OMEGA je určitě potřebné do těla dodávat (pokud nejíte více jak 2 porce tučných ryb týdně = tzn. 300g ryby týdně a více). Ryby nejsou moc zdravé, protože pocházejí z moře. Podle mě je lepší užívat omega kyseliny ve formě, která nepochází z moře (tzn. není to rybí tuk ani výtažek z mořských řas) a takový přípravek je jen jeden: olej z perilly (k dostání např. zde, ale dá se koupit i jako tekutý olej např. 250ml ve skle a to je levnější). Jedna čajová lžička denně (oleje z perilly) pokryje DDD potřebu omega kyselin.


Probiotika užívat či neužívat, to je otázka. Já jsem je delší dobu užívala (ale to i proto, že mám vyoperované slepé střevo a ve slepém střevě je přirozená "zásobárna" dobrých bakterií pro případ, že by ve střevech vymřely, takže mě když vymřou, tak musím vzít probiotika - kdo má slepé střevo v pořádku, ten by probiotika teoreticky užívat ani nemusel, i když někdy to je na posílení imunity lepší je nějaký čas užívat). Mám takovou teorii, že když je dobrých bakterií ve střevě akorát (tzn. ani málo, ani moc), tak se člověk cítí nejlépe. Když je jich málo (např. po antibiotikách), tak je velice vhodné je doplnit - jinak může ve střevě převládnout např. kvasinka, a to se pak léčí těžko - zatímco "prevence" ve formě krátkodobého užívání probiotik po/při (dle doporučení lékaře) antibiotikách náročná není. A právěže se mi při dlouhodobém užívání probiotik zdálo, že když je "dobrých" bakterií ve střevě naopak až moc, tak že mám pořád hlad a necítím se dobře asi díky tomu, že těch dobrých bakterií ve střevě je tolik, že nemají co jíst a umírají? (to jsem si jen tak tipla)

Já tedy doporučuji mít probiotika doma "pro případ nouze" či je zkusit krátkodobě užívat a pozorovat, jak se při tom člověk cítí (jestli mu je lépe či stejně či hůře a dle tohoto výsledku buď v užívání pokračovat a nebo skončit). Zezačátku tedy při užívání probiotik může být člověku hůře díky detoxikaci, ale po nějakém čase pokud někomu není lépe, tak bych probiotika nebrala.

Jediná probiotika, která se mi osvědčila, je GutPro Infant (dá se sehnat v zahraničních e-shopech, je sice dražší, ale balení vydrží opravdu na hodně dlouho). K těmto probiotikům doporučuji koupit i jejich sadu "odměrek/lžičky", protože pak přesně víte, kolik milionů bakterií denně užíváte (mělo by se užívat myslím 10 - 20 miliónů bakterií denně). Tato probiotika (gutpro infant) jsou jako jediná vhodná i pro osoby trpící intolerancí laktózy či ABKM. Já tedy odměřím 10-20 miliónů gutpro infant a z té odměrky/lžičky to vysypu do SPECIÁLNÍ prázdné kapsle (ideální je velikost 1, může být i 00), která se rozpouští až v tenkém střevě (a ne v žaludku). Kapsli ručně spojím a takto si jich naplním více, na několik dní dopředu. Kapsle kupuji na "ebay" pod názvem "acid resistant capsules". Pak máte jistotu, že bakterie přežijí (i když zrovna u gutpro infant by možná měly přežít i tak - ale takto máte opravdu jistotu). Užívám tedy 1 tabletu denně (když probiotika užívám, teď je zrovna neužívám).


