Na zdravi-az myslím jednou naznačoval, že borelioza je způsobená přemírou "špatného" železa (tzn. že to není z kousnutí klíštětem?). Nevím už, kde to bylo (jestli jsem si to dobře zapamatovala) a ani, jestli to je pravda, tedy tuto informaci berte s rezervou. Ale připadalo mi to zajímavé, protože kdysi jsem příznaky boreliozy měla (flek na ruce atd.) a vím jistě, že jsem klíště v té době žádné neměla, maximálně mě mohl kousnout komár, ale toho bych si asi také všimla. Proto jsem si to zapamatovala, protože to na mě sedělo (že jsem byla něčím intoxikovaná a z toho se mi objevila ta vyrážka v podobě fleku na ruce). Testy na boreliozu jsem však měla negativní (testy jsem si dělala až po cca 2-3 měsících, kdy už vyrážka i příznaky zmizely).

Tedy v případě boreliozy by teoreticky mohla pomoci očista od těžkých kovů, očista lymfatického systému a očista kloubů (očista střev a očista jater ulehčí od potíží snad u jakékoli nemoci a měly by se dělat jako první před dalšími očistami - jak seřadit očisty se trochu dozvíte v rubrice Očista - i někteří zdraví lidé však dělají všechny očisty jako prevenci). Na tuto nemoc by mohl pomoci i přístroj zapper (to jsem si tipla na základě intuice - u prodejců Zapperu se na to můžete poptat, jestli může "zappování" nějak pomoci od boreliózy).

Zajímavý článek o borelióze jsem našla zde.
Mimo jiné se v něm píše (přečtěte si ho ale celý, je zajímavý):
- Vždy začínejte s testem moči KPU a řešte to! (Lidé trpící boreliózou jsou z 80% pozitivni na KPU/HPU - zdroj.)
- Časté nedostatky při LB: hořčík – musí být podáván transdermálně nebo injekcí. Orální podání živí spirochéty.
- Měď, zinek a železo jsou stráveny makrofágy a objevují se v oxidované formě ve vlasech a séru, což mylně vypadá jako přebytek.

Na zdravi-az psal ohledně toho železa (vztahovalo se to k borelioze v kombinaci s adrenální únavou):
"Tak asi vůbec první co bych udělal že bych dal ve velkém laktoferin cca 1 g denně, ten blokuje železo šmejdům a moduluje slizniční imunitu. Pak již musíte jít jednotlivé kroky jak zde často zmiňuji. Tedy krkací test a případně dodávat HCl, zlepšit na maximum játra, dobře jíst, hodně spát a prakticky stále chodit. Není skoro nic co se nedá rozchodit, ale lidé spíše sedí nebo polehávají a doslova za živa hnijí."


