsem se totiž cítila normálně dobře, ale čas od času jsem se zhruba půl dne měla špatně) Doktorka mi to věřila (že ty stavy úzkosti byly způsobené hypoglykemií) a udělala mi testy na cukrovku = zjistila, že cukrovku určitě nemám a v tom případě nevěděla, z čeho tu hypoglykemii mám. Poradila mi, ať pravidelně a pestře jím. Můj neodůvodněný strach (někdy jsem se bála, že umírám = bez příčiny, ale při tak nízké hladině cukru tělo doopravdy skoro umíralo a mně to dávalo najevo ODŮVODNĚNÝM strachem, že umírám) se tedy vysvětlil. A nedávno jsem narazila na téma "adrenální únava", které na mé problémy přesně sedí, a dokonce jsem postupně prošla všemi fázemi. V životním příběhu jsem v odstavci začínajícím na "Jo, ještě z jednoho pohovoru jsem měla trauma, ten se stal delší dobu před tímto a byl takový specifický. Už ani nevím, co to mělo být za práci, ale asi nějaká hosteska" popsala podivný záchvat (nepochybuji o tom, že ten pán byl zlý, ale kdybych byla zdravá/silná, tak by na mě rozhovor s ním neměl až takový účinek) a v odkazovaném článku na začátku tohoto článku "Zkušenost - první část" popisuje autorka v odstavci začínajícím na "Vratmě se zpět. Po poslední hodině lymfodrenáži jsem jela celá udychaná a rozklepaná domů a říkala si ať to zvracení" něco podobného (podobný záchvat - aktualizace: nakonec jsem zjistila, že se ten záchvat podobal "disociativním křečím", takže tento záchvat možná neměl s adrenální únavou nic společného). Mě se před tím mým záchvatem zdál také varovný sen a byly i znamení před a po cestě, ať tam nechodím. Dále (později) se mi také stalo to, že jsem pracovala v noci (řekla jsem si, že když mám v noci hodně energie a ve dne jsem nepoužitelná, tak pro mě bude dobrá práce v noci) a tehdy se mi udělala vyrážka, na kterou jsem dostala mast s kortikoidy, což ihned zabralo. Vyrážka se mi po čase vrátila a na internetu jsem se dočetla, že tuto vyrážku si tělo umí vyléčit samo - asi díky kortizolu? Počkala jsem nějaký čas a tělo se vážně samo vyléčilo (přestala jsem pracovat v noci a tělo asi vyrobilo nějaký ten kortizol - kdybych ho ale měla dostatek, vyrážka by se mi ani neobjevila). V průběhu času (co se mi děly věci viz výše) jsem se i sama průběžně léčila - vyléčila jsem si kvasinkovou infekci postupným přírodním zvýšením pH moči (varování: nepřekračovat pH moči 8!!! nad pH 8 jsou zdravotní komplikace, pH nad 8,4 může skončit i smrtí a pH 9,3 je jednoznačně smrtelná hranice - zdroj), přestala jsem mít "nevyléčitelnou" endometriózu, cysty na vaječníkách už také nemám.. Takže si myslím, že zase budu v pořádku.

Moje zkušenost s různými preparáty/bylinkami ohl. léčby adrenální únavy je taková, že ještě než jsem na pojem "adrenální únava" narazila, tak jsem si pořídila mletý kořen lékořice, že ho budu užívat denně v malinkatých dávkách. Asi jsem nějaký účinnek trochu cítila, ale bylo to tak 50/50 (někdy dobrý, jindy mě to spíše rozhodilo). Také jsem sama od sebe brala rozchodnici, protože mě tato bylinka zaujala (kvůli svým účinkům). Poté, co jsem si vzala 1 kapsli 100mg rozchodnice, tak se mi někdy chtělo brečet a jindy jsem se cítila líp, ale po pár dnech užívání nastal "propad" (cítila jsem se hůře). Díky studování pojmu "adrenální únava" jsem narazila na rostlinu ashwagandha a našla jsem jí zrovna ve slevě (levně) v jednom zahraničním eshopu, tak jsem si řekla, že za zkoušku nic nedám. První dva dny užívání jsem se cítila lépe a divila jsem se, že to účinkuje tak rychle (a přitom neznatelně - jakoby dala tělo do rovnováhy). 3-4 den jsem se cítila velmi unavená a měla jsem depresi, zjistla jsem, že to bylo díky užívání tohoto doplňku stravy, a proto jsem s užíváním přestala a nálada se mi zase zlepšila. Vzhledem k tomu, že dle příznaků patřím do té "pokročilejší" adrenální únavy, při které se adaptogeny brát nemají, na mě ty účinky sedí (nejprve krátké zlepšení a pak dlouhodobé zhoršení příznaků).
Tak jsem tedy vyzkoušela ten Adrenal Cortex od Thorne Research a výsledek mě překvapil v tom, že nejenže to na mě funguje, ale ještě k tomu mi stačí cca 1/5 kapsle, abych pocítila změnu.. Je to opravdu účinné a je to dobrá věc (ať už uměle dodaný kortizol vyléčí zánět, který přestane bránit tvorbě nového kortizolu - či ať už je to tak, že dodaný kortizol "uleví nadledvinkám ..ať už to dělá cokoli, funguje to). Po pár dnech už mi 1/5 tablety nic nedělala (bez účinku), tak jsem začala užívat 1/2 tablety. Po nějaké době jsem užívala celou tabletu, ale pouze když jsem se cítila nějak špatně. Tablety jsem ale potřebovala stále méně, až jsem s nimi přestala úplně (to mohlo být způsobené i změnou životního stylu - nejprve jsem jedla víc masa a pak sice maso mnohem méně, ale začala jsem se uzemňovat, což léčí zánět v těle).