Rutin (vitamín P) - doporučuji užívat, pokud nejíte moc ovoce a nepijete čaj (jablka jsou plná rutinu, také ho obsahuje pohanka, většina citrusů, fíky a černý a zelený čaj). Rutin zesiluje účinek vitamínu C, pomáhá tělu produkovat kolagen a snižuje hladinu LDL cholesterolu. Je to antioxidant (=váže se na volné radikály v těle a pomáhá je neutralizovat) a posiluje cévy (pomáhá proti křečovým žilám a trombóze) - zdroj a zdroj. Pokud však jíte hodně potravin obsahujících rutin, jako doplněk byste ho užívat neměli, protože jeho nadbytek může mít nežádoucí účinky (např. rozmazané vidění, bolest hlavy, zčervenalá pokožka, nervozita, změny srdečního tepu a další - viz zdroj). Já rutin užívám proto, že mi ho předepsal gynekolog na zmírnění silného menstruačního krvácení (pomohlo mi to jenom trošku). Potravinový doplněk je to levný.


Lecithin díky vysokému podílu esenciálních mastných kyselin dokáže v krevním oběhu rozpouštět škodlivý LDL cholesterol. Ten pak snadno projde i těmi nejtenčími cévami a nemá tendenci se v nich usazovat. Lecitin dokonce dokáže rozpouštět i již vzniklé tukové a cholesterolové usazeniny. Snižuje krevní tlak a je tak skvělou prevencí proti kardiovaskulárním onemocněním a mozkovým příhodám. Díky svým vlastnostem pomáhá lecitin zvyšovat koncentraci. To ocení všichni, kteří při své práci namáhají hlavu. Učení a jakékoli myšlenkové pochody jdou zkrátka s lecitinem mnohem snadněji. Údajně prý pravidelné užívání lecitinu dokáže zvýšit IQ až o 10 bodů. Lecitin se používá také k prevenci a léčbě neurologických onemocnění, jakými je například Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba a senilní demence. Je tak velkým pomocníkem v geriatrii (moje pozn. to asi znamená "choroby stáří"). Velkou koncentraci lecitinu obsahují játra. Konkrétně tvoří lecitin 73 % objemu tuků v játrech. Je nezbytný proti tukové degeneraci, cirhóze, pomáhá proti vzniku nádorů jater nebo při zánětech jaterní tkáně. Nesmírně důležitý je i při procesu odbourávání alkoholu v játrech, proto by přísun lecitinu měl zvýšit každý, kdo si rád dopřeje nějakou tu sklenku alkoholu. Dostatečný přísun lecitinu dokáže zabránit tvorbě žlučových kamenů. Za jejich vznik je totiž zodpovědná právě nerovnováha lecitinu, kyseliny žlučové a cholesterolu. Lecitin zlepšuje kvalitu pokožky, nehtů a vlasů, pomáhá je hydratovat a zpomaluje jejich stárnutí. Dokáže do hloubky regenerovat poškozené vlasy. Díky svým protizánětlivým účinkům se využívá i při léčbě kožních potíží - zmírňuje například ekzémy nebo lupenku. Osvědčil se také v boji s celulitidou. Lecitin totiž dokáže dobře aktivovat anabolické procesy, čímž se zkracuje regenerace po fyzické aktivitě. Umí také chránit stěny tlustého střeva před narušením. A neméně prospěšný je také pro udržení odolnosti imunitnímu systému. (Zdroj.)

Já lecitin užívám "preventivně" a to pouze slunečnicový lecitin (protože nemám ráda sóju) naložený ve slunečnicovém oleji. Také pouze takový, který není geneticky modifikovaný (Non-GMO). Takový jsem našla pouze jeden: swanson sunflower lecithin. Užívám myslím 1200mg denně (1 tabletu denně). Lecitin se také v těle může rozložit na fosfor u toho, kdo má nedostatek fosforu (u takto rozloženého lecitinu tělo využije pouze fosfor = dobré účinky lecitinu tělo asi nevyužije - tedy na to pozor, abyste ho nebrali zbytečně, protože 1360mg lecitinu obsahuje pouze 24mg fosforu.. Tedy fosfor téměř žádný a tělo by to kvůli nedostatku fosforu rozložilo a tak dobré účinky lecitinu nevyužilo). (K nedostatku fosforu dochází jen zřídka, poněvadž množství získané z běžné stravy je dostačující - zdroj.) Součástí lecitinu je také cholin (vitamín skupiny B) - zdroj.


