Očista lymfatického systému
Zevní čistota je první krok k zdravému tělu. Každé nahromadění nebo zadržení chorobných nebo odpadových látek všeho druhu v našem těle zdrží naše pokroky ve směru uzdravení.
Přirozené vylučovací kanály jsou plíce, kožní póry, ledviny a střevo.
Pot vzniká činností potních žláz a odstraňuje pro tělo škodlivé jedy. Ledviny vylučují konečné produkty potravin a výměny látkové, které dostaly od jater. Střevo vylučuje nejen odpad z potravin, ale i takzvaný tělesný odpad, to jest opotřebované buňky a tkáně jako doklad naší tělesné a duševní aktivity.
Nejsou-li odstraněny, končí jako zahnívající bílkovina a způsobují toxémii nebo překyselení.
Zadržování tohoto tělesného odpadu má záludnější účinek, než si myslíme, a jeho odstranění je jedním z prvních kroků ve směru pokroku.
Jedna účinná metoda k jejich odstranění, zvláště u dospělých, je tato: (Nepoužívejte nikdy tento detoxikační způsob při zánětu slepého střeva, při podezření nebo náklonnosti k zánětu slepého střeva)
Jako první vypijte ráno, když vstanete, 1/4 litru solného roztoku nebo rozmíchejte jednu polévkovou lžíci Glauberovy soli (Natriumsulfat) ve čtvrt litru teplé (nikoliv horké) nebo studené vody. Hlavním účelem solného roztoku není vyprázdnit střevo, což se stane, ale přitáhnout otravné látky a tělesné jedy (jestliže nějaké existují) do střeva a vyloučit je.
Solný roztok působí na jedovatý, tělesný a lymfatický odpad jako magnet. Přitáhne jej do střeva a odstraní ho sérií stolic. Celkové množství může tvořit až 4 litry.
Kdybychom nic nepodnikli a ztracené substance nenahradili stejným objemem, bude tělo v tomto rozsahu odvodněno.
Proto nahradíme ztracené 4 litry stejným množstvím čerstvě vytlačené šťávy z citrusových plodů, kterou jsme, pro lepší vstřebatelnost, zředili dvěma litry vody. Tím vznikne v organizmu alkalická reakce. Složení citrusové šťávy je následující:
4 velké nebo 6 středních grapefruitů
2 velké nebo 3 menší citrony
dostatek pomerančů, abychom dohromady získali dva litry šťávy. K tomu přidáme 2 litry vody.
Vypijte čtvrt litru půl hodiny poté, co jste vypili solný roztok. Dále pijte sklenici této šťávy každých dvacet až třicet minut, dokud nespotřebujete celé množství.
Po celý den nejezte nic. Jestliže jste k večeru hladoví, můžete sníst pomeranče, grapefruity nebo jejich šťávu, ale i trochu celerové šťávy.
Večer před spaním si udělejte v kleče nálev, použijte asi 2 litry vlažné vody, do které jste přidali šťávu ze 2 citronů.
Doporučuji 75 cm dlouhou rektální rourku. Natřete si ji rostlinným, ve vodě rozpustným prostředkem, aby klouzala. Nevhodná je vazelína, vyrobená z minerálních olejů.
Účelem tohoto nálevu je odstranit zbytky odpadů ze střevních záhybů, které by ve spánku mohly být vstřebány zpět do organizmu.
Opakujte tuto detoxikaci po tři za sebou následující dny.
Tím bude z těla odstraněno asi 12 litrů otravnými látkami prosycené lymfy a nahrazeno dvanácti litry alkalické šťávy. To urychlí znovunabytí alkalické reakce organizmu.
Čtvrtý den a dále následující dny začněte pít zeleninové šťávy a jíst zeleninu a ovoce v syrovém stavu.
Nelekejte se zbytečně, jestliže se budete cítit během nebo po detoxikaci slabí. Příroda používá vaši energii k vnitřnímu čištění a vy ji získáte brzy ve větším množství zpět jako důsledek čistého a zdravého těla.
Tolik Dr. Walker.
(moje pozn. Já dávám jen 1 litr vody do klystýru spolu se šťávou z 1 citronu dle tohoto zdroje.)
- Tuto kúru léta znám, ale běžně ji neprovádím, pokud se člověk zbytečně nezamořuje, tak to není nezbytně nutné, ale jako podpora celkového detoxu je to kůra určitě dobrá a dá se doporučit. Mě na ní nesedí ta Glauberova sůl, která mě dost vadí na ledviny, asi mám k sodíku vypěstovaná odpor ze svých mladých let, kdy jsem solil jako debil a tělu to zrovna neprospívalo.
