Esenciální minerály: Na, K, Mg, Ca, P, S, Fe, Zn, Mn, Cu, Ni, Co, Mo, Cr, Se, I, F, B, Si, Germanium, Vanad
Na (sodík) je obsažen v himalájské soli (NaCl), DDD by měla být 1/4 čajové lžičky himalájské soli denně (Doporučená denní dávka = DDD sodíku pro dospělého člověka je 500 mg - zdroj, himalájská sůl obsahuje cca 38,2% sodíku - zdroj, zarovnaná čajová lžička soli nabere cca 5 gramů soli - zdroj, což znamená, že 1/4 lžičky nabere cca 1,25g a toto množství soli, dle výpočtu pomocí trojčlenky, obsahuje 477,5mg sodíku. Sodík je však obsažen i přirozeně v potravinách (viz tabulka vpravo u tohoto odkazu), nemluvě o soli přidávané např. do kečupu, tatarské omáčky, rohlíku.., a tak by člověk teoreticky nemusel solit vůbec. (Já když solím málo, tak mám chuť na chipsy, a tak solím dle chuti a pak chipsy moc nejím. Dle těchto výpočtů ale přijímám sodíku víc než dost. Možná by bylo dobré solit pomocí KCl, namísto NaCl.)
K (draslík) je obsažen v soli KCl, tedy kdo dýchá sůl a zároveň s ní i solí 1 čajovou lžičku denně, má vystaráno (DDD draslíku je 1800-5000mg - zdroj, KCl obsahuje 52,45% draslíku - zdroj, zarovnaná čajová lžička soli nabere cca 5 gramů soli - zdroj, což znamená, že dle výpočtu pomocí trojčlenky, obsahuje 1 zarovnaná čajová lžička KCl cca 2600mg draslíku, což se pohybuje v rozmezí DDD). Poměr příjmu sodíku a draslíku by měl být draslík:sodík = 2-2,6:1 ..slovy: dvě až dvě celých šest ku jedné - zdroj, tedy dle příjmu sodíku můžete upravit/vypočítat optimální příjem draslíku. Draslík je však (stejně jako sodík) také obsažen v potravinách, viz tabulka vpravo v tomto článku, ze které můžeme vyčíst, že např. 1kg banánů obsahuje 3500mg draslíku, což je DDD. Proto musíme počítat i s tímto (podle té tabulky).
Mg (hořčík) - doporučuji přečíst tento článek. Jsou tam uvedeny různé druhy hořčíku a jejich působení (a další zajímavé věci). Potom také v tomto článku máte v odstavci "Jaké formy hořčíku se používají v doplňcích?" popsány různé druhy hořčíku a někde je uvedena i vstřebatelnost. Také v tomto článku (dejte např. do překladače) je mnoho zajímavých dat ohledně nedostatku hořčíku (a k čemu je v těle hořčík potřebný).
Hořčík užívám ve formě hořčík chelátu, ale musí být "100% chelated" (například když si vyhledáte "Doctor's Best: High Absorption Magnesium 240 tablet" tak to je ideální přípravek, protože ve složení je uvedeno, že 1 tableta obsahuje 100mg hořčíku a je to opravdu 100mg vstřebatelného hořčíku (protože např. "magnesium glycinate/magnesium glycinát" se vstřebává pouze z 10%, takže abyste dostali 100mg hořčíku, potřebujete 1000mg magnesium glycinátu, což ve složení přípravků většinou nezohledňují). Hořčík chelát v prášku jsem našla ke koupi např. zde (ve složení píší, že 100g prášku obsahuje 61,5g bisglycinátu hořečnatého, tzn. 7,2g hořčíku ..a 1 odměrka = 5,2g prášku obsahuje 3,2g bisglycinátu hořečnatého, tzn. 375mg hořčíku) a zde (ve složení píší, že - přepočteno - 100g prášku obsahuje 12g hořčíku = tzn. prášek obsahuje 12% hořčíku). Další magnesium glycinate v tabletách jsem našla např. zde (PipingRock Magnesium Glycinate - moc mi tam nesedí to, že jedna tableta obsahuje 665mg magnesium glycinátu, což prý dle nich znamená, že obsahuje 133mg hořčíku = pokud se glycinát vstřebává pouze z 10%, tak by jedna tableta měla obsahovat 66,5mg hořčíku..) a zde (také se mi nezdá, že jedna kapsle prý obsahuje 625mg magnesium bisglycinátu, což má být 125mg hořčíku).