Chlorofyl doporučuji užívat nárazově (kúra po dobu, která člověku vyhovuje - dle chuti). Hormon pregnenolon (je základem hormonů jako je progesteron, estrogen, testosteron, DHEA, kortizol a aldosteron) je syntetizován z cholesterolu - zdroj. Jako nejlepší cholesterol jsem vybrala Phytolife Synergy liquid chlorophyll 730 ml (jiný jsem zatím nezkoušela) - užívám 1-2 čajové lžičky denně smíchané s 0,5-1,5 litrem filtrované vody (výhoda takto obohacené vody je to, že voda s chlorofylem má zásadité pH = pijete tak "zásaditou vodu"). 1 čajová lžička chlorofilu uvedené značky denně by měla mít účinnek jako kdybych snědla 0,9kg zelené zeleniny (z hlediska obsahu chlorofylu asi?).

Chlorofyl zvyšuje schopnost těla produkovat hemoglobin tím, že chlorofyl podporuje přenos kyslíku = zpomaluje stárnutí. Chlorofyl podporuje imunitní systém a má antioxidační účinky. Také zlepšuje vzhled pokožky a další věci viz zdroj.


Raw ocet někdy piju po ránu 1 polévkovou lžíci bio raw octa rozmíchané v 250ml vody (nalačno). Ocet s vodou nalačno ráno pomáhá udržovat zásadité pH těla, podporuje trávení, zlepšuje imunitní systém, upravuje hladinu cukru v krvi, snižuje vysoký krevní tlak, čistí tělo, pomáhá při hubnutí a je prospěšný pro pokožku. (Zdroj.) Já jsem si koupila bio raw (nesířený) vinný ocet (protože jablka nemám moc ráda, ač ocet mi nevadí, tak pít něco z jablek každý den se mi nechce..). Nedodržuji pití octa každý den (zatím), takže nemohu popsat, jaký/jestli to má účinek. POZOR! na internetu většinou píšou pít 1 čajovou lžičku octa s 0,3l vody - tedy s dávkováním raději opatrně, v jedné diskuzi jsem se dočetla, že někomu ten jablečný ocet dokonce rozežral střeva a ten člověk zemřel - kdo ví, jestli nepil kvasný ocet lihový a jak ten ocet ředil.. Ale stejně bych byla být Vámi opatrná, pokud se rozhodnete ocet ráno zařadit. *Tak jsem nakonec našla maximální (bezpečnou) denní dávku jablečného octa a ta polévková lžíce denně je OK: "Doporučujeme nepřekračovat denní dávku 5 až 30 ml jablečného octa (toto množství odpovídá asi 6 kávovým lžičkám)." (zdroj)
- Také jsem nalezla článek o negativních účincích jablečného octa (při předávkování či nadměrném užívání) a tam píšou: Pokud začínáte jablečný ocet konzumovat, začněte postupně s menší dávkou, kterou následně můžete zvýšit na maximálně 2 polévkové lžíce denně (30 ml), v závislosti na tom co snesete. Snažte se minimalizovat kontakt zubů s kyselinou octovou: Nařeďte si jablečný ocet vodou a vypijte s pomocí brčka (slámky). Po konzumaci jablečného octa si vypláchněte ústa čistou vodou. Také vyčkejte s čištěním zubů po dobu alespoň 30 minut po konzumaci jablečného octa. Jinak hrozí ještě významnější poškození skloviny. Pokud trpíte gastroparézou jablečný ocet nekonzumujte: Ideální je buď nekonzumovat jablečný ocet vůbec nebo omezit jeho denní příjem na 1 kávovou lžičku (5 ml), a konzumovat ho výhradně naředěný ve vodě nebo v salátové zálivce. (Zdroj.)