- Přijaté tekutiny se vstřebají a jdou ven přes ledviny, nebo následují solný roztok do střeva ? Nějak mi nesedí ta série stolic po čtvrtlitru slaného drinku ...
- Většina jde do střeva, kam si to pomocí osmózy stáhne ta Glauberova sůl. Už jste pil Glauberovku? Tak to vyzkoušejte a budete tomu rozumět.
- Střevo se samozřejmě má před prováděním jakékoliv očisty vypucovat, aby toxické odpady nezůstávaly v těle, ale odešly do střeva, odkud je právě ta sůl má vyhnat.
- Myslíte že by šla glauberova sůl nahradit epsomskou? Ta je myslím o něco zdravější.
- To si nejen myslím, ale všude to zde doporučuji, čili ano.
- On je to opravdu záhul a určitě je vhodnější provádět tuto proceduru v letním období, protože člověk se tolik neprochladí. Prochlazení se sice dá celkem slušně kompenzovat saunou, ovšem stejně je průběh v létě snadnější. Vyloučí se opravdu obrovské množství toxických odpadů a určitě lze tento postup jednoznačně pouze doporučit.
- Chtel bych se zeptat kdyz pouziji osmotickou logiku tak kdyz do soli pridam jednou sodu nebo neco zasaditeho tak to o to vic pritahne kysele latky a toxiny - odpady? Zkousel to nekdo kombinovat prave s jedlou sodou? Cili v podstate koupelova smes - epsomska sul a jedla soda. Bude efekt umocnen?
- Ano, mělo by to takto fungovat. (zase varování: nepřekračovat pH moči 8!!! nad pH 8 jsou zdravotní komplikace, pH nad 8,4 může skončit i smrtí a pH 9,3 je jednoznačně smrtelná hranice - zdroj)
- Dobrý den, jak často by se měla provádět očista lymfy? Abych to třeba nepřehnala... :) Díky
- To se prakticky přehnat nedá, nicméně většinou stačí jednou až dvakrát ročně.
- Vůbec nejlépe, řeší problem s lymfou, pravidelný každodenní pohyb na čestvém vzduchu. Nejlepší je rychlá chůze, ta pomůže vyřešit i spoustu jiných problémů a srovnat psychyku. Zkuste půl hodiny denně a postupně přidávat. Uvidíte, jak na to Vaše tělo zareaguje :D
- Souhlas, neni to jen o tom, ze neco polykas. Na rozdil od krevniho obehu, ktery ma svou pumpu, lymfa zadnou pumpu nema a potrebuje pohyb. Mimo tak rikajic skutecnych sportu vcetne rychle chuze je super trampolina. Mini trampolinu, staci prumer 95 cm jako mam ja, muzes mit v byte a muzes si lymfu kdykoliv poradne rozhybat. Staci 5-10 minut, nemusis kvuli tomu ani z bytu, otevrit si okno abys mela cerstvy vzduch nebo cerstvy smog a chvili si zaskakat. A mimo trampoliny muzes mit v byte jeste autotrakcni lehatko, obracena poloha by mela mit vliv i na lymfu a je velice uzitecna i na radu dalsich zdravotnich problemu.
- Tak máte pravdu a popisujete přesně to, čemu já říkám kvrdlání s vlastní vodou. Pokud si člověk uvědomí, že se skládá z cca 80% vody je jasné, že když stojatá voda hnije, hnije bez pohybu i jeho tělo. V nouzi není potřeba dokonce vůbec žádné vybavení, bohatě stačí jednoduché cvičení kdy si stoupáte na špičky a dopadáte na paty a to může každý dělat kdykoliv a kdekoliv, kde to bude společensky únosné, třeba i ve frontě na banány.
- Zdravím.Dnes končím trojdňovú očistu lymfy a zaujímalo by ma,akým jedlom začať na druhý deň po očiste.Treba určite pomaly nabehnúť cez ovocie a zeleninu.Môžem pridať aj nejaké tuky a bielkoviny neskôr,v ďalšie dni.Nerada by som si narušila trávenie.Aké máte skúsenosti.čo sa najviac osvedčilo?Ďakujem.