DDD hořčíku je 375mg (zdroj). Což jsou 3-4 tablety Doctor's Best (na obalu je ale uvedeno, že se mají užívat 2 tablety za den - výrobce pravděpodobně počítá s tím, že část DDD hořčíku přijme člověk ze stravy). Kolik tablet brát je na Vás, já bych s užíváním hořčíku začala rovnou pomocí očisty hořčíkem, kterou bych prováděla 1-2 měsíce a po této době už bych věděla svoji optimální dávku hořčíku, která u mě nevyvolává průjem (taková dávka je totiž individuální). U hořčíku se nemusíme bát předávkování, protože to, že už ho má tělo dost, člověk pozná tak, že dostane průjem - v takovém případě samozřejmě dávku snížíme. Vždy ale platí, že pokud se delší dobu (než měsíc či max 2 měsíce) bere ve větším množství hořčík, tak se musí současně doplňovat vápník a to v poměru vápník:hořčík = 3:2 (tzn. že pokud berete např. 500mg hořčíku denně, měli byste současně brát i 750mg vápníku denně).
Na druhé místo, co se týče vhodnosti doplňků s hořčíkem, řadím magnesium malát / magnesium malate (dá se koupit např. zde), který se také docela dobře vstřebává, ale je trochu projímavější než magnesium chelát/gylcynát a musíme mít na paměti, že obsah hořčíku je 12% (ze hmotnosti magnesium malátu). Proto je v odkazovaném eshopu napsáno, že DDD je 3g prášku, což dle trojčlenky vychází na 360mg hořčíku. Magnesium malát se ale prodává v prášku, a tak si ho můžeme naplnit do prázdných kapslí (např. velikosti 00) a svojí individuální DDD můžeme zjistit pomocí očisty hořčíkem, stejně jako u magnesium chelátu. Já brala nejprve delší dobu magnesium malát a pak jsem přešla na chelát, který mi vyhovuje ještě víc. Magnesium malát se zdá levnější, ale z mé zkušenosti při očistě hořčíkem jsem bez průjmu za den snědla 8-12 tablet (=cca 9,6g denně) magnesium malátu, zatímco při braní Doctor's Best magnesium chelátu bez průjmu beru 4-6 tablet denně. Tedy je vidět, že magnesium chelát se vstřebává mnohem lépe.
Na třetím místě bych viděla magnesium taurate, který je k dostání např. zde (jedna tableta PipingRock obsahuje 1000mg magnesium taurate, což by mělo být dle popisu 180mg hořčíku - to se mi moc nezdá). Magnesium taurate by totiž měl obsahovat 8,9% elementárního hořčíku (proto mi nesedí, že by v 1000mg bylo 180mg hořčíku, když dle trojčlenky by tam mělo být pouze 89mg hořčíku..) a taurin se může užívat (u zdravých lidí) v množství max 3g denně (= maximálně 3 tablety magnesium tauratu, když jedna má 1000mg?) - zdroj. Tedy taurát nepoužívat na očistu hořčíkem, ale brát pouze 1-2 tablety denně (když jedna obsahuje 1000mg magnesium taurátu). Zařadila jsem ho sem kvůli nižší ceně s tím, že by se mohl jako hlavní doplněk hořčíku brát hořčík chelát/malát, přičemž by se množství chelátu/malátu snížilo (úměrně množství elementární hořčíku v taurátu) a místo toho sníženého množství by se braly 1-2 tablety magnesium taurátu denně (tím by se mohlo z dlouhodobého hlediska ušetřit).
Ještě mě trochu zaujal i orotát hořečnatý / magnesium orotate, který obsahuje cca 7% elementárního hořčíku z tablety - zdroj. Magnesium orotát obsahuje přípravek Magnerot (Léčivou látkou je magnesii orotas dihydricus 500 mg v 1 tabletě = odpovídá 32,8 mg hořčíku), který ale obsahuje ve svém složení "monohydrát laktosy" (= "Pokud Vám Váš lékař řekl, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat." ). Nebo můžete zkusit na zahraničních stránkách vyhledat "Magnesium-Orotat 500" (u něj ale většinou píšou, že se má brát 6 kapslí denně a dosáhne se tak pouze 50% DDD hořčíku.. koukám, že ten orotát je nějaký slabý co se týče magnesia v 1 kapsli).
Na dalším místě (spíš jako takový doplněk výše uvedeného), jsem vyhodnotila magnesium l-threonate / L-Threonát hořečnatý, který má tu výhodu, že se rychle vstřebává i do mozku. Ale "Z důvodu vyšší ceny a nižšího obsahu elementárního hořčíku oproti jiným formám není hořčík treonát příliš vhodný k doplňování hořčíku v případě celkového deficitu hořčíku." (zdroj). Tato forma hořčíku je vhodná pro lidi, kteří chtějí/potřebují doplnit hořčík rychle do mozku a do buněk. Magnesium threonate je zatím novinka, takže je drahý. Já osobně tento přípravek nepoužívám nevím, jestli ho budu někdy potřebovat, protože "obyčejný" hořčík se při dlouhodobém užívání také dostane do mozku i do buněk ..jenom to je později).
No a pak tu máme magnesium citrát a MgSO4, které jsou sice levné, ale na doplňování hořčíku je nedoporučuji proto, že vyšší dávka vyvolává rychle průjem (v případě nouze je ale lepší doplňovat hořčík v této formě po malých dávkách, než nic).
Naprosto nevhodné je doplňovat hořčík pomocí magnesium oxide / oxid hořečnatý, protože obsahuje asi jen 4% hořčíku a už při dávce kolem 1000mg vyvolává průjem (1000mg oxidu hořečnatého v sobě obsahuje 40mg hořčíku, což znamená, že jste se ani zdaleka nepřiblížili DDD hořčíku 375mg a už máte průjem, který Vás i toho malého přijatého množství hořčíku zbaví). Stačí mrknout do této diskuse na příspěvek "Xion čtv bře 30, 2017 2:40 pm", kde paní "ladyzaba" píše špatnou zkušenost s nějakým přípravkem "Magnex" a "Xion" jí to právě v tom příspěvku dobře vysvětluje (Magnex prý obsahuje jako účinnou látku oxid hořečnatý).
Jako podpůrný prostředek na doplnění hořčíku můžeme použít hořčíkový olej, který se maže na kůži hl. na svaly. Hořčíkový olej ve spreji k sehnání např. zde a zde. Dále můžeme dělat koupele s epsomskou solí (taková koupel doplňuje hořčík i síru do těla a ještě k tomu detoxikuje - návod zde a zde).
Ca (vápník) užívám ve formě vápník citrát / citrát vápenatý / calcium citrate, ač by bylo ještě lepší ho užívat ve formě calcium citrate malate (ten je těžko k sehnání). Podle mě je vápníku ve stravě docela dost, a tak stačí jako doplněk stravy produkt s lehce nadprůměrnou vstřebatelností = vápník citrát. Nekupujte však horší kvalitu vápníku, než je vápník citrát, protože např. anorganický vápník se sice vstřebá do těla, ale tělo ho neumí využít a tak se usadí tam, kde nemá, např. v kloubech. A také si dejte pozor, abyste koupili 100% vápník citrát (většinou se prodává v prášku, který si budete muset sami naplnit do tablet). Namátkou jsem vyhledala "vápník citrát" ve vyhledávači a vyskočil na mě "lákavý" produkt Nature's Way Calcium Citrate, který rozhodně nekupujte, protože v záložce "složení a dávkování" zjistíte, že 2 kapsle obsahují: 500 mg vápníku (citrát, malát, uhličitan vápenatý) ..což znamená, že obsahují jak vápník citrát, tak vápník malát, tak i anorganický vápník ve formě uhličitanu vápenátého - výrobce ani nepíše, kolik čeho (tedy může obsahovat např. 99% anorganického vápníku a 0,5% citrátu a 0,5% malátu, kdoví). Navíc u nás tento doplněk stravy prodávají za 744Kč (viz odkaz na eshop) a v zahraničí jsem našla ten samý produkt za 230Kč+115Kč poštovné (zajímavé, že všechny kvalitní produkty najdu většinou za podobnou cenu jak v eshopech v ČR, tak v zahraničních eshopech - vyjímky se sice najdou, ale toto je dost velký skok). Vápník citrát (který mi připadá OK) prodávají například tady. Dokonce jsem našla i vápník citrát ve formě tablet, který mi také připadá v pořádku, zde. Zatím jsem nevyzkoušela nic jiného/lepšího, než vápník citrát (a proto ho mám na prvním místě). Níže ale popíšu další přípravky, které mne zaujaly.