Kolik stojí testy?
- Cena se pohybuje kolem dvou až dvou a půl tisíce korun v případě přesných sérologických testů nazvaných Western Blot. Jejich nevýhodou je, že pojišťovny je proplácejí až poté, co možnou boreliózu potvrdí jednoduché laboratorní testy zvané Elisa, ty jsou však poměrně nepřesné. I ty si však můžete zaplatit sami, pak za ně dáte několik set korun.
- Testy provádějí v imunologických laboratořích. Vůbec nejlepší bude, když budete tyto testy konzultovat s imunologem, praktik s jejich zadáváním i vyhodnocením nemusí mít dostatek zkušeností. Počítejte však s tím, že někteří privátní imunologové si rovněž za své služby účtují poplatek, často označený jako sponzorský dar.
Zkopírováno z diskuse u daného článku, viz "Zdroj." níže:
- Dle přílohy 23 vyhlášky 275/2010 ma doktor povinnost udělat westernblot pokud elisa vyjde negativne a pacient ma klinicke příznaky.
- Moji sousedi ve vsi udávají, že musí oběhnout průměrně 6-8 laboratoří, než jim výsledek vyjde pozitivně, klinicky byli jasní. Mě se líbí jak lékaři léčí člověka, který má protilátky fest vysoký a žádný potíže, ale neléčí člověka, kterej ochrne, zblbne, je zlikvidovanej a protilátek má pomíň. Psychosomatik jak stehno. Protilátky nerovná se síla nemoci. Naopak tělo se nebrání, mrcha se rozleze. Tělo se brání mrcha se nerozleze. To je logický. Američani udávají 75% negativity běžných komerčních testů u chroniků. Ano, tahle nemoc dokáže tvorbu protilátek potlačit, anebo je testy prostě nezachytí.
- Bohužel je smutnou pravdou, že dnes některé laboratoře neumí testy udělat pořádně, a tak se i přesto nemusí nic zjistit. Mi objevili boreliozu po min. 8 letech s tím, že doba přítomnosti v organismu může být mnohem delší, možná i od dětství. Je mi 24 let. Příznaky si nikdo nespojil a posílali mě k chiropraktikům kvůli potížím s klouby, léčili mě na bronchitidy a virózy, pak na alergie, při výpadku zorného pole mě posílali k očnímu, bolesti hlavy léčili jako angínu se zánětem dutin apod. Díky příteli jsem se dostala k odborníkovi - MUDr. Klubalovi (budu jmenovat, protože tento člověk mi i mé rodině hodně pomohl). Alergie nemám žádné, zato mi byla zjištěna borelioza. Absolvovala jsem léčbu a nyní čekám na výsledky krevních testů. Borelioza mě hodně potrápila, bolestmi nervů v hlavové části, kloubů, poruchami vidění, únavou až vyčerpaností (jednu dobu jsem si myslela, že mám chronický únavový syndrom), depresemi, které se objevovaly i bez příčiny, poklesem výkonnosti, nevolností a stálým stonáním na dýchací cesty. Při posledním trnutí obličeje jsem měla obrovský strach, že ochrnu. Také jsem se dozvěděla, že svým velmi intenzivním sportovním zatížením jsem se mohla i dostat na onen svět.
Skutečně se vyplatí na lékaře tlačit s testy, protože toto za to skutečně nestojí. A ignorujte to, že se na vás bude dívat jako na blázna.
- Dokud člověk nepotřebuje naše zdravotnictví, tak je to fajn. Jenom pro srovnání: mám boreliozu deset let, polovina doktorů mě poslala k psychoušovi hned ve dveřích, druhá polovina věděla přesně o co jde a s úsměvem se na to vybodla. Léčba akutní neuroboreliozy jsou procházky po lese apod. Vydindat z někoho Western Blot byl nadlidský výkon (přes známou po roce a půl kriplování lůžku a lezení po čtyřech na záchod). Ten nebyl dost pozitivní na to, aby mě někdo léčil. Opravdu nevím, proč se v tomto státě léčí papíry a ne lidi a opravdu nevím, kdo krmí naše úžasné lékaře tím, že test ELISA je úžasně citlivý. Ani Western Blot není dobrý, ikdyž o kousíček lepší než ELISA. V současné době jsem ve 30 letech kripl, jezdím se léčit do zahraničí, abych přežila, platím si zdravotní pojištění, platím si všechny léky, testy...přitom si nevydělám na holou vodu a pro moji obvodní lékařku je problém udělat mi krevní obraz. V tom zahraničí jsem byla na více místech a vždycky po zjištění doktora, že můj případ smrdí boreliozou, jsem obdržela velice trefný dotazník (u každého dr. trochu jiný) a léky jsem dostala ty nejsilnější, co u daného dr. byly možné dostat, ještě před tím, než mi vůbec nabral krev. Stačilo, aby nahlídl do dotazníku a celkový klinický stav. Zvláštní je, že nyní mám všechny testy v ČR komplet negativní a v zahraničí komplet pozitivní a to pokaždé. Myslím si, a pár výzkumných akcí ze států kolem nás to i dokazuje, že ty testy na protilátky vůbec spolehlivé nejsou a že lze boreliozu poznat podle klinického stavu, když teda naše slavná pojišťovna na ty testy nemá peníze. Zvláštní je taky to, že dokud jsem ty testy potřebovala udělat, tak to nikdy nešlo. Dneska je nepotřebuju a každej doktor mi je dělá už ve dveřích, panč ví, že po něm nebudu chtít léčbu...asi je za léčení někdo trestá:-)
- Doktoři dělají jen dobře placenou špinavou práci pro výzkumy farmaceutických firem. Protože zavírat lidi do koncentráků a dělat na nich testy už tady bylo a profláklo se, jsme testováni přes oficiální zdravotní péči: taková pokusná morčata.
- Moje davadesátiletá babička tam k nim nikdy nelezla. Proto tu ještě je. Já je taky budu využívat, tak jako oni mě. Na to, aby mi sráželi 39 horečky a posílali mě k psychoušovi nemuseli studovat vysokou školu. To umím taky. Morálka? Aaa co to vlastně je? Já je dneska nepotřebuju, stejně jako oni mě. Už nejsem rukojmí. A to je to, co jim vadí. Protože pacient v nemocnici a často i jinde nic jinýho není. Oni v tom sakra umí chodit.
Řešení by bylo, kdyby pojištění nebylo povinné. Toto je opravdu svobodná země. Platím tuneláře a když potřebuju léky, tak to nejde. A platit musím. Chtěla bych být morčetem, protože tohle kdyby mi předváděl doma veterinář, tak ho vyrazím. Morče se má dobře, můj veterinář si to nedovolí. Kdyby neměl klienty, tak chcípne hlady. Český lidský doktor má svý jistý. A v tom je ta chyba. Na západě funguje trh.
U té boreliozy je problém v Americe. Pojišťovny nemají zájem, aby byla uznána chronická lymeská nemoc. Je tam hodně nakažených lidí a zase jde jen o prachy. Tam je borka daleko agresivnější a léčba daleko dražší. Neuznání znamená nemusíme platit. Tak rodiny postižených krachujou a všecko je fajn. Když tam nějaký lékař léčí, tak mu pro výstrahu seberou licenci. A ty naše opice musí pořád lízt někomu do řiti, teď to není zrovna Rusko, ale určité instituce v Americe. A všichni jsou jako ovce. Nenajde se tu jediný lékař, který by se tomu postavil. Všechny ostatní státy takovýho lékaře mají i Slovensko, Polsko a celej západ. Jenom tady si pacient nemůže vybrat, co chce, tady je názor jenom jeden. Testy jsou super, za deset dní je každá borelioza vyléčená. Přitom to není nic jinýho než převlečenej syfl. Přijde mi docela strašný bagatelizovat takovou nemoc.
U mě návrat ke zdraví už asi nehrozí. Moje tělo obsahuje všechny patogeny, co obsahují útroby klíštěte. Měla jsem jich mraky. Ale ono se mluví jenom o klíšťovce, borelioze a amen. Nic jinýho neexistuje. Přitom klíště obsahuje další, ale pro naše lékaře exotické nemoci. Máme tu na ně i docela slušné laboratoře, ale nikdo je netestuje. O léčbě ani nemluvě...to je ve škole neučili. To když mi řekne postarší doktor, tak vstávám ze židle. On žije jenom z toho, co ho učili ve škole. To kdybych dělala já tak chcípnu hlady.
- Pokud byl test ELISA v pořádku, trvejte na provedení Imunoblotu / Western Blotu. Pokud vyšel negativní imunoblot, požadujte testy v jiné laboratoři, ale bohužel si je budete nejspíš muset sám zaplatit. Pokud i po výše uvedeném postupu budete stále negativní, je možné požadovat (a zaplatit si) PCR test např z moči. Toto je potřeba udělat opakovaně, jelikož záchytnost je cca 1/3, avšak PCR test prokazuje přítomnost DNA borelie v těle, a proto se jedná v případě pozitivního výsledku o metodu mnohem spolehlivější než sérologické testy a na základě pozitivního PCR testu vám musí nasadit adekvátní léčbu.