Vláknina je asi nejlepší ve formě psyllium, přičemž s ní se musí také (jako s octem) opatrně. Já už jí teď neužívám, užívala jsem jí chvíli (pak mě to přestalo bavit). Takže nevím, jestli je nebo není dobré, ji užívat. To si musíte rozhodnout sami (např. si o tom něco na internetu vyhledat), já nyní užívám takovou směs vlákniny, která mi vyhovuje.


Křemelina působí proti parazitům a ještě nám dodá DDD křemíku (užívají se 1-2 polévkové lžíce denně, tělo přebytečný křemík vyloučí). Křemelinu kupuji zde (tato se mi osvědčila - jiné se mi "přejedly" a tělo je už nechtělo, tato má takovou neutrální chuť a je docela jemná). Já užívám 1 polévkovou lžíci denně a když se zrovna nepotřebuji zbavit parazitů, tak dávám v užívání křemeliny pauzu (to by se dle návodu mělo).


Redmondský jíl na sebe váže odpadní látky a vyloučí je z těla. Krásný článek o něm najdete zde. Redmondský jíl zatím pravidelně užívám.


GLUTATHION by měl umět (v malé míře) odvádět z těla těžké kovy, ale hlavně pomáhá proti grafenu!!
Užívejte ho ve formě S-Acetyl-L-Glutathione (průměrná denní dávka pro dospělého člověka je 250mg, když řešíte nějaké potíže, asi to bude i víc). Glutathion je složen ze tří aminokyselin – cysteinu, glycinu a kyseliny glutamové. Můžete tedy užívat i jednotlivé součásti (či další látky, které ho v těle posilují):
NAC (N-acetylcystein)
cystein (dá se koupit/sehnat v tabletkách..alespoň tedy na zahraničním eshopu)
kyselina glutamová (dá se sehnat v prášku, který si sami naplníme do kapslí)
fisetin (ničí zombie buňky a podporuje glutathion)
DMG (dimetylglycin, také známý jako kyselina pangamová = historicky označované jako B15, je důležitým zdrojem methylu, který se účastní mnoha biochemických cest a je důležitý pro syntézu antioxidantu glutathionu)
silymarin (ostropestřec mariánský - pomáhá zvyšovat hladinu glutathionu v těle)

glycin stavební prvek glutathionu + podporuje mitochondrie (dá se koupit/sehnat v tabletkách..alespoň tedy na zahraničním eshopu)
kyselina alfa lipoová ALA (pouze trochu podpruje glutathion + mitochondrie)
L-Glutamine pomáhá na propustnost střev + glutathion i mitochondrie. Užívat pouze ten, který je vyrobený fermentací a já užívám do 1500mg denně (při větších dávkách může zatěžovat tělo).