V tom samém eshopu, ve kterém byl ten "špatný" (fejkový) vápník citrát, jsem našla i něco dobrého: CALCIUM HYDROXYAPATITE s fosforem (fosfor mi nešel nikde sehnat! a proto ho asi vyzkouším, až doberu vápník citrát). Hydroxyapatit vápníku mi připadá jako dobrý zdroj (že by se mohl dobře vstřebat a tělo by ho mohlo umět využít).
Vápník z kostí (telecích) obsahuje i vápník od firmy TIENS.life (který mě už dávno zaujal proto, že to má být biologický vápník: "TIENS obsahuje organický ionizovaný vápník, který tělo dokáže dobře vstřebat - přibližně 95 %. Je dobré si připomenout, že vápník se v ionizované podobě vyskytuje přirozeně. V těle se mění na molekulární formu - nerozpustná vápníková sůl. Tato molekula nemůže proniknout do buňky, buněčnou membránou mohou procházet pouze ionty. Proto je lepší užívat doplňky s ionizovaným vápníkem, nikoli s uhličitanem vápenatým - získávaným například ze skořápek ústřic, který je hůře stravitelný a může neutralizovat žaludeční šťávy."). Bohužel u tohoto výrobku není napsáno, kolik vápníku jedna kapsle obsahuje (a není tam uvedeno ani celkové složení-jestli v tom nebude nějaký "háček") a v balení je pouze 18 kapslí = drahé.
A jako další velmi dobrá možnost zbývá vápník z vaječných skořápek, který si můžete vyrobit sami, což nedoporučuju, protože jsem to zkoušela a měla jsem akorát zašpiněnou kuchyň a výsledek byl špatný.. Vápník ze skořápek prodává firma Biomin pod názvem "CALCIUM OVOVITAL cps.30 Biomin".
O chelátu vápníku jsem nepsala proto, že jsem na takový produkt téměř nenarazila (samostatný vápník-chelát, ne v kombinaci s dalšími minerály a vitamíny). Vápník totiž kupujte samostatně. Rozhodně nekupujte vápník z moře (z mořských korálů/mušlí apod.), protože to pochází z moře. A pak tu máme paletu produktů, které nám nabízejí vápník s hořčíkem, vitamínem D3 či vitamínem C. Je pravda, že když berete vápník, musíte mít také dostatek vitamínu D3 (a K2, hořčíku, vitamínu C..), aby se vápník vstřebal a zabudoval do kostí. Ale pokud zapíjíte tabletu vápníku a hořčíku současně, tak si ve střevě s největší pravděpodobností budou konkurovat / bránit ve vstřebávání. Vápník s vitamínem D3/C nedoporučuji brát v jednom produktu proto, že když už je v takovém doplňku stravy kvalitní vápník, je tam umělý/nekvalitní vitamín D/C. Proto vápník kupovat jedině odděleně (vyjímku bych viděla v tom vápníku s fosforem z kostí, to bych klidně koupila dohromady, protože je to obojí v bioloické formě z kostí = obojí v dobré kvalitě). Na to, jestli si vápník s hořčíkem ve střevě konkurují, je mnoho teorií (každý říká něco jiného), a proto to raději užívám odděleně. Nezapomeňte užívat množství vápníku v doplňcích stravy vs. množství hořčíku v doplňcích stravy v poměru vápník:hořčík = 3:2 (tedy množství vápníku odvoďte od množství užívaného hořčíku po 1-2 měsících, co jste brali jen hořčík bez vápníku = to byla ta očista hořčíkem, přičemž pamatujte na to, že DDD vápníku v ČR je 800mg - zdroj, zatímco Světová zdravotnická organizace doporučuje pouze 400-500mg vápníku denně - zdroj, a někde jsem četla, že MAXIMÁLNÍ dávka vápníku, jakou lze užívat, je 1200mg denně = rozhodně nepřekračovat). Vápník je dobré brát určitě před spaním (vyzkoušejte ale, jestli Vám vápník večer nebude způsobovat problémy s usínáním - v takovém případě před spaním nebrat), ale neměla by se celá denní dávka brát najednou, měla by se rozdělit do 2 dávek (tedy větší z dávek vzít před spaním a k tomu jednu menší dávku během dne ..např. pokud užívám 800mg vápníku denně, tak 300mg vápníku po snídani a 500mg večer). O rovnováze vápníku a hořčíku v těle pojednává tento článek v odstavci "Jak z toho ven?" (doporučuji přečíst).
P (fosfor) se mi jako jediný nepodařilo sehnat jako doplněk stravy (údajně je ho v potravě dostatek, já bych ho ale raději i doplňovala) ..kromě toho jednoho doplňku vápník+fosfor viz výše
S (síra) beru ve formě MSM. Kupte si prášek MSM, naplňte do tablet a vypočítejte si, kolik tablet obsahuje 1000mg (můžete brát možná časem i 2000mg - řiďte se návodem na obalu, z mojí zkušenosti však 750-1000mg denně stačí). Já tedy solím hlavně černou himalájskou solí (která podle mě obsahuje síru, ač nevím kolik %) - díky tomu, že mi nejvíce chutná černá sůl, mi stačí brát necelých 1000mg MSM denně. Na MSM nešetřete, kupte si 100% čisté, protože já jsem při užívání tohoto doplňku stravy pocítila změnu (v dobrém). MSM se říká "minerál krásy" a (nejen) proto, bych ho doplňovala. Síra je také součástí aminokyseliny methionin, proč tedy brát ještě MSM (když bereme methionin spolu s ostatními esenciálními aminokyselinami)? Protože když budeme brát DDD všech aminokyselin, a budeme mít nedostatek síry, tak tělo rozloží methionin na síru a něco, aby ji získalo, takže využije všechny ostatní aminokyseliny (např. na stavbu proteinů) a methionin ne, což je špatné, když esenciální aminokyseliny budeme brát pro jejich správný poměr = tímhle by se ten správný poměr narušil/rozbořil. Když už doplňovat síru z methioninu, tak by se muselo methioninu brát několikanásobně více, než je DDD (to by teoreticky šlo, ale prakticky je těžké vypočítat, kolik methioninu tělo vypotřebuje na doplnění síry ..když ani nevíme, kolik síry tělu chybí.. a pokud to vypočítáme špatně a tělo spotřebuje methioninu méně nebo více, tak to naruší ten dokonalý poměr mezi esenciálními aminokyselinami-a my je budeme brát právě kvůli správnému poměru).
Fe (železo) berte jako doplněk stravy pouze pokud ho potřebujete doplňovat (poraďte se se svým lékařem). Protože moje doktorka říkala, že pokud někdo doplňuje železo, i když to nepotřebuje, může si tím uškodit a rozodně by to neměl dělat. Já jím maso cca 1 za 14 dní a dle krevních testů, které mi doktorka udělala, mám železa málo, a proto ho doplňuji. Zde je vpravo tabulka, ve které vidíte množství železa v jednotlivých potravinách (je to v mg/kg = tedy když sníte např. 1kg banánů, dostali jste do těla cca 7mg železa ..teď už jenom záleží na tom, jak dobře se železo z banánů do těla vstřebá - a to je pak reálné množství, které byste měli započítat do přijaté denní dávky železa).
Pokud budete doplňovat železo, tak nejlepší je podle mě forma fumarát železnatý / ferrous fumarate (ideálně jako žvýkací tablety, např. "Chewable Iron NUTRILITE™ 100 tablet"). DDD železa je 14mg (zdroj). Železo by se mělo brát pouze ráno nalačno (a zapíjet pouze čistou vodou) a mělo by se užívat samostatně (maximálně si k němu můžete vzít vitamín C nebo B, ale počítejte s tím, že když si vezmete vitamín C společně se železem, tak toto množství vitamínu C nemůžete započítat do přijaté denní dávky vitamínu C, protože tělo tento vitamín využije pouze k lepšímu vstřebání železa a tím ten vitamín C ihned "spotřebuje" ..stejné je to s vitamínem C podávaným společně s vápníkem či s hořčíkem podávaným společně s vápníkem = hořčík i vitamín C se nevstřebá do těla, ale "spotřebuje se" na pomoc lepšímu vstřebání vápníku).
Jako druhá varianta dobře vstřebatelného železa je, pouze pokud máte železa málo, nechat se vyšetřit od doktorky, která Vám pak předepíše nějaký preparát / doplněk stravy se železem. Přípravky od doktorky se docela dobře vstřebávají (vlastní zkušenost), ale předepíše Vám je asi jen pokud máte anémii z nedostatku železa. Nevýhoda přípravků od doktorky je ta, že všechny, které jsem měla (vyzkoušela jsem asi 3 různé značky), obsahovaly hodně příměsí (=konzervantů, sladidel?, divných věcí). Když jsem některé z těchto přípravků snědla nalačno (tak se to mělo užívat), tak mi pak bylo mnohdy špatně od žaludku a musela jsem to brát pouze s jídlem. Tedy varianta předpisu od doktorky je sice levná, ale méně kvalitní (co se týče nevhodných příměsí k účinné látce=železu). Pokud ale někomu chybí železa hodně, tak by měl užívat takovýto lék na předpis a to proto, že v něm je (mnohem) vyšší dávka železa kvůli doplnění zásob, zatímco v běžně dostupných prostředcích je v jedné tabletě železa málo (protože je to určeno pro zdravé lidi, kteří mají železa např. jen mírný nedostatek, tak aby se nepředávkovali).