Jak se nemoc může projevit?
- Tady se jednoznačné odpovědi nedočkáte. Co nakažený, to jiné příznaky i průběh, dalo by se říci.
- Platí nicméně, že nemoc má tři fáze, z nichž ta první může u někoho nastoupit dva dny po nákaze a u jiného za dva týdny či dva měsíce.
- Na boreliózu může krom zmíněného rudého fleku ukazovat mírně zvýšená teplota, malátnost a nevolnost, nad nímž byste neměli mávat rukou v případě, že jste vy nebo vaše dítě měli klíště a není zrovna doba podobných viróz. Zdánlivá viróza, vyvolané boreliemi, totiž sice zmizí sama od sebe, nicméně nemoc může v těle řádit dál.
- V druhé fázi se šíří a zasahuje klouby, stěny cév a obaly nervů, což se může projevit například pálením kůže, její necitlivostí, mravenčením či třeba obrnou lícního nervu. Borelie mohou též zasáhnout nervy močového měchýře, střev a srdečního svalstva, často napadají kolenní klouby, u nichž se objevují otoky a bolest. Kdo má jemnou kůži, může si všimnout takzvaného boreliového lymfocytu, což bývá drobná nafialovělá boulička pod kůží.
- Bakterie mohou také vyvolat zánět centrálního nervového systému, který se projeví vysokými horečkami, prudkými bolestmi hlavy, závratěmi, poruchami vidění, strnutím šíje a v krajním případě i obrnou. Taková fáze choroby už se neobejde bez dlouhodobé léčby a je možné, že zanechá trvalé následky. Problém tkví v tom, že tyto příznaky se často objevují jednotlivě nebo v různou dobu a lékaři si je neumí dát do souvislostí, stejně jako je nemusí napadnout s boreliózou spojovat dlouhodobý pocit únavy a vyčerpání.
- Nemoc se proto může překlenout do třetí fáze, která se může projevit po mnoha měsících či letech a to například chronickým zánětem mozku, který o sobě dá vědět třeba poruchami soustředění či orientace, trpí také krátkodobá paměť. Klouby mají nezvratné příznaky artritidy, pacienta trápí oslabená imunita, kůži pokrývají zánětlivá ložiska. Na tuto fázi už léčba není, lze jen mírnit příznaky.
- Vědci navíc nedokáží vyloučit, že neléčená choroba nesouvisí třeba s rozvojem onkologických chorob či psychického onemocnění.
- Pokročilé stadium téhle nemoci se hodně podobá například syfilis včetně jejich pohybových a psychických projevů. Souvisí to nejspíše s tím, že původce boreliózy patří podobně jako původce syfilis mezi spirochety.