VÝŽIVA MITOCHONDRIÍ
PQQ disodná sůl pyrrolochinolin chinonu
Ribóza
ATP Adenosine-5'-Triphosphate
butyrate / butyrát
Q10 je uznáván jako vědecky zdokumentovaná součást léčby při chronickém selhávání srdce, hypertenzi, diabetu 2. typu, mitochondriálních poruchách, a dokonce je doporučován u pacientů se zvýšeným cholesterolem jako způsob prevence nežádoucích účinků statinové terapie. V roce 2010 byl v Maďarsku koenzym Q10 v dávce 100 mg schválen jako doplňkový lék u chronického selhávání srdce. Další studie ukázaly, že Q10 v kombinaci se selenem snižuje u seniorů kardiovaskulární úmrtnost o 54 %. Se správným přípravkem s obsahem dobře vstřebatelného koenzymu Q10 zjistíte, že je mnohem snadnější udržet si energetickou hladinu v normálu a předcházet tak únavě a stresu, který je spouštěčem mnoha obtíží. Mozek spotřebuje až 25 % celkové tělesné energie. V obdobích zvýšené mozkové aktivity (například při studiu na zkoušky, kdy je zvýšená mentální výkonnost vyžadována po kratší či delší dobu) může koenzym Q10 přispět k optimálnímu kyslíkovému a energetickému metabolismu. Díky tomu může mozek optimálně fungovat. Zajímavý výzkum týkající se souvislosti mezi hladinou Q10 a kvalitou kognitivních funkcí provedl švédský lékař Magnus Nylander. Účastníkům studie ve věku 90 let a více změřil krevní hladiny Q10. Ukázalo se, že ti kognitivně pohotovější měli obecně vyšší krevní hladinu Q10 než ostatní. (Zdroj.)
NADH je "Coenzymated B-3 Nicotinamide Adenine" či "Nikotinamidadenindinukleotid". Celým názvem Nikotinamid-adenin-dinukleotid-hydrid nebo také "koenzym 1". Máme ho všichni v našem těle již od narození. Koenzym 1 (NADH) je přítomný v každé živé buňce. Koenzym 1 je biologická forma vodíku. NADH uvolní vodík (H+) a ten reaguje s kyslíkem přítomným v každé živé buňce za vzniku energie a vody. NADH plní řadu funkcí běžně zajišťujících zdravý chod našeho těla, podílí se na více než tisíci reakcích metabolizmu.
Koenzym 1 (NADH) je tedy klíčový koenzym, který přenáší vodíkové protony (H+) získané z potravy do mitochondrií, kde ve spolupráci s koenzymem Q10 vzniká chemická energie (ATP). Dalo by se říci, že NADH proces tvorby energie v těle spouští, zatímco koenzym Q10 ho udržuje. Více NADH v těle znamená více energie ve formě ATP (adenosintrifosfátu)- jediné energie, kterou lidské tělo využívá. Bez NADH nelze využít energii z potravy. (Zdroj.)
- koenzym 1 (NADH) je „zapalovač“ a koenzym Q10 „palivo“ (zdroj - v tomto zdroji je i 2 min video, jak to funguje.)

CBD uklidňuje (někomu ale funguje až po měsíci každodenního užívání). Také existují podpůrná CBC a CBG. Každé z těchto tří má trochu jiné účinky a nejlepší je asi synergické působení.

Kreatin doporučuji užívat tomu, kdo pravidelně cvičí (musíte si ale vybrat kvalitní čistý výrobek, protože v nekvalitních se mohou nacházet např. těžké kovy). Tělo si ho ale umí vyrábět samo, tedy pokud nejste sportovní typ (=nepotřebujete ho více), pak ho asi užívat nemusíte. Já jsem zkoušela kreatin užívat, i když jsem necvičila, a nemělo to žádný účinek (možná minimální téměř neznatelný účinek to mělo - že když jsem chtěla něco udělat, tak jsem se rychleji pohla než mi to normálně trvá = že sval dostal rychle příkaz z mozku k akci a okamžitě zahájil akci).

Kreatin - kreatine je svalový energizér, který přímo zvyšuje výkon svalů a podporuje regenerační procesy. Zlepšuje silové i dynamické parametry výkonu. Výtečné výsledky s kreatinem dosahují kulturisté při zvyšování svalových objemů. Kreatin přirozeně podporuje růst čisté svalové hmoty a nepřímo též snížení hladiny podkožního tuku. Široce užívá i v lékařství, pomáhá kardiakům, osobám s akutními dechovými potížemi a lidem v energetické krizi. Kreatin není návykový nebo toxický ani při větších dávkách. Kreatin je přírodní, tělu vlastní látka, která společně s ATP (adenosintrifosfát) tvoří energii ve svalech. Tato energie je při svalové práci rychle vyčerpána a stačí jen na velmi krátkou dobu. Následně se opět obnovuje působením kreatinu. Suplementací kreatinu pomocí doplňků výživy zvýšíme kreatinové rezervy ve svalu a tím podstatně urychlíme tvorbu ATP energie. Díky domu se znatelně zvyšuje sportovní výkon, síla a urychluje regenerace. Větší silové výkony a lepší regenerace znamenají i vynikající výsledky v budování svalové hmoty. Kreatin monohydrát proniká do svalových buněk. Obsažená voda v molekule kreatinmonohydrátu vede ke zvětšení objemu svalové buňky a zlepšení metabolických procesů uvnitř svalové buňky. Umožňuje tak celkové zlepšení svalové činnosti, dovolí trénovat déle a s větší intenzitou. Více kreatinu ve svalech znamená více energie ve formě ATP- hlavního zdroje energie pro svalovou práci. Svaly mají dostatek energie a nemusí ji získávat nežádoucím rozkladem vlastních svalových proteinů (katabolický děj). Působení kreatinu se pozitivně projevuje i v pohotovém naplňování svalových buněk svalovým glykogenem a omezuje vznik kyseliny mléčné. Svaly jsou větší, plnější a mají více energie a buňky svalů jsou hydratované. (Zdroj.)

