Teď jsem začala s očištěním těla od stresu = s pořádným doplněním hořčíku. Proto tento článek nebude úplný, ale později ho upravím. Očistu dělám dle tohoto návodu (TEN NÁVOD SI PŘEČTĚTĚ, POKUD S OČISTOU CHCETE ZAČÍT):
Návod na doplnění hořčíku
VAROVÁNÍ!!! Pokud máte adrenální únavu, tak tuto očistu dělejte hodně, hodně pomalu (=navyšování denní dávky hořčíku). A to proto, že z mé zkušenosti se nebudete cítit dobře a příznaky adrenální únavy se mohou zhoršit (já kvůli tomu musela tuto očistu přerušit a nyní užívám pouze malé dávky hořčíku, než si adrenální únavu vyléčím). Zároveň je ale vhodné při adrenální únavě hořčík doplnit, protože "Nedostatek hořčíku podporuje stres aktivací osy HHN (osa hypotalamus-hypofýza-nadledvina), což mimo jiné může vést k úzkosti a depresi." - zdroj.
Nejprve jsem k této očistě používala "magnesium malát", a pak jsem přešla na "magnesium chelát, 100% chelated" (který je na to asi lepší). Nakonec jsem zjistila, že souběžně s touto očistou se musí užívat i redmondský jíl (či křemelina, nebo alespoň aktivní černé uhlí z kokosových skořápek) jako podpora vylučování škodlivin z těla.
Musíte si vypočítat, kolik mg hořčíku Vámi zvolený preparát pro tuto očistu reálně obsahuje:
- Magnesium malát, který kupuju, obsahuje 12% hořčíku. Na obalu magnesium malátu je napsáno, že DDD magnesium malátu jsou 3g. A opravdu 3g = 3000mg ..3000/100*12 = 360mg hořčíku, přičemž doporučená denní dávka DDD hořčíku je stanovena vyhláškou na 375 mg ..zdroj DDD hořčíku.) Takto si to můžete vypočítat u jakéhokoli doplňku stravy, kolik hořčíku reálně obsahuje 1 tableta či 1g a dle toho uzpůsobit svou denní dávku.
- Magnesium chelát obsahuje účinnou látku "magnesium glycinát", ze kterého se hořčík vstřebává pouze z 10%. Pokud máte ale produkt 100% chelated, tak (např. "Doctor's Best: High Absorption Magnesium 240 tablet" v jedné tabletě obsahuje 100mg hořčíku, protože jedna tableta obsahuje 1000mg magnesium gylcinátu).
Očista se (dle zdroje výše "kladivo na deprese") dělá tak, že si koupíte doplněk stravy obsahující hořčík (v prášku nebo v tabletách). Pokud je hořčík v prášku, tak ho pomocí kapslovačky naplníte do tablet (00 či o jednu velikost větší). První den vezmete 3 tablety. Druhý den 4 tablety, třetí den 5 tablet.. Každý den zvyšujete o jednu tabletu do té doby, než dostanete průjem. Následující den po průjmu nejíte žádné tablety a ten další den pak užíváte o 1 tabletu méně, než byla dávka, která vyvolala průjem. Takto se to užívá 1-2 měsíce (pro doplnění hořčíku do těla). Pokud by se užíval hořčík ve vysokých dávkách déle, musel by se souběžně s ním doplňovat ve vyšších dávkách i vápník (a možná i fosfor?). Draslík pomáhá vstřebávání hořčíku, tedy můžeme jíst ve zvýšené míře banány a meruňky atd. od začátku této očisty (není podmínkou).
Pokud tedy budete jíst hořčík ve vyšších dávkách i dál (déle než 1-2 měsíce), tak byste měli užívat jako doplněk stravy i vápník (a to v poměru vápník:hořčík = 3:2 ..tzn. když užíváte např. 500mg hořčíku/den, tak byste měli užívat 750mg vápníku denně). První 1-2 měsíce se vápník užívat nemusí proto, že hořčík rozpouští vápenné usazeniny (např. z ledvinových kamenů, kloubů..), a tak je v těle tohoto uvolněného vápníku dost (dodávat další vápník by bylo kontraproduktivní a to i přes to, že tento uvolněný vápník je převážně anorganický, a tudíž ho tělo asi nevyužije, ale pouze vyloučí. Ty první 1-2 měsíce bych však tělu nechala klid na vyloučení toho přebytečného vápníku a nic dalšího=další vápník bych do těla nedávala).
Já jsem postupovala tak, že jsem zapíjela během celého dne (skoro co každou hodinu) 1 tabletu 00 naplněnou magnesium malátem (dostala jsem se na množství 8-12 tablet za den, což dle výpočtu trojčlenkou odpovídá množství 1g magnesia = a v návodu "kladivo na deprese" psali, že tělo, které má deficit hořčíku, bez problémů snese 1-1,5g magnesia). Moje zkušenost je zatím taková, že první dny očisty se mému tělu chtělo více spát. Jeden den jsem byla malátná a něco se mi v těle uvolňovalo (v játrech). Vyšší dávky hořčíku by měly začít uvolňovat nánosy anorganických minerálů např. z kloubů a měly by zabraňovat tvorbě jaterních a ledvinových kamenů = měly by zabraňovat usazování vápníku do těla tam, kde nemá. Díky té malátnosti a únavě jsem zjistila, že když si vezmu nějaký podpůrný prostředek, který pomáhá vyloučit škodlivé látky ze střeva ven, tak mi je lépe (a proto souběžně s touto očistou užívejte buď redmondský jíl nebo křemelinu nebo alespoň aktivní černé uhlí z kokosových vláken/skořápek). Bez těch podpůrných prostředků bych to asi nezvládla a očistu bych vzdala.
Každopádně dle diskuze na internetu je nejvhodnější brát hořčík 100% chelát (např. "Doctor's Best magnesium"), na druhém místě je "magnesium malát" a levná varianta pro doplnění hořčíku je "chlorid hořečnatý". Nedoporučuje se magnesium citrát (hrozí předávkování kyselinou citrónovou) a už vůbec ne oxid hořečnatý (protože obsahuje pouze 4% hořčíku a už při nízkých dávkách vyvolává průjmy a další vedlejší příznaky, aniž by byl hořčík doplněn). Jelikož magnesium malát obsahuje kyselinu jablečnou (která se v těle možná může přeměnit na kyselinu citrónovou), tak by bylo vhodné tento zdroj hořčíku zkombinovat buď s chelátem hořčíku nebo s chloridem hořečnatým. Já jsem tedy přikoupila magnesium chelát Doctor's Best a zjistila jsem, že s ním mi stačí brát denně mnohem méně tablet. Rychle se vstřebává (vstřebávat by se měl už v tenkém střevě, jsem myslím někde četla) a má výraznější účinky, proto beru už jenom tento magnesium chelát a magnesium malát jsem brát úplně přestala.