Příznaky a důsledky boreliózy (značně individuální):

první fáze:
- červená skvrna s bílým středem v místě přisátí klíštěte
- zvýšená teplota
- malátnost
- nevolnost

druhá fáze:
- pálení kůže, její necitlivost, mravenčení, obrna lícního nervu
- potíže s močovým měchýřem či střevy
- otoky a bolest kolenních kloubů
- boreliový lymfocyt – drobná nafialovělá boulička pod kůží
- zánět centrálního nervového systému – vysoké horečky, prudké bolesti hlavy, závratě, poruchy vidění, strnutí šíje, v krajním případě obrna
- dlouhodobý pocit únavy a vyčerpání

třetí fáze:
- poruchy soustředění či orientace
- potíže s krátkodobou pamětí
- příznaky artritidy
- oslabená imunita
- zánětlivá ložiska na kůži

(Zdroj.)


Z diskuzního fóra na stránkách borelioza.cz:

- Pokud rozumis anglicky natolik dobre, aby sis poslechla vse primo od zdroje, koukni na tenhle odkaz:
https://youtu.be/-z3kRDYcvhA.
Video je to dlouhe, ale tam to mas shrnuto doktorem Klinghardtem vsechno. Hovori o souvislostech mezi borelkou a HPU/KPU. Taky se hodne zminuje o KPU ve spojitosti s Autismem.