- On zde není zase tak velký problém, protože trávení se v průběhu očisty nezastavuje, ale obecně se nevyplatí prvních pár dní jíst žádná zahleňující jídla a také bych dodal dost laktobacilů. Po dvou až třech dnech již se nemusíte nijak omezovat a dá se jíst jakákoliv racionální strava.
- Také se chystám na očistu lymfy-ale nevyčetla jsem-může se k těm 2 litrům štávy pít i voda? nejde asi vydržet jen o těch dvou litrech? Děkuji
- Pokud budete potřebovat, tak ano, ale myslím, že to potřebovat nebudete.
- Mohu držet očistu déle, pokud ze mne půjdou stále ,,divné,, věci? Např. o den navíc? Naposled se mi toiž stalo, že opravdovej šmorajz ze mne šel až 3. den.
- Určitě ano, ale zase bych to nepřeháněl i když jogíni jedou některé očisty v některých případech i mnoho dní v kuse.
- Rád bych se zeptal jestli je vhodné tuto očistu dělat když mám přemnoženou kandidu a jsem na protiplísňové stravě? Nebude vadit to velké množství ovoce? Díky
- V tom bych problém nehledal.
- Ja jsem delala tuto ocistu v dubnu (take pri lecbe candidy) a podivej se, co ze me vyslo. Podle Jardy je to candida, podle Ing. Blahove jsou to parazite. Ale je jedno co to bylo, hlavne ze je to venku. (nechutné fotky zde)
- Chtěla bych se zeptat, dělala jsem si očistu lymfatického systému. Po jaké době mohu očistu zopakovat ?
- Tak podle potřeby, nicméně asi bych to nedělal dříve než za 14 dní.
(Zdroj.)
Jiná varianta té samé kůry:
Touto procedurou očistíme lymfatické cévy a lymfatické uzliny, které hrají klíčovou roli v obranném systému organismu. Podle návodu amerického dietologa dr. Walkera si připravíme směs 900 ml grapefruitové šťávy, 200 ml pomerančové šťávy, 200 ml citrónové šťávy a 1,5 litru vody z roztátého ledu (led si vyrobíme předem v mrazničce, nejlépe z vody zbavené deuteria). V lékárně si koupíme 100 g Glauberovy soli. Ráno si odměříme 100 ml vody z roztátého ledu, do které přidáme polévkovou lžíci Glauberovy soli, a tento roztok vypijeme. Potom si dáme 15minutovou lázeň 40 °C teplou. Pro důkladné ohřátí a lepší pocení se ponoříme do vany. Po lázni se začneme
silně potit. Každých 30 minut vypijeme 200 ml připravené směsi ředěné šťávy. Celé množství
spotřebujeme během 15 hodin. Šťávu z citrusových plodů si připravujeme každý den čerstvou, uzavřeme do láhve a dáme do chladničky. Pokud máme dost času na přípravu každé dávky, připravujeme několikrát denně
čerstvou šťávu. Stáním totiž šťáva oxiduje a ztrácí cenné látky. Tato očistná kúra se provádí celkem tři dny po sobě. Vhodné jsou při ní denně výplachy tlustého střeva.
- Uvedená kůra funguje prakticky stejně jako ta co je zmíněna zde (moje pozn. výše popsaný postup v prvním odstavci) a není v ní podstatný rozdíl v účinku.
(Zdroj.)
Jóga pro stimulaci lymfatického systému:
- Pokud máte jakékoliv potíže s oblastí krku, třeba trpíte chrapotem, máte pocit staženého hrdla, nejste si jisti v komunikaci, i to je příčina v přetížené lymfě.
- Čistota lymfatického systému se také projevuje na vaší štítné žláze a vůbec celém hormonálním systému, takže kdo má potíže se štítnou žlázou nebo jinými žlázami s vnitřní sekrecí, jistě se mu lymfa blokuje, a to především v místě, kde ona žláza leží. Pokud se vyholujete a to především v podpaží, také podporujete stagnaci lymfy. V podpaží by měla být hezká jamka. Zbavování se chloupků kdekoliv je příčinou stagnace lymfy, protože ta proudí těsně pod kůží a tudíž vytrhávání chloupků narušuje její tok. Také jakýkoliv chirurgický zásah do těla, zranění, které zanechává jizvy, způsobuje přerušení toku lymfy.
- Pokud užíváte jakékoliv hormony, ať na štítnou žlázu či antikoncepci nebo proti nepříjemným důsledkům menopauzy, proti revmatizmu nebo lokálně jako mastičky či je dýcháte při astma, máte lymfu taktéž přetíženou.
- Kvalitní proudění lymfy nám pomáhá v rovině duchovní zbavovat se zloby, nešvarů, neodpuštění, křivd a bolestí, pomáhá nám čistit myšlení, pomáhá nám zbytečně neulpívat na zbytečnostech a zbytečně se v nich nepitvat, pomáhá nám zachovat si čistou hlavu, radost v životě a chuť jít dál.
- Nejvhodnější dobou k očistě lymfy je léto - období mezi 15.7. a 14.9.
- Touto očistou se podpoří činnost sleziny, protože slezina čistí lymfatický systém, odvádí z těla chemické látky a barviva, které jíme spolu s potravinami a podílí se na krvetvorbě tím, že odstraňuje z krve staré červené krvinky.
(Zdroj.)
Moje zkušenost:
Naordinovala jsem si (první) očistu lymfy v zimě, protože jsem cítila, že to potřebuji. Myslela jsem si, že už mám tělo docela čisté, a tak to nebude problém. Nákup citrusů na jeden den mě vyšel cca na 200 Kč (epsomskou sůl jsem již doma měla). Chtěla jsem si nakoupit na všechny tři dny najednou (ať při očistě nemusím chodit do obchodu - co když se nebudu cítit dobře), ale nešlo to ze dvou důvodů: jednak bych nákup neunesla a druhak jsem vykoupila vše, co v obchodě bylo, a byla jsem ráda, že mi to bude přesně stačit na jeden den a kousek. Nakonec jsem před touto očistou neudělala klystýr, ač jsem to měla v plánu (na poslední chvíli jsem si totiž vzpomněla, že když si udělám klystýr a pak vypiju na prázdná střeva epsomku, průjem se mi nespustí - mám vyzkoušené z jiných očist). Případný povlak na stěnách střev jsem však měla vyčištěný pomocí Yucca (toto očištění trvá několik měsíců, z toho důvodu to nejde udělat narchlo před očištěním lymfy - narychlo jde udělat klystýr či šankhaprakšálana - obojí vyprázdní střeva), tedy jsem měla jistotu, že odpadním látkám nebude nic bránit při průchodu do střeva a že se u mě očista spustí.
Pokud se někomu průjem po vypití roztoku epsomské soli nespustí, je to většinou tím, že má daný člověk nedostatek hořčíku (tělo si vezme hořčík z epsomské soli a tím ji rozloží, průjem se nekoná). Takový člověk musí užít větší množství epsomské soli pro vyvolání průjmu (a nebo začít užívat doplněk stravy s hořčíkem po dobu např. jednoho měsíce a až pak dělat očistu). Kvůli nedostatku hořčíku bych očistu nekončila, osobně bych užila o trošku víc epsomské soli a PO očistě hořčík doplnila (ideálně ve formě hořčík chelátu či malátu).
1. den: První den jsem vstala, vypila jsem roztok epsomské soli dle návodu (to mi celkem trvalo a nemohla jsem to dopít, protože opět je dávka univerzální, ale jak jsem hubená, tak mi toho stačí méně.. tedy když mám v těle dost hořčíku, jinak mi vyvolání průjmu pomocí epsomské soli dá více zabrat). Hned jsem začala odšťavňovat a trvalo mi půl hodiny, než jsem měla 4l nápoje hotové, tedy jsem hned vypila prvních 250ml a pak každou půl hodinu 200-250ml šťávy. Spustil se mi průjem, který byl posléze spíše vodový. Odpoledne jsem šla nachvíli do práce, takže jsem musela použít záchod i v práci (ale snažila jsem se to zadržet). Džus jsem si s sebou vzala do práce a stejně jako doma jsem si na mobilu odpočítala půl hodiny a pití jsem dodržela.
Těsně před dopitím šťávy* jsem si navečer doma udělala klystýr z 2l vody smíchané se šťávou z 2 citronů (šťávu jsem raději přecedila přes sítko, aby byla bez dužiny). 2l vody na mě bylo moc (vystačilo mi to na 3 klystýry za sebou a ještě mi voda zbyla.. - tedy příště budu dělat pouze z poloviční dávky). Jakmile se mi voda s citrónem (klystýr) dostala do střeva, tak mi začalo téct z nosu. Spustilo se to rychle. Po klystýru mi byla zima i pod přikrývkou a byla jsem unavená. Na místě, kde jsou lymfatické uzliny, jsem si nahmatala těsně pod kůží dvě malé bulky, které se mi v tento den čerstvě objevily (někdy se mi běžně objeví jednou za čas, např. jednou za půl roku, jedna malá bulka, která zase do 3 týdnů vždy zmizí - je to něco jako velké akné - nic vážného, zkušenost s tím mám, ale nikdy se mi neobjevily dvě najednou a že se to stalo zrovna v první den této očisty není náhoda). Celý den jsem cítila, že se mi něco na kůži (no asi to bylo spíš pod kůží) rozpohybovalo - cítila jsem se líp, protože to, že je něco kolem kůže pomalé, mi vadilo delší dobu. Jo a večer, když se to rozpohybovalo, mě různě po těle bolelo (jenom když jsem nehybně ležela a odpočívala, tak to bylo ok), např. mám běžně ztuhlé šíjové svaly a tam mě to (mimo jiné) bolelo. Rozhodla jsem se ale, že nebudu nehybně ležet a něco jsem dělala a ty bolesti se pomalu rozpohybovaly a už mě nic nebolelo (jen jsem byla slabší/unavenější než normálně, ale to je v době snad jakékoli očisty běžné).
* Těsně před dopitím šťávy proto, že jsem se bála, že když si udělám klystýr dle návodu těsně před spaním (kdy už delší dobu do těla nic nepřijímám), tak vypláchnu střeva a celou noc je budu mít prázdná (to není dobré nechávat prázdná střeva delší čas - může se něco špatného stát, ale nevím, jestli tento můj předpoklad, že by byla střeva prázdná, byl správný či ne - na zdravi-az si totiž např. u Sankhapraksalany dávají velmi dobrý pozor na prázdná střeva, tak předpokládám, že i u této očisty by si dali pozor, kdyby něco takového hrozilo - ale raději jsem to udělala tak, že i po klystýru jsem vypila "k večeři" poslední dvě skleničky džusu a pak jsem pila ještě čistou vodu kvůli žízni).
2. den: První i druhý den jsem si měřila pH moči a ač ho mám běžně ráno trochu kyselejší a odpoledne i večer zásadité, tak během očisty jsem ho měla celý den kyselé = odpadní látky (kyseliny) se vylučovaly z těla. To je dobrý ukazatel, že očista funguje. Protože citrusy jsou zásadotvorné a kdyby se očista nerozjela, člověk by měl pouze na citrusových šťávách minimálně odpoledne pH moči zásadité. Čím kyselejší moč při očistě, tím více škodlivin se vylučuje (tím více byl člověk zanesený). Pokud při této očistě kyselé pH moči nemáte, tak se Vám buď očista nespustila (chodíte na velkou během očisty min 4-5x denně? máte vyčištěná střeva = bez povlaku z usazenin na stěně střeva?) a nebo máte lymfu čistou.
Zatímco první den mi epsomská sůl vůbec nechutnala a nemohla jsem ji dopít (nakonec se mi to podařilo, ale trvalo to déle), druhý den jsem vypila roztok soli jako nic. Nejdříve to vypadalo, že se mi průjem (byla jsem po - včerejším večerním - klystýru) nespustí, ale asi za 2-3 hodiny od vypití soli jsem šla na záchod a k mému překvapení měla stolice docela pevné skupenství (včera jsem celý den nic nejedla jen pila šťávu a měla jsem vodnatý průjem - "pevná" hmota se neměla kde "vzít", ale možná to byly ty odumřelé buňky či očista začala pracovat tak, jak má - na zdravi-az jsem četla, že by se vylučování mělo týkat i docela pevných látek, ač žádné pevné látky stravou přijímány nejsou. Nakonec to dopadlo tak, že jsem druhý den byla na záchodě pouze jednou a večer jsem si udělala zase klystýr, tentokrát z 1l vody a šťávy z 1 citrónu. Po klystýru jsem se zase cítila unavená a ač mě druhý den už nic nebolelo, po klystýru se objevila malinká bolest zboku prsou. Pak jsem měla trochu depresi - z toho, že nemůžu jíst to, co zrovna chci - tak jsem si řekla, že další den už tuto očistu dělat nebudu a dám si co budu chtít - a depresi jsem měla dál, tentokrát z toho, že nedokončím očistu :D
3. den: Třetí den už jsem očistu nedělala proto, že nemám ráda špatnou náladu (to, co mi vadí = kvůli čemu špatnou náladu mám, je výmluva, protože tělo je oslabené a špatná nálada prostě je = nějaké odůvodnění se vždycky najde).