Kreatin je to přirozeně se vyskytující sloučenina glycinu, methioninu a argininu. Syntéza probíhá v játrech, slinivce břišní a ledvinách. Po svém vzniku je transportován do mozku a svalů jako zdroj energie.
Kde je v těle uskladněn?
Průměrný člověk má v těle uskladněno asi 120g kreatinu a to konkrétně ve svalech (asi 95% celkových zásob), játrech a mozku. Každý z nás potřebuje denně asi 2g kreatinu, které si tělo samo dokáže vyrobit.
- Používá se hlavně k urychlení regenerace a to například u uskřípnutého nervu, dočasného ochrnutí apod. V lékařství se kreatin používá k mírnému zvýšení fyzické síly u osob postižených svalovou distrofií, Parkinsonovou chorobou, laterální sklerózou… Některé studie ukazují, že by mohl zpomalovat nástup neurodegenerativních chorob nebo že má schopnost zvýšit dostupnost energie pro buňky, anebo blokaci chemické cesty, která by vedla k úmrtí degenerovaných buněk. Kreatin je zdrojem energie pro svalovou kontrakci na prvních 2-7 sekund od zahájení práce. Energie pro svalovou kontrakci pochází z intramuskulárních zásob adenozintrifosfátu (ATP) a různých procesů resyntézy (obnovy) ATP.
(Zdroj.)


Kolagen si tělo tvoří samo. Pokud máte problémy s klouby/artrózu či vrásky na pleti, tak ho můžete zkusit užívat jako doplněk stravy. Jako nejelpší mi přišel produkt "7 krát hydrolyzovaný hovězí kolagen", musí se užívat spolu s 250mg vitamínu C a s bioaktivním vápníkem a hořčíkem (a asi i fosforem). (Zdroj.) Trochu zajímavý článek o kolagenu si můžete přečíst zde.


Nápoj nebeské víly jsem zkoušela užívat kvůli silné menstruaci a na srovnání hormonů, a mělo to na mě uklidňující účinek (něco to dělalo, ale užívat jsem přestala - nevím proč asi jsem těch doplňků měla hodně). Více se o tomto produktu dočtete zde.


Astaxanthin je silný antioxidant (6000x silnější než vitamín C a 550x silnější než vitamín E - zdroj ..asi co se týče míry antioxidace) získaný ze sladkovodních řas (tedy nepochází z moře). Doplněk stravy !!MUSÍ BÝT POUZE PŘÍRODNÍ, JELIKOŽ SYNTETICKÝ SE VYRÁBÍ Z ROPY!! Přírodně vyrobený astaxanthin je např. od cheeky nutrition, či tento. Užívání astaxanthinu na mě mělo řekla bych nějaký účinek, ale po delší době užívání (několik měsíců) už jsem ho nějak moc užívat nepotřebovala. Užívám 1 tabletu denně a doufám, že astaxanthin je nejsilnějším antioxidantem.


Rozchodnice růžová se nesmí užívat při těžké adrenální únavě (při lehčí adrenální únavě naopak pomáhá). Já jsem sehnala extra silnou za dobrou cenu, ale užívat jí nemohu (nejprve mi po ní bylo lépe, ale pak se stav zhoršil). Lidem bez adrenální únavy bych tento doplněk stravy klidně doporučila, protože je to příjemná bylinka (u bylin ale vyhovuje každému něco jiného, tedy to každý musí otestovat sám na sobě, zda-li mu užívání zrovna této byliny vyhovuje a nebo ne). Mě zaujaly skvělé účinky této rostliny:

“Zlatý kořen”, tak je přezdíváno Rozchodnici růžové. Ne proto, že by byl její kořen ze zlata, ale protože je našemu tělu natolik prospěšná, že možná převyšuje i hodnotu tohoto kovu. V Mongolsku byl kořen Rozchodnice předepisován na léčbu tuberkolózy, v Rusku zase na podporu energie, koncetrace a mysli. Švédi ji používali jako omlazující prostředek na podporu vitality. Na Sibiři bychom se dokonce mohli setkat s tvrzením: “Kdo pije Rozchodnici, dožije se více jak 100 let”. (V ČR rostla dříve rozchodnice také, ale naši předkové ji tak hojně užívali, že ji téměř vysbírali.)
Rhodiola rosea, jak bychom Rozchodnici nazvali latinsky, chrání náš organismus před nadcházejícím stresem a pomáhá mu lépe se s ním vyrovnat. Zároveň není naše tělo tolik oslabené a nepodléhá tak rychle žádnému onemocnění. Tohle všechno způsobují adaptogenní látky, které zvyšují odolnost organismu v psychicky náročném období. Naše tělo je silnější a vitálnější. Adaptogeny mají navíc tu schopnost působit tam, kde to naše tělo zrovna vyžaduje, čímž stabilizuje všechny funkční systémy v těle. V praxi to znamená, že nám Rozchodnice poskytuje pomoc při boji s úzkostmi, stresem a depresemi. Zlepší fyzickou i psychickou kondici, probudí novou chuť do života, podpoří vitalitu a také imunitní systém, který pak bude mnohem silnější při boji s viry a bakteriemi. Tím, že zklidňuje a navrací psychickou pohodu, zlepšuje spánek a zmírní neurózy. V rostlině nenalezneme žádný kofein přesto jsou její stimulační účinky vyšší až o 60% než u přípravků, které kofein obsahují. Nejen, že dostaneme příval nové energie přírodní cestou, ale rozjasní se nám mysl, zlepší paměť i koncentrace. Rozchodnice pročišťuje organismus od volných radikálů a tím ho také posiluje. Pomáhá při nízkém tlaku, chrání srdce, játra a zvyšuje sexuální aktivitu. Protože podporuje dobrou psychickou kondici můžeme ji užívat i při léčbě rakoviny plic, Parkinsonovy choroby, cukrovky II. typu a po prožití traumatu, otravy nebo intoxikace organismu. (Zdroj.)


Kudzu je podle mě docela dobrý, při jeho užívání jsem neměla žádný problém (užívala jsem ho krátce). Kouřit jsem přestala v době, kdy jsem tento doplněk stravy neužívala a začala jsem ho užívat později, takže s "kudzu vs. závislosti" nemám zkušenost. Kudzu ještě asi budu užívat, protože při tom krátkodobém užívání jsem po užití kudzu měla dobrou náladu (to bude asi ten serotonin a dopamin viz níže).