- ANA se vytvoří právě u déletrvajících infekcí, dráždí to hodně IS, bakterie totiž zalezou do buněk, protože tam na ně IS moc nemůže, využívají jejich energii, množí se tam, zamezují apoptóze, takže buňka žije mnohonásobně déle a nakonec praskne, mraky bakterií se rozptýlí do řečiště a borelie se ještě tím popraskaným buněčným obalem pokrývají aby se dobře zamaskovaly. Napadené buňky dávají okolí na vědomí, že mají problém a nemůžou se zničit, takže sám IS je musí hubit, a tak to právě začíná. Čím víc napadených buněk je, tělo je zjevně oslabané, nefunguje dobře, každý krok je cítit, natož schody, člověk se furt potí. Nakonec to dopadne tak, že předrážděný IS není schopen rozeznat dobře která buňka je špatná, tak to likviduje ve stylu "když se kácí les, lítají třísky". Hodně se toho dá zjistit z autoimunitních testů. ANA znamená AntiNuclear Antibodies, tedy protilátky proti jádrům vlastních buněk. Dělá se množství podrobnějších testů, které pomáhají určit, jak daleko ta sebedestrukce došla. Pokud se nemoc zachytí rychle, dá se předejít mnohem horším autoimunitním problémům (lupus, revmatitida, sklodermie, demyelinizace...) a IS se zpátky obnoví, byť je pak slabší, poškozený a proto je nutná dlouhodobá imunomodulace*.
Měl jsem po 3 měsíční ATB léčbě ANA 1:800, na to doktoři zírali že tak šílený titr v životě neviděli, po dalším půl roce léčby to kleslo na 1:160. Naštěstí to nedošlo dál to těch (známých) autoimunitních nemocí, všechny podrobnější testy jsou negativní.
* Imunomodulací se myslí úprava imunitního systému, tedy zvyšování nebo snižování celkové imunitní odpovědi nebo jen úprava vybrané složky IS. U lidí postižených perzistentími infekcemi (EBV, herpesy, borelie, chlamydie, mykoplasmy ...) je většinou IS dlouhodobě přetížený. Tedy jednak může chytit další infekce, jednak při oslabení IS se často skrytě žijící (kryptické formy) patogeny reaktivují. To jsou právě ty vyšší specifické IgG, obecně chápané jako protilátky už překonané infekce (tzv. paměťové), jenže to tak nemusí být vždycky. Pokud se dlouhodobě nesnižují, znamená to že tělo pociťuje jejich potřebu. Tělo je živý organismus a nebude jen tak nechávat dlouhodobě v těle nepotřebné látky. Při reaktivaci se objeví zase IgA, IgM, IgG a tak dokola. Proto se podávají léčiva stimulující odpověď IS, jenže problém je, pokud už je navíc rozjetá autoimunita, alergie a podobně, tak je to nutné dělat velmi obezřetně, což vyžaduje hodně systémový přístup imunologa. Typicky je nejdřív snaha eliminovat problémový patogen(y), způsobující potíže i autoimunitu, pak se "bystří" a posiluje IS, aby se tělo jednak uzdravilo a navíc zase dovedlo efektivně bránit nákazám.
Naopak při transplantacích, alergiích, některých zánětech apod. je potřebné aktivitu IS tlumit, omezovat snahu bránit se cizímu orgánu, nepatřičně reagovat na alergen atd. Někdy je zase potřebné IS modulovat velmi úzkospektrálně, jen některou složku a snižovat/zvyšovat dle potřeby.
Metoda jakou se dosahuje úpravy žádaného stavu IS není až zas tak podstatná, většinou jde o kombinaci léčiv, stravy, životního stylu vč. přiměřeného pohybu, tělesných funkcí a nástrojů (infra sauny, hyper barické komory apod.). Totiž pokud je tělo plné problémových infekcí, dráždících alergenů, natož autoimunity apod., není možné si myslet, že se jen pomocí medikamentů nebo úpravy stravy dostane zpátky do formy, ale může to hodně napomoci.