Moje zkušenost:
- Na předních zubech jsem měla trochu narušenou (odlouplou) sklovinu, a zubařka nevěděla, co s tím. Zkoušela jsem chvíli brát dokonce i fluór, který zabral minimálně (téměř neznatelně) a vápník, který nezabral vůbec. Hořčík jsem brala několik měsíců DDD a také bez účinku. A teď po pár dnech při zvýšených dávkách hořčíku (pro jeho doplnění do těla) mi připadá, že se mi ta odlouplá sklovina na zubech téměř úplně zacelila - po tak krátké době! (delší zkušenost po 7-14 dnech: plochá "díra" se zacelila, ale nevytvořila se na ní ta hladká lesklá vrstvička skloviny - zub mi připadá při doteku jazykem "matný")
- A druhý velký účinek této kůry je ten, že jsem měla takový zlozvyk (něco jako kousání nehtů), kterého jsem se neuměla zbavit a zkoušela jsem všechno možné. A během této kůry to dělám tak, že kdykoli se zlozvyk objeví, tak vím, že mi tím tělo naznačuje nedostatek hořčíku - vezmu si tedy tabletu. Někdy se po přijmutí tablety zlozvyk rozjede o to víc a to proto, že tělo žádá hořčíku víc (to je popsáno v tomto článku v odstavci "1. Neberete ho dostatečné množství" - doporučuji Vám ten článek přečíst, je skvělý a důležitý pro toho, kdo chce tuto očistu dělat - docela vystihuje moje zkušenosti a vysvětluje, proč se to stalo). Tak si vezmu druhou tabletu a někdy po půl hodině dám i třetí. Když mám hořčíku dost, tak se zlozvyk vůbec neobjevuje. (Měla jsem však i nedostatek železa a zpočátku, když jsem železo začala užívat, tak mi to na tento zlozvyk také trochu pomohlo, ale když už jsem ho užívala pravidelně a měla jsem ho dost, tak to na tento zlozvyk už nemělo vliv. U hořčíku to je ale jiné - díky jeho doplnění se mi to vyřešilo úplně a zlozvyk od té doby, co beru dostatečné dávky hořčíku pro moje tělo, nemám.)
Ač ve stresu (doopravdy ani v mé mysli) nejsem, tak moje tělo stresovalo a projevovalo se to tím zlozvykem a při užívání hořčíku tělo přestalo stresovat. Obyčejná DDD nepomohla a ta zvýšená dávka - zpočátku, když jsem na pár hodin vynechala tabletky s hořčíkem, tak tělo hned začalo stresovat a říkalo si o hořčík, jakmile se hladina hořčíku v těle trochu zvýšila (možná se vytvořila malá zásobička?), tak už tělo vydrží i pár hodin bez doplňování supplementem, aniž by stresovalo.
- Další změnu, kterou jsem ihned zaznamenala, byla pravidelná stolice. I když jsem i předtím už chodila docela pravidelně, tak s hořčíkem je to mnohem lepší. Co jsem ještě v souvislostí se stolicí zaznamenala bylo to, že stolice začala hnusně smrdět (měla jsem ji delší dobu jen s malým zápachem a toto byla změna k horšímu - myslím si ale, že to bylo tím, že se z těla něco uvolňovalo). V té době mi totiž bylo i špatně (zvýšená teplota, motání hlavy, únava). Jakmile jsem si vzala křemelinu a černé uhlí (brala jsem pro jistotu oboje, protože redmondský jíl jsem ještě neměla), tak se mi na pár hodin ulevilo. Když jsem se dostala na dávku hořčíku, která mi spustila průjem, tak pro mě bylo těžší ho zastavit. Při tom průjmu mi bylo nepříjemně a musela jsem spíše odpočívat (tak na to se můžete připravit, že takový den při této očistě asi přijde). Jakmile se mi ale podařilo průjem zastavit, tak už jsem věděla svou optimální dávku hořčíku (kterou jsem nepřesáhla), a od té doby už šla tato očista lépe.
- Jak se moje tělo zvýšeně čistilo, tak se mi stala nepříjemná komplikace a to ta, že jsem onemocněla (měla jsem pár dní chřipku) - měla jsem zvýšenou teplotu, byla mi zima (zimnice), motala se mi hlava a průjem se nezastavil ani když jsem hořčík přestala brát = měla jsem střevní chřipku. Přítel mě v té samé době také střevní chřipku, tak jsem se mohla nakazit od něj (nebo on ode mě) Pointa byla v tom, že jsem si myslela, že to je z té očisty (možná, že ta očista vyvolala nějaké čištění=chřipku), ale až když jsem si uvědomila, že mám chřipku a lehla jsem si do klidu a odpočívala jsem, tak teprve pak se můj stav zlepšil a mohla jsem pokračovat v očistě. (do té doby to nešlo)
- Dále se mi stalo to, že mám na zádech jeden ochablý vaz (jednou mě po sportu hodně bolely záda - jedno místo na zádech - a doktorka mne prohlédla a ukázala mi, že mi praskl vaz a řekla, že se to nedá vyléčit, že ten sval, který vaz držel, už nebude fungovat - naštěstí to byl jen jeden z drobných svalů na zádech, takže mi to život nijak neovlivnilo). No ale co se při této očistě nestalo? Ležím v posteli na zádech a při vyšších dávkách hořčíku, když uvolním tělo, ten vaz se (bez ohledu na mojí vůli) cuká! Sval už nikdy neměl fungovat a přesto se škube (podle mě to je začátek = takový malý pokrok). Jestli se ten vaz se svalem obnoví, to nevím, ale i to škubání je pro mě úspěch, protože do té doby ten vaz jen tak visel a se svalem se nedalo hýbat vůbec.
- S touto očistou jsem začla před menstruací, a stalo se mi to, že když měla přijít menstruace, tak jsem měla návaly horka a zimy (střídavě) a menstruace se mi opozdila (asi o 5 dní). Při menstruaci jsem dávku hořčíku snížila (alespoň na prvních pár dní), aby se spolu "netloukly" menstruace a očista (pak by tělo nevědělo, co si má vybrat / co dělat dřív). Před menstruací normálně cítím napětí v břiše = nateklé břicho, teď jsem nic takového necítila, ale když jsem se podívala do zrcadla, tak jsem břicho měla nateklé (jen ten pocit byl dobrý - to se mi líbilo cítit se normálně na břiše neoteklá).
- Mnohem lépe se mi usíná a když se pustím do nějaké práce, jsem energičtější než dřív. Zmizely stavy úzkosti, ale jednou jsem i při užívání hořčíku měla neopodstatněný strach a zjistila jsem, že mi asi klesla hladina cukru v krvi a já to nezjistila, protože jsem neměla hlad. Protože jak tělo díky přísunu hořčíku spustí různé procesy, tak někdy jsem měla větší hlad než obvykle a jindy jsem hlad zase necítila, tak je dobré (než se tělo srovná) hlídat si hladinu cukru (=pravidelně jíst bez ohledu na hlad). Taky jsem zjistila, že jsem podvyživená a tělo nemá dostatek energie na všechny procesy, ačkoli má dostatek hořčíku (to chtělo hodně jíst ještě před tím, než jsem s očistou začala a nabrat sílu - teď v průběhu očisty se to dohání těžko). Proto jsem byla tak unavená (tělo nemělo dostatek energie). Také se mi změnily chutě (nemám chuť na ty stejné potraviny, co dřív - zatím ještě nevím, na co mám chuť - to časem zjistím).
PS. Předávkovat hořčíkem byste se neměli, jelikož tělo spustí průjem jakmile ho má moc (a při průjmu okamžitě hořčík přestanete užívat). Já mám za sebou jaterní očistu (při které se užívá MGSO4 nebo citrát hořečnatý jako projímadlo), a tak mám na vlastní kůži zažité, že moje tělo při nadbytku hořčíku spustí průjem a vím, jak to zhruba probíhá. Tuto očistu jsem doporučila až po jaterní očistě proto, že hořčík možná trochu rozpouští vápenaté usazeniny v játrech (a na co si je nechat rozpouštět do těla před jaterní očistou, když kamínky se hromadně při jaterní očistě vyloučí pryč z těla..). Také hořčík brání (opětovnému) tvoření jaterních kamenů, tedy je po očistě jater vhodný jako "udržovací prevence tvorby jaterních kamenů".
Díky této očistě zjistíte, jaká je Vaše ideální individuální DDD hořčíku (je to ta nejvyšší dávka, která nevyvolává průjem). Každý má tuto dávku jinou (záleží, jestli je někdo ve stresu, jaký má životní styl, kolik hořčíku přijímá stravou, jaké zásoby hořčíku v těle má..). A jako zajímavost jsem našla: "při požití 4 polévkových lžic silného alkoholu se zvyšuje spotřeba hořčíku cca pětkrát" (zdroj) - tedy kdo pije alkohol, bude mít spotřebu hořčíku asi vyšší..