Pyroluria (původně známá jako malvaria) a také známá jako kryptopyrluria je chemická nerovnováha zahrnující abnormalitu syntézy hemoglobinu. Lidé, kteří mají tento stav, produkují příliš mnoho vedlejšího produktu syntézy hemoglobinu nazývaného kryptopyrol (KP).

Kryptopyrroly se váží na pyridoxin (vitamin B6) a zinek a činí tyto velmi důležité živiny nedostupné pro fyziologické a chemické funkce, včetně práce jako koefaktory enzymů v metabolismu. Tyto esenciální živiny, které jsou navázány na kryptopyrrol, jsou odstraněny z krevního oběhu a vylučovány do moči jako pyrroly.

Účinky pyrolýrie a nedostatku zinku a B6 mohou být mírné, středně závažné nebo těžké v závislosti na závažnosti nerovnováhy. Symptomy mohou zahrnovat: neschopnost vypořádat se se stresem, nervozitou, úzkostí, změnami nálady, silným vnitřním napětím, epizodickým hněvem, špatnou krátkodobou pamětí a depresí.

Nástup se obvykle vyskytuje v dospívajících letech s traumatickou událostí nebo stresem, jako je změna ve škole, ztráta milovaného člověka nebo stěhování měst. Přestože porucha nevykazuje až do dospívajících let, předpokládá se, že je genetická. V závislosti na stupni poruchy může být těžká deprese, schizofrenie, alkoholismus, autismus, bipolární porucha (maniodepresivní porucha) nebo ve vzácných případech, DID (disociativní porucha identity více obyčejně známá jako více osobností). Všechny tyto jsou různé projevy pyrolýrie. Bohužel pyroluria není uznávaným stavem mnoha praktikujícími v oblasti duševního zdraví nebo praktickými lékaři, ale následující tabulky ukazují význam v mnoha duševních poruchách.

Pyroluria je diagnostikována jednoduchým močovým testem, který detekuje KPU v moči. Většina lidí má méně než 10 mcg / dL KP. Osoby s 10-20 mcg / dl jsou považovány za osoby s "hraniční" pyruririí a mohou těžit z léčby. Lidé s hladinami nad 20 mcg / dl se považují za osoby s pyruririí, zvláště pokud jsou přítomné následující emocionální a fyzické vlastnosti:

• Špatná ráno chuť k jídlu a / nebo sklon vynechat snídani
• Ranní nevolnosti
• bledá pleť, špatná opalování nebo spálit se je snadné
• Citlivost na jasné světlo
• přecitlivělostí na hlasité zvuky
• Čtení obtíže (například dyslexie)
• teatrální (dramatická)
• Argumentační / užívat si argument
• Změny nálady nebo výbuchy nálad
• Větší schopnost a bdělost ve večerních hodinách ve srovnání s dopoledne
• Úzkost
• Preference pro pikantní nebo silně ochucené potraviny
• Abnormální distribuce tělesného tuku
• Výrazný nárůst po dosažení věku 16 let
• Bílé skvrny na nehtech
• Malé či žádné vzpomínky na sny

Léčba spočívá v doplnění vitamínu B6 a zinku (moje pozn. o diagnostice a léčbě jakékoli nemoci se poraďte se svým lékařem). Typ substituční terapie je velmi důležitý, jelikož musí být zinek poskytován v účinně absorbované formě. Vitamin B6 je k dispozici také v několika formách. Dalšími živinami mohou být niacinamid, kyselina pantothenová, mangan, vitamíny C a E. Je třeba vyhnout se zdrojům potravin a výživovým doplňkům obsahujícím měď a červené / žluté potravinářské barviva.

Lidé s mírnou až středně těžkou pyrurií mají obvykle poměrně rychlou odpověď na léčbu, pokud nejsou přítomny žádné další chemické nerovnováhy. Lidé s těžkou pyrurií obvykle potřebují několik týdnů předtím, než se objeví pokrok a zlepšení může být postupné po dobu 3 až 12 měsíců. Charakteristiky pyruria se zpravidla opakují do 2 až 4 týdnů, pokud je výživový program zastaven. Potřeba léčby je tedy neurčitá.

Lidé s pyruririí nereagují dobře na běžné antidepresiva, jako jsou SSRI, a jsou často sebevražedné. A smutná pravda je, že většina lidí s pyrolurií jde nediagnostikovaně. Smutné je to, že mnozí duševní zdraví a praktičtí lékaři si nemyslí, že strava má mnoho společného s těmito stavy, které jsou vyjádřeny pyrolurií.

Mám Pyroluria?
Několik otázek, které se můžete zeptat nebo milujete, ale to neumožňuje zjistit, zda máte Pyroluria, pouze poukazuje na to, že krevní test může být v pořádku.
1. Máte sklon snídat snídani nebo mít ranní nevolnost?
2. Máte tendenci být úzkostliví?
3. Máte další členy ve své bezprostřední nebo rozšířené rodině se schizofrenií?
4. Existují členové Vaší bezprostřední nebo rozšířené rodiny, kteří spáchali sebevraždu?
5. Máte bílé skvrny na nehty?
6. Dostali jste na své straně "steh", když jste bejali jako dítě?
7. Máte průměrné až těžké akné jako dospívající?
8. Máte bolesti nebo vrčení v kolenou?
9. Máte chladné ruce a nohy?
10. Máte stříkačky jako dospívající nebo dospělé i bez velkého přírůstku nebo ztráty hmotnosti?
11. Jsou vaše zuby nebo byly vaše zuby před ortodontickou léčbou plné zubů rostoucích nad zuby?
12. Udělala jste puberty o něco později než ostatní?
13. Jste snadno unaveni?
14. Máte tendenci k apatii?
15. Máte tendenci k anémii s nedostatkem železa nebo k hraničnímu testu?
16. Máte ekzém nebo psoriázu?
17. Máte pocit brnění nebo dokonce třes v rukou nebo nohou?
18. Máte tendenci mít bledší kůži než ostatní členové rodiny?
19. Myslíte si, že v stresových situacích máte tendenci být ohromeni?
20. Máte potíže s zapamatováním svých snů?
21. Jste teď nebo jste byl vegetarián?
22. Jste nebo jste byl dříve alkoholik?
23. Myslíte si, že jste sociálně staženi a závislí na jedné osobě poměrně silně? Pokud odpovíte ano na 12 nebo více těchto otázek, pak byste měli mít pyrukturu a měli byste zvážit provedení testu moči.

(Zdroj - přeloženo pomocí google překladače.)


KPU/HPU je markantni deficit zinku a jinych prvku, ktere pacienti ztraceji moci. Na tom je i zalozeno testovani. Posles do labiny vzorek moci a oni ho nejakou specialni metodou natestuji. Normalni laboratore tyhle testy vubec nedelaji. Test stoji kolem 80 euro. Pote, co jim napises, ti prijde z labiny testovaci kit i s pokyny, jak na to. Vysledek mas potom e-mailem do par tydnu.

Kdyz mam KPU, ztracis kolosalni mnozstvi zinku, B6, molybdenu a dalsich a normalnimi doplnky to nedoberes. Musis doplnovat opatrne ale dostat se postupne az k docela masivnim davkam, ktere prekracuji mnohonasobne co je doporucovano pro mainstreamaky. Problem je v tom, ze nez tenhle narazovy porotokol podnikes, musis byt dostatecne informovana, pokud mozno pod lekarskym dohledem a musis mit 100% osetreny detox.

Vetsina pacosu se na protokole nejdrive hrozne zhorsi a protoze nevi, jak odbouravat toxiny, nebo se dostatecne nepripravili, tak zahodi flintu do zita. Na to Klinghardt nespocetnekrat upozornuje. Pri KPU nemas v tele zinek ( v krvi ti ho ale pri klasickych serologickych testech normalne najdou)a ten je potrebny pro funkci mnoha stovek enzymatickych procesu v tele. A taky na detox! Takze zacarovany kruh. Nemas zinek, tak si ho telo v nouzi nahrazuje jinymi dvouvalencnimi kovy, ktere ma po ruce ( vetsinou tezke kovy z naseho prostredi). Lide s KPU maji proto masivni zatez tezkymi kovy a normalni detox moc nefunguje, protoze jsou pevne drzeny ve vazbach, kde ma byt zinek. Kdyz zacnes doplnovat zinek, vetsinou ti je hodne zle od zaludku ( me teda bylo fest). Zvysujes davky a tim se ti postupne navysuje jeho hladina v bunkach a z vazeb, kde patri ten zinek, se zacinaji vyplavovat tezke kovy. Tady dochazi k te krizi, na kterou lidi nejsou vetsinou pripraveni. V tehle fazi, jak rika Klinghardt, nemas povolovat a pridat na detoxu ( prirodni prostredky jako jsou zeleny jil, vazace jako treba chlorela, preslickovy caj na lapani hliniku, rostlinne polyfenoly, mega davky cesneku, medvedi cesnek a eletrolyty na na ochranu ledvin, podpurne prostredky jako jsou epsonove lazne, sauna, suche kartacovani kuze atd, atd, taky muzes pochopitelne pouzis klasicke prostredky na detox jako jsou EDTA, DMSO, NAC, ALA, taurin a na ochranu nervu vitamin E ve vysokych davkach, vitamin C a rybi tuk). Jenze kdo si to ma sam monitorovat, ordinovat a platit:-) Jeden z nejlepsich vazacu tezkych kovu je pry mikrokristalicka silica ale ta je teda zpropadene draha. Glutathione v tom vsem taky sehrava dost zasadni roli. Taky si musis hlidat pomer medi k zinku. Kdyz budes navysovat zinek, bude ti hodne kolisat med a to se musi po paru mesicich na protokole taky testovat.

Ucelem protokolu je znovunastoleni enzymaticke rovnovahy v tele po doplneni zinku a kdyz mas tu v cajku, vsechno ostatni, i leceni borelky jde lip. To ma byt teorie v kostce. Davky zinku a jinych doplnku mas pak brat po zbytek zivota v udrzovacich davkach. Takze tak.

(Zdroj.)


Co je ale prozatim tou nejzajimavejsi novinkou v mem patrani a samolecebnem procesu, to jsou vysledky tech testu na HPU / KPU, ktere jsem posilala do Holandska, a ktere vysly jak synovi tak mi pozitivni. Bude to znit asi blbe, ale mela jsem radost, protoze aspon v jednom si muzu byt tutove jista a ted uz vim, jak by se to melo osetrit. Dovedela jsem se o ni na jedne z prednasek Dietricha Klinghardta a okamzite me zaujala souvislost mezi HPU a autismem, ruznymi neuro odchylkama, schizofrenii, ale taky boreliozou. Jeho praktika pry scita povetsinou boreliotiky, kteri jsou z 80% pozitivni na HPU. Taky tvrdil, ze bez prvotniho osetreni HPU nehnete ani s boreliozou. Proste to pry enzymaticky neni mozne.

Kryptopyrrolurie (HPU/ KPU/ Mauve factor etc..., nemoc ma hodne jmen a moc o ni na netu nenajdete) je vpodstate vazny deficit zinku, vitaminu B6, biotinu, manganu a arichidonic kyseliny, ktere se vsechny ztraci moci a beznou stravou a doplnky nejdou doplnit. Je to heterogeneticka odchylka produkce krevniho hemu diky enzymatickym mutacim pri biosynteze. Jestli jsem to spravne pochopila, tak pri produkci hemu dochazi k vedlejsimu odpadu v podobe kryptopyrolu, ktere na sebe vazi zinak a ten pak jde z tela moci ven. U zdraveho cloveka se tak vytraci male mnozstvi, u HPU je kryptopyrolu tolik, ze staci navazat takove mnozstvi zinku, ze vznika katastrofalni deficit. Zjednodusene receno vycuravate vsechen zinek a to ostatni a telo pak jde do modusu operandi, ve kterem si zinek nahrazuje jakymkoliv jinym dvojvalencnim kovem a tak dochazi k navazovani tezkych kovu, jako jsou rtut, olovo, kadmium atd. Zinek je potreba k funkci nekolika set enzymatickych procesu v tele a kdyz ho nemate, musi se upotrebit i to, co si telo v okoli najde, i kdyz to neni optimalni. Pokud mate plomby, navazuje se rtut, pokud jste po vakcinach, telo si taha z nich. Tezke kovy jsou tak v tele fixovany tam, kde mel byt zinek a zbavit se jich normalne nejde. Oslabuje se detoxifikacni methylation cycle ( ach ta cestina, nevim jak to je po vasimu), enzymy taky nefunguji nic moc, produkce glutathionu je mizerna a tim ne jen ze telo nedokaze detoxifikovat tezke kovy, ale stejne tak se nezbavi endotoxinu a jinych patogenu. Zinek je alfa a omega nasi imunity, a pokud neni, vse funguje jen napul.

HPU se pry neda vylecit, ale da se odstranit potrebnymi doplnky. Jak HPU vznika, o tom se jen teoretizuje, dokaze ji pry vyprovokovat infekce, jde ji sdedit, da se pry i ziskat pri tezkych psychologickych traumatech v detstvi. Jak jste k ni prisli je ale nejspis vicemene jedno, podstatne je, ze v telo tvori chaos a z nemoci lecitelnych se pak stavaji recidivita a chronicnost.

Mezi symptomy HPU patri: bile flicky na nehtech, drazkovani nehtu, neschopnost pamatovat si sny, rani nechut k jidlu, strie po tele, svetla kuze, slunecni netolerance, akne, alergie, zacpa, nadymani, svetla stolice, precitlivelost na svetlo, hluk a vune, krece, chveni, hypoglykemie, impotence, opozdena puberta, nervozita, deprese, pesimismus, paranoia, halucinace, nesoustredenost, spatna orientace v prostoru, obesita, bolesti kloubu, studene ruce a nohy, bolest podbrisku, naladovost, nepravidelna menstruace, anemie, netolerance stresu, vybuchy hnevu, spatna kratkodoba pamet, sklony ke kriminalite (LOL), ADHD, Autismus a mnohe dalsi.

HPU se nemuze testovat kdekoliv, protoze vetsina doktoru o ni nic nevi a klasicke labiny testy poradne taky neumi. Ja nase testy posilala do Holandska, kde se na HPU specializuji. Pri pozitivite se nasazuje vitaminovy protokol, ktery je celkem levny a vypada jednoduse, ale i tak se doporucuje ho podnikat jen pod dohledem lekare, protoze u nej pri chronicky nemocnych lidi, jakymi boreliotici rozhodne jsou, muze dochazet k prudkemu vyplavovani tezkych kovu a na to musi byt clovek dopredu pripraven. Detox je prvotni velicina vseho a i tenhle protokol na nem stoji a pada. Zinek se totiz zacina pomalu doplnovat a tim se z mist, kam ma patrit, uvolnuji tezke kovy a jen buh vi, kolik jich tam mate a co s vama muzou udelat.

(Zdroj.)


Ráda bych se podělila o zkušenosti s mou samoléčbou HPU a jak to se mnou povšechně probíhá.

Od té doby, co nám přišly pozitivní výsledky z Holandka, tak jsem jak synovi tak mi nastolila mírný, rozjížděcí režim, který obnáší zinek 60-80mg, B6 ve formě P5P 100mg, Biotin 20000mg, vitamin E 400IU, injekce B komplexu 1x týdně, vitamin D 5000IU, GLA 4 kapsle denně.

Kdybych to měla shrnout jedním slovem, tak bych stav současný popsala jako hrůzu. Je to neskutečný sešup dolů a docela mám ze všeho strach.

Pak jsem ale zaexperimentovala s naším béčkem a zjistila jsem, že těm, kteří mají problémy s metylací, nesedne B6 jako klasický pyridoxine, protože si ji tělo nedokáže samo převést an P5P, ale je lepší brát přímo pyridoxine 5´fosfát. Z té klasické B6 ve vyšších dávkách můžou právě brnět a znecitlivět končetiny. Při přechodu na P5P ho to úplně přešlo a začal se neskutečně lepšit.
Nekteri lidi jsou ovsem na P5P pry alergicti a nejsou ji schopni tolerovat. Snazila jsem se kolem toho trochu pohledat, ale porad mi to neni jasne, jak se takove negativni reakce projevuji.

(Zdroj.)

(moje pozn. KPU/HPU mi také v něčem připomíná příznaky adrenální únavy.)