- Vim, ze se hodne berou imonumodulacni houby jako reishi, kordyceps a spousta jinych bylin. Neco jsem si precetla od Buhnera a ten jede jen prirodni, rostlinnou linii a tam je prave hodne bylinek, ktere jsou na imunomodulaci dobre. Uvazuji, jestli s tim nezacit sama.. Nemas nahodou zkusenosti s kridlatkou japonskou (falopia japonica), kozincem (astragalus), pravenkou latnatou ( andrographis paniculata), sibirskym zensenem nebo stefanii tetrandrou?
- Byl bych hodně opatrný i s těmi bylinami a asi bych víc četl odborníky. Máš ANA 1:320, podrobnější testy neprovedeny. Moc bych v tomto stavu IS nestimuloval. Pokud se nic podrobnějšího nenajde a ANA klesne, pak jo, ale pod dohledem odborníka, v Praze asi Dr. Martincová, chtělo by to ale ty podobnější testy, ona je zajistí, ale musela by sis je zaplatit, to by vyšlo dobře na 20-30 tis. Kč.
- Pokud chceš nasadit astragalus, tak třeba dle Buhnera je to v tvém stavu totálně kontraindikované, viz
"Vhodný pouze pro léčbu časné fáze boreliózy!!! Nesmí se používat pro léčbu fáze chronické! Užívá se 1000mg 3 krát denně až 4000mg 4 krát denně šedesát dní pro aktivní časnou fázi onemocnění. Je však velmi dobrý pro akutní fázi boreliózy, protože silně aktivuje Th1 odpověď imunitního systému. V chronické fázi boreliózy může stimulací reakcí Th1 vést ke vzniku autoimunitních onemocnění. Proto je třeba u chroniků Th1 reakci nepodporovat."
- Podle mě by se měly nejdříve redukovat bakterie, nejlépe pomocí ATB - asi doxy/minocyklin + claritromycin, z bylin by se spíš hodila artemisia, samento, banderol, k tomu určitě NAC. Posilování IS až se hodně sníží bakteriální nálož a IS se trochu srovná.
- Jestli si dobře vzpomínám, tak se v tom taky plácáš už pěkných pár let, takže souhlasím, že astragalus pro Tebe určitě ne. Stephanii nevím, ale křídlatku, právenku i ten eleuterokok bych s klidem nasadila. Pokud nemáš autoimunitu nijak rozběhlou, tak i vilcacoru. Jestli autoimunitu řešíš, tak bych vilcacoru přidala až po pár týdnech stabilizovaného stavu na ostatních bylinách... a může se to kombinovat i s ATB.
- A k mé léčbě: Začínala jsem vilcacorou, přidala křídlatku a eleuterokok - vždy jsem začala na dávce 1 tobolka (tedy 400, resp. 450 nebo 500 mg) 3x denně a navyšovala jsem postupně v závislosti na reakcích a střevní snášenlivosti. Když se mi zdálo, že unesu další tobolku, zvýšila jsem na 2 tobolky 3x denně atd., až do dosažení plných dávek u těchto tří bylin. Občas jsem do toho podle pocitu přidávala smilax, později, na plných dávkách jsem do toho vždy na měsíc přidala artemisin v dávkách 3x425 mg nebo 2x850 mg. Občas jsem přidala extrakt z grepových jader. Když jsem tyhle byliny snášela líp a nic se neměnilo, přidala jsem i andrographis - zase jsem začínala od 1 tobolky a postupně po 1 zvyšovala až na plné dávky doporučované Buhnerem (moje pozn. tím myslí pravděpodobně tuto knihu). S tou jsem čekala, resp. jsem ji nasazovala nadvakrát, protože jsem po ní měla dost průjem. Připadla mi z těch všech bylin nejsilnější a měla jsem na ni taky nejrazantnější odezvu. Stephanii a astragalus jsem nebrala vůbec. V závěru léčby jsem vystupňovala útok na mou zoo nasazením mina s biseptolem na dva měsíce v dávkách 200 mg denně mina a 1920 mg biseptolu denně. Po ATB jsem pokračovala dál ještě řadu měsíců jen bylinami. Teď přes zimu jsem brala už jen vilcacoru samotnou, po jejím vysazení někdy v únoru už neberu nic. (A ještě poznámku k Buhnerovi - jeho léčba mi sedla, jen jsem si ji musela protáhnout na 1,5 roku, než jsem si dovolila začít vysazovat. On doporučuje minimální dobu léčby 8 - 12 měsíců podle potíží... určitě je to hodně o trpělivosti a přesvědčení, které přinutí člověka vydržet a nevzdávat to - nedělat prostě předčasné závěry.)
- K tej prirodnej liecbe, natrafila som na zaujimavu stranku, kde su popisane aj Buhnerove byliny, no aj viac rastlin a doplnkov: zde.

- Klinghardt dal tip v souvislosti testovani borelky. Pokud se chystate testovat, doporucuje brat 6-8 tydnu Samento a teprve pak natestovat. Sance pozitivniho zachytu je pak mnohem vetsi.


Tak já si dovolím postupně sem povkládat ten snad už učesanej překlad Buhnerovy přednášky (včetně léčebného potokolu). Jsou to poznámky jednoho z posluchačů, takže ne origoš Buhnerův text.