Kromě toho, že má řadu léčebných účinků, využívá se i v boji proti závislostem na alkoholu, nikotinu a jiných drogách. Léčebné účinky kořene, který obsahuje velké množství izoflavonů, jsou známy už od pradávna. Úspěšně se využívá v tradiční čínské medicíně, například k léčbě migrény, šumění v uších, závratích, horečky, diabetu, kardiovaskulárních chorob a vysokého krevního tlaku, alergie a imunitních onemocnění, trávicích obtíží, překyselení žaludku, průjmech a křečích, Heliobacter pylori, nervových nemocí, Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, depresí a závislostí na alkoholu, nikotinu i jiných návykových látkách. Rovněž podporuje produkci serotoninu a dopaminu v mozku, což souvisí s mnoha obtížemi a chorobami vznikajícími právě z nedostatku těchto hormonů. Konkrétně nedostatek dopaminu může způsobovat deprese a Parkinsonovu chorobu.
Kudzu také snižuje chuť k jídlu, pomáhá při redukci váhy, zvyšuje libido a detoxikuje játra. Celkově působí antioxidačně a antibioticky. Možné jsou i protirakovinné účinky a příznivé působení na hormonální systém v období klimakteria díky silným antioxidačním a estrogenním účinkům obsažených izoflavonů. (Zdroj.)


Brahmi byla jediná bylina/doplněk stravy, která posilovala "vědomí". To pro mě byl takový unikát, že něco hmotného může posílit (nehmotné) vědomí, že jsem to chtěla vyzkoušet. Koupila jsem si mletý prášek, který jsem naplnila do tablet vel. 00 a užívala jsem jednu tabletu denně. Rozdílu ve vědomém prožívání jsem si téměř nevšimla (tedy pár dní na začátku užívání ano, pak už ne). Rostlina má ale i další dobré účinky:

Védské knihy zmiňují užívání brahmi již před 6000 lety, ale ájurvédská medicína popisuje různé aplikace brahmi teprve od 6. stol. před Kristem. Bacopa Monnieri pomáhá zejména při poruchách paměti a kognitivních funkcí souvisejících s pokročilejším věkem nebo poškozením mozku některými toxickými látkami. Jiné studie provedené u lidí i zvířat ukázaly, že brahmi v mozku zvyšuje hladiny serotoninu i acetylcholinu, čímž se vysvětluje potlačení úzkostných stavů. Bohaté uživatelské zkušenosti a případové studie dokládají, že užívání brahmi může významně zlepšit poškození paměti a poznávacích funkcí způsobené alkoholismem a užíváním některých návykových látek i léků. Stejně tak je užívání brahmi přínosné při prvních projevech stařecké demence. Změny v myšlení a chování postižené osoby jsou až neuvěřitelné. V ájurvédské medicíně má brahmi uplatnění pro zlepšení paměti i jako lék proti bolesti, zánětu, nervovým poruchám a epilepsií. (Zdroj.)

Díky masivní aktualizaci paměti si lépe uvědomujete, kým doopravdy jste, kam směřujete a tudíž máte svůj život mnohem více pod kontrolou. Život se vám už tolik neděje sám od sebe, s pomocí Brahmi jej naopak sami řídíte. Lépe se vám daří skládat mozaiku svého života. Ne nadarmo v překladu do češtiny Brahmi znamená kosmické vědomí. Má to úžasnou logiku. Vše, co jste kdy zažili, se ukládá do vašeho podvědomí, kam nemáte přístup, jelikož kapacita naší mozkové činnosti je omezená. Díky bacopasidům v Brahmi je však mozek schopen vytvořit nové neuronové cesty, takže vaše mentální funkce jdou značně nahoru. Z mozku 1.0 provedete upgrade na verzi 2.0 s tím, že další aktualizace mohou následovat. Pokud dáme šanci Brahmi, přetaktujeme svůj mozek na vyšší výkon, můžeme tak snadněji předcházet nejčastějšímu onemocnění mozku – demenci. Zatímco běžný člověk s postupujícím věkem ztrácí bystrost a paměť, konzument Brahmi si naopak vědomí rozšiřuje. Jak jsem již zmínil výše, bacopasidy, což jsou sloučeniny, které Brahmi obsahuje, dokáží podporovat růst nových neuronových spojení. Samozřejmě ale jen a pouze v případě, že tomu člověk aktivně napomáhá. Studiem, poznáváním nových věcí, zkrátka aktivním přístupem k životu. (Zdroj.)