!! "Suplementace železem je poněkud problematická, protože nadbytek železa je horší než jeho nedostatek." !!
(zdroj)
Jak jsem psala v článku o chemtrails, je možné, že nanovlákna (v chemtrails obsažená) odebírají lidem z těla železo (a kyslík) - zdroj. Proto je dobré (obzvlášť pokud jíte málo maso či máte silnou menstruaci - a nebo pokud trpíte některými příznaky nedostatku železa), nechat si od doktora/doktorky udělat krevní rozbor (abyste zjistili, jestli netrpíte nedostatkem železa).
Zn (zinek) užívám ve formě chelátu. I obyčejný "Unios Pharma ZINEK - 90 tablet" potěší (ten má na obalu napsáno: "Průměrný obsah látek mg/1 tbl. = Zinek bisglycinát chelát 27% ..55,56 mg/1tbl. = ekv. 15mg zinku", z čehož můžeme usoudit, že tento preparát obsahuje v jedné tabletě 15mg zinku = a zinek v chelátové vazbě je vstřebáván z 60-70% - zdroj, z čehož plyne, že z jedné tablety Unios Pharma Zinku se do těla vstřebá 9-10,5mg zinku, což je přesně DDD). Další výrobek se zinkem ve formě chelátu prodávají např. zde (ten v jedné tabletě obsahuje jen 10mg zinku, ale zase tableta obsahuje extrakt z černého pepře, který vstřebávání zinku prý podporuje a sílu zinku umocňuje).
Dále je možné sehnat zinek ve formě glukonan zinečnatý (ten jsem ještě nezkoušela), např. tady a tady. Také jsem narazila na zinek ve formě acetátu zinečnatého (to jsem také ještě nezkoušela), který uvolňuje zinek ve formě kladně nabitých iontů. Koupit se dá např. zde (v popisu píší "nepřekračujte 8 pastilek denně, nepoužívejte po dobu delší než 3 po sobě jdoucí dny").
DDD zinku je 10mg (zdroj) a maximálně se může (krátkodobě) užít 50mg denně (tuto dávku opravdu nepřekračovat, jinak je jedovatý!). Pokud zvýším příjem zinku, musím úměrně tomu zvýšit i příjem mědi (např. začal/a jsem brát 2x DDD zinku = začnu brát také 2x DDD mědi).
Zinek se vstřebává po 15.hodině a potřebujeme ho brát nejdříve v poledne, raději odpoledne. (Zdroj.)
Mn (mangan) užívám ve formě chelátu (dá se sehnat např. v zahraničních eshopech když vyhledáte "chelated manganese", našel se mi např. tento produkt). Jelikož jedna tableta obsahuje víc manganu, než je DDD, tak jsem si tablety rozpůlila/rozčtvrtila a užívám denně jen jeden kousek. DDD manganu jsou 2mg (zdroj).
Cu (měď) se jako jediný prvek vyskytuje ve dvou "stavech" (zjednodušeně bioaktivní a zkorodovaná), přičemž všechny doplňky stravy (i ty v "chelátové vazbě") obsahují měď "zkorodovanou" (která se do těla buď ani nevstřebává a pokud se vstřebá, tak to je ještě horší, protože tělo zanáší ..např. se ukládá do kloubů - je to podobné, jako např. ten anorganický vápník, ale asi ještě horší). Bioaktivní měď začala vyrábět firma MitoSynergy (a udělala si na to monopol, takže je drahá). Asi bude lepší, když se podíváte na krátké (3min) vysvětlující video. Zkorodovanou (nevhodnou) měď poznáte na první pohled tak, že je modrá/modrošedá (když vysypete prášek z kapsle měď-chelátu, tak uvidíte, že je ten prášek modrý=i chelát mědi je nevhodný..!). Kapsle s mědí od MitoSynergy (alespoň mě) ve vlhku či ne úplně suchém prostředí také korodují a přeměňují se na "modrou měď". Proto doporučuji koupit roztok (liposomální měď). Když už brát kapsle, tak pouze "MitoActivator EXTRA STRENGTH". DDD mědi je 1mg - zdroj (pokud berete víc, zvyšte úměrně tomu i množství zinku, např. začal/a jsem brát 1,5x DDD mědi = začnu brát také 1,5x DDD zinku - ale zinku max 50mg denně viz výše).
Ni (nikl) se moc nedá sehnat (nevím, jestli je potřeba ho doplňovat, v případě nouze: obsahuje ho ženšen - nevím, v jakém množství)
Co (kobalt) je součástí vitamínu B12 = nemusí se doplňovat, jelikož když budete doplňovat B12 ve vyšších dávkách, tak tělo si kobalt z přebytku rozloží=vezme
Mo (molybden) kupuji jako molybden chelát. Jelikož je DDD 50mcg (zdroj), a tablety chelátu ho obsahují víc, tak smíchám dvě 5ml odměrky mletého hřebíčku s dvěmi až třemi 5ml odměrkami mletého kardamonu a do toho vysypu 3 kapsle molybden chelátu. Vše důkladně promíchám (nádobu uzavřu víčkem a několikrát zatřesu) a plním do kapslí 00 - z tohoto množství vznikne 24 kapslí (množství vysypaných kapslí molybden chelátu jsem si vypočítala dle množství molybdenu v 1 kapsli vs. DDD a množství koření, kolik je potřeba k naplnění 24 kapslí, jsem zjistila zkušeností).
Cr (chrom) kupuji jako chrom chelát / chromium chelate. Jelikož DDD chromu je 40mcg a tableta obsahuje více, tak jsem ji půličkou rozdělila na několik částí a každý den beru jeden malý dílek. Takto mi balení vydrží opravdu na dlouho (je dobré si v eshopu při koupi zažádat o krabičku s dlouhou dobou trvanlivosti).
Se (selen) kupuji jako selen chelát (dle ceny) a zase buď půličkou rozdělím na části nebo vysypu chelát v prášku do koření (např. mletý anýz) a naplním v plničce do tablet 00. DDD selenu je 55mcg (zdroj). Selenu beru přesně 50mcg (nedoporučuju brát o moc víc a asi ani míň, protože jsem kdysi "problematiku selenu" na internetu studovala a toto bylo cca optimální množství, ale už si nepamatuji zdroj - v tomto se totiž také odborníci nemohli shodnout, ale dalo se to nakonec někde vyčíst/zjistit). Každopádně selen beru v množství 50mcg denně/ob den už nějaký čas a přestávám mít na tento doplněk stravy chuť (tedy možná, že už ho mám dost a můžu udělat na čas pauzu).
I (jód) doporučuji brát pouze ve formě rozemletého kořene maca. Zakupte si co nejkvalitnější (ideálně i RAW) maca prášek a plňtě ho do kapslí 00. Někde na internetu (zdroj si bohužel nepamatuji) jsem zjistila, že "Also, 1500mg of dried maca has a high Iodine content of 78µg=78mcg.". DDD jódu je 150mcg (zdroj), a tedy trojčlenkou vypočítám, že: 2 884,6mg je DDD prášku = 2,885 g = 3 TABLETY DENNĚ (vel. 00). Ty 3 tablety macy denně by měla být dávka "akorát"=ta správná, zase jsem se zajímala jeden čas o problematiku jódu a brát ho moc nebo málo není dobré (může to uškodit štítné žláze, stejně jako jí škodí synteticky vyrobený jód).
Kelp nedoporučuju proto, že je z moře. A uměle vyrobený/syntetický jód také nepoužívat (to už vůbec), protože je možná škodlivý (někde jsem četla, zkoušet to nebudu). Je vysoce nevhodné jíst jodidovanou sůl (ničí štítnou žlázu - to jsem se dočetla myslím na Alušce).
Co se týče problematiky doplňování jódu, našla jsem tři články, které tvrdí, že v ČR se jód přidává do jedlé soli, do krmiva pro zvířata, a díky tomu je i v organickém zemědělství jako hnojivo v půdě, a tedy ho máme spíš přebytek než nedostatek: článek1, článek2 a článek3.
Pokud chcete zjistit, jestli trpíte nedostatkem jódu, můžete si udělat jednoduchý test:
"Dva palce čtvereční (1 palec = 2,54 cm) Lugolova jódového roztoku jsou vyznačeny na kůži pacienta a musí zůstat viditelné po dobu 24 hodin. Čím dříve se označení vstřebá, tím více je pacient deficitní. Ústní forma Lugolova roztoku je k dispozici pod názvem Iodoral (Optimox, Torrance, Kalifornie)."
(Zdroj.)
F (fluor) údajně působí nepříznivě na šišinku mozkovou, takže ho neužívám (a asi se užívat nemusí - pokud někdo používá zubní pastu s fluorem, tak ho má až až..). Na toto téma si můžete přečíst článek zde.
B (bor) užívám ve formě bor chelát a to tak, že prášek z několika kapslí vysypu do mletého kvalitního koření "koriandr list" a plním do kapslí. DDD bóru není určena, ale někde jsem se dočetla, že by to měly být 2mg (velmi doporučuji přečíst tento článek - já užívám 6mg bóru denně). Také jsem se někde dočetla, že koriandr pomáhá vstřebávání bóru (proto jsem to užívala dohromady právě s tímto kořením, ale není to nutné).
Si (křemík) je obsažen v křemelině (křemelinu užívám v množství 1 polévková lžíce denně, což by mělo DDD křemíku hravě pokrýt). DDD křemíku je 5-20mg (zdroj), přičemž polévková lžíce křemeliny obsahuje cca 5g křemeliny, což je asi tak 4,5g oxidu křemičitého (kolik se z něj uvolní/vstřebá křemíku nevím, ale když porovnáme 4,5g s 20mg, tak i kdyby se vstřebalo pouhých 0,4 procenta z toho objemu/hmotnosti prášku, tak by to pokrylo DDD akorát ..a když se uvolní/vstřebá víc, tak přebytečný křemík tělo vyloučí). Křemelina je vydolovaná ze sladké vody (ne z moře) a působí proti parazitům, zbavuje tělo toxinů, těžkých kovů, hliníku, vytváří zásadité pH atd. Proto doporučuji brát křemík ve formě křemeliny, ač nejlepší forma křemíku je biologický z přesličky rolní. Křemelinu bych totiž brala tak jako tak, a pokud bych brala křemelinu a ještě k tomu bych pila např. čaj z přesličky, tak by to bylo zbytečné (toho křemíku bych do sebe dávala ještě víc než moc a tělo by ty přebytky akorát vylučovalo).
Germanium se vyskytuje v sušeném prášku z houby reishy. Není stanovena DDD germania (někteří autoři udávají 0,2 mg, jiní až 3 mg za den, normální potravou však nelze dodat do těla více než 0,1 mg, a to i za předpokladu, že konzumujeme zeleninu nebo ovoce pěstované na půdě s vyšším obsahem germania - zdroj) a nevím, kolik germania je v reishi obsaženo. Tedy plním do kapslí 00 a užívám tak nějak dle pokynů na obalu té rozemleté houby. Většinou na reishi nemám chuť, a tak si vezmu pouze 1 kapsli (=mnohem menší dávka, než je uvedena na obalu), ale někdy výjimečně na ní chuť mám, a tak si vezmu kapslí více. Tato houba chutná jako káva (ze začátku jsem jí smíchala s kávou 50/50 a dělala jsem si z ní horký nápoj), pak jsem ale zjistila, že obyčejná káva bez reishi mi chutná víc, a tak jsem reishi začala pouze plnit do kapslí.
Vanad užívám ve formě vanadyl sulfate od firmy Country Life (koupeno v zahraničí). DDD je 10 mcg (zdroj), a tudíž do 24 kapslí 00 plněných mletou kurkumou rozmíchám pouze 1-2 kapsle vanadu (balení mi vydrží opravdu dlouho..).
Rada na závěr:
Na závěr bych napsala, že jsem zatím nenarazila na ŽÁDNÝ potravinový doplněk, který by se skládal z kombinace 3 a více vitamínů/minerálů, a zároveň by byly všechny minerály v pořádku (v organické formě = lehce vstřebatelné a nezatěžující tělo). Proto radím, kupujte všechny minerály odděleně a vykašlete se na multivitamíny, protože ty jsou zatím jeden velký podvod, a většina z nich dokonce víc ubližuje, než pomáhá (anorganické minerály, umělý jód, zkorodovaná měď..).
"Pokud bereme nadbytečná množství některých prvků, může to vést k předávkování až otravě některými prvky. Takže není úplně jedno, kolik vitaminů a kolik stopových prvků bereme, tedy v jakých dávkách je bereme."
(Zdroj.)