- V přístupu k nemocem je důležité si uvědomit, že všechna onemocnění jsou běžnou součástí života a že bychom neměli na jejich původce pohlížet jako na své nepřátele. Pak je teprve můžeme přestat nenávidět, nemoci našeho těla můžeme přijmout a o to úspěšněji je dále řešit.
- S vývojem vyšších organismů na Zemi před 100 miliony lety začaly bakterie, včetně borelií, všechny tvory infikovat. Parazitují tedy na svých hostitelích již miliony let. Až teprve v posledních 50 letech - od objevení antibiotik a nových lékařských technologií – u nich ve snaze přizpůsobit se novým podmínkám došlo k rychlým evolučním změnám.
- Borelie je v mikrobiálním světě jedinečná, její vlastnosti jsou ve srovnání s ostatními bakteriemi velmi neobvyklé. Má největší počet genetických jednotek replikace ze všech známých bakterií. Jejich genomová struktura je velmi proměnlivá, mohou se rychle měnit. Genové struktury rychle přeskupuje, aby se schovala před antibiotiky a imunitním systémem. Jsou schopné pouze minimálního a velmi primitivního metabolismu, a veškeré nukleotidy, aminokyseliny, mastné kyseliny a kofaktory enzymů musí získávat ze svých hostitelů. To je primární důvod, proč nemohou žít volně v přírodě. Lépe se jí daří v hostiteli zvířecím než lidském.

- Chování borelií v těle člověka můžeme rozlišit na tři základní životní pochody:
• borelie se šíří v organismu hostitele
• skrývají se před jeho imunitním systémem
• způsobují rozpad kolagenu ve tkáních, kterého využívají jako potravy
Je to právě rozpad kolagenu, který způsobuje zdravotní problémy. V místech, kde se začnou borelie kolagenem živit, se také objeví první příznaky onemocnění.

- Nemohou si vyrábět všechny živiny, které potřebují, a proto je spotřebovávají z tkání svého hostitele. V první řadě z tkání obsahujících kolagen. Primárně je tedy lymskou nemocí ohrožena kůže, centrální nervový systém (mozek a mícha), nervy, srdce a oči.

- Dnes je již ve vědeckém světě známé, že borelie po vniknutí do těla hostitele osídlí nejprve močový měchýř. Lékaři stále předpokládají, že za šíření lymské boreliózy může pouze životní prostředí, v tom smyslu, že k nákaze dochází pouze tzv. „zvnějšku“, ale takové předpoklady jsou velmi nebezpečné. Stejně jako ten, že borelióza je přenášená pouze klíšťaty. Většina domněnek o borelióze panujících mezi lékaři je nesprávná.

- Borelie využívají a hledají oslabená místa v těle, kde imunitní funkce selhávají anebo jsou již omezené. Většina dnešní populace má již více či méně oslabený imunitní systém. Stupeň zasažení infekcí a tedy i závažnost příznaků je závislý na imunitní síle organismu.
- Borelie mají vnitřní a vnější proteinový obal. Jsou jako ruce (vnitřní protein) v latexových rukavicích (vnější protein). Vnější plášť přichází do styku s hostitelským prostředím a borelie ho dokážou změnit tak, aby mohly snadno do hostitelských tkání pronikat.
- ERP proteiny vnějšího pláště se např. vážou na složky imunitního systému, kde vytvoří sloučeniny, které jim slouží k maskování před imunitním systémem.

- Borelie umí změnit strukturu genomu, a proto mohou infikovat tak rozdílné organismy, jakou jsou klíšťata a lidé. Po vniknutí do krevního řečiště si dokážou udělat svou analýzu krve a určit si, do jakého druhu zvířete se dostaly. Pak cíleně přizpůsobuje struktury svých genů podle toho, o jakého živočicha se jedná. Když si identifikují druh zvířete, dokážou se podle nejnovějších objevů s vysokou pravděpodobností začlenit do jeho genomu. Identifikace hostitele jim pak řekne, jak se vyhnout imunitnímu systému a umožňuje jim žít v prostředí teplokrevných živočichů s různými hodnotami pH.
- Borelie jsou tedy vysoce inteligentní organismy, tak dokonale propracované, že dodnes celý lékařský výzkum nemá ucelený obrázek o tom, co se skutečně odehrává nejen v boreