Teď jsem začala s očištěním těla od stresu = s pořádným doplněním hořčíku. Proto tento článek nebude úplný, ale později ho upravím. Očistu dělám dle tohoto návodu (TEN NÁVOD SI PŘEČTĚTĚ, POKUD S OČISTOU CHCETE ZAČÍT):
Návod na doplnění hořčíku
a používám k tomu zatím "magnesium malát". Musíte si vypočítat, kolik mg hořčíku Vámi zvolený preparát pro tuto očistu reálně obsahuje. (Např. magnesium malát, který kupuju, obsahuje 12% hořčíku. Na obalu magnesium malátu je napsáno, že DDD magnesium malátu jsou 3g. A opravdu 3g = 3000mg ..3000/100*12 = 360mg hořčíku, přičemž doporučená denní dávka DDD hořčíku je stanovena vyhláškou na 375 mg ..zdroj DDD hořčíku.) Takto si to můžete vypočítat u jakéhokoli doplňku stravy, kolik hořčíku reálně obsahuje 1 tableta či 1g a dle toho uzpůsobit svou denní dávku.

Očista se (dle zdroje výše "kladivo na deprese") dělá tak, že si koupíte doplněk stravy obsahující hořčík (v prášku nebo v tabletách). Pokud je hořčík v prášku, tak ho pomocí kapslovačky naplníte do tablet (00 či o jednu velikost větší). První den vezmete 3 tablety. Druhý den 4 tablety.. A takto zvyšujete každý den o jednu tabletu do té doby, než dostanete průjem. Následující den po průjmu nejíte žádné tablety a ten další den pak užíváte o 1 tabletu méně, než byla dávka, která vyvolala průjem. Takto se to užívá 1-2 měsíce (pro doplnění hořčíku do těla). Pokud by se užíval hořčík ve vysokých dávkách déle, musel by se souběžně s ním doplňovat ve vyšších dávkách i vápník (a možná i fosfor?). Draslík pomáhá vstřebávání hořčíku, tedy můžeme jíst ve zvýšené míře banány a meruňky atd. od začátku této očisty (není podmínkou).

Já jsem postupovala tak, že jsem zapíjela během celého dne (skoro co každou hodinu) 1 tabletu 00 naplněnou magnesium malátem (dostala jsem se na množství 8-10 tablet za den, což dle výpočtu trojčlenkou odpovídá množství 1g magnesia = a v návodu "kladivo na deprese" psali, že tělo, které má deficit hořčíku, bez problémů snese 1-1,5g magnesia). Moje zkušenost je zatím taková, že první dny očisty se mému tělu chtělo více spát. Jeden den jsem byla malátná a něco se mi v těle uvolňovalo (v játrech). Vyšší dávky hořčíku by měly začít uvolňovat nánosy anorganických minerálů např. z kloubů a měly by zabraňovat tvorbě jaterních (a ledvinových?) kamenů = měly by zabraňovat usazování vápníku do těla tam, kde nemá.

Každopádně dle diskuze na internetu je nejvhodnější brát hořčík 100% chelát (např. "Doctor's Best magnesium"), na druhém místě je "magnesium malát" a levná varianta pro doplnění hořčíku je "chlorid hořečnatý". Nedoporučuje se magnesium citrát (hrozí předávkování kyselinou citrónovou) a už vůbec ne oxid hořečnatý (protože obsahuje pouze 4% hořčíku a už při nízkých dávkách vyvolává průjmy a další vedlejší příznaky, aniž by byl hořčík doplněn). Jelikož magnesium malát obsahuje kyselinu jablečnou (která se v těle možná může přeměnit na kyselinu citrónovou), tak by bylo vhodné tento zdroj hořčíku zkombinovat buď s chelátem hořčíku nebo s chloridem hořečnatým. Já teď čekám na chelát, až mi přijde, takže článek někdy později upravím.

Ještě mě zaujal "magnesium l-threonate" či "L-Threonát hořečnatý" (který je drahý) proto, že se vstřebává rychle i do mozku. Ale "Z důvodu vyšší ceny a nižšího obsahu elementárního hořčíku oproti jiným formám není hořčík treonát příliš vhodný k doplňování hořčíku v případě celkového deficitu hořčíku." (zdroj). A proto bych ho brala až po skončení této kůry.

Již po pár dnech jsem ale zaznamenala dobré účinky této kůry: na předních zubech jsem měla trochu narušenou (odlouplou) sklovinu, a zubařka nevěděla, co s tím. Zkoušela jsem chvíli brát dokonce i fluór, který zabral minimálně (téměř neznatelně) a vápník, který nezabral vůbec. Hořčík jsem brala několik měsíců DDD a také bez účinku. A teď po pár dnech při zvýšených dávkách hořčíku (pro jeho doplnění do těla) mi připadá, že se mi ta odlouplá sklovina na zubech téměř úplně zacelila - po tak krátké době! A druhý velký účinek této kůry je ten, že jsem měla takový zlozvyk (něco jako kousání nehtů), kterého jsem se neuměla zbavit a zkoušela jsem všechno možné. A během této kůry to dělám tak, že kdykoli se zlozvyk objeví, tak vím, že mi tím tělo naznačuje nedostatek hořčíku - vezmu si tedy tabletu. Někdy se po přijmutí tablety zlozvyk rozjede o to víc a to proto, že tělo žádá hořčíku víc. Tak si vezmu druhou tabletu a někdy po půl hodině dám i třetí. Když mám hořčíku dost, tak se zlozvyk vůbec neobjevuje. (Měla jsem však i nedostatek železa a zpočátku, když jsem železo začala užívat, tak mi to na tento zlozvyk také pomohlo, ale když už jsem ho užívala pravidelně a měla jsem ho dost, tak to na tento zlozvyk už nemělo vliv. U hořčíku to bude ale jiné - tam se to s největší pravděpodobností vyřeší úplně, protože cítím větší úlevu ve svalech a nervech a zanechání zlozvyku je reálné.) To právě souvisí i s tím stresem - ač ve stresu (doopravdy ani v mé mysli) nejsem, tak moje tělo stresovalo a projevovalo se to tím zlozvykem a při užívání hořčíku tělo přestalo stresovat. Obyčejná DDD nepomohla a ta zvýšená dávka - zpočátku, když jsem na pár hodin vynechala tabletky s hořčíkem, tak tělo hned začalo stresovat a říkalo si o hořčík, jakmile se hladina hořčíku v těle trochu zvýšila (možná se vytvořila malá zásobička?), tak už tělo vydrží i pár hodin bez doplňování supplementem, aniž by stresovalo.

PS. Předávkovat hořčíkem byste se neměli, jelikož tělo spustí průjem jakmile ho má moc (a při průjmu okamžitě hořčík přestanete užívat). Já mám po jaterní očistě (při které se užívá MGSO4 nebo citrát hořečnatý jako projímadlo) a tak mám na vlastní kůži zažité, že moje tělo při nadbytku hořčíku spustí průjem a jak to zhruba probíhá. Tuto očistu jsem doporučila až po jaterní očistě proto, že hořčík možná trochu rozpouští vápenaté usazeniny v játrech (a na co si je nechat rozpouštět do těla před jaterní očistou, když kamínky budeme hromadně při jaterní očistě vylučovat pryč z těla..). Také hořčík brání (opětovnému) tvoření jaterních kamenů, tedy je po očistě jater vhodný jako "udržovací prevence tvorby jaterních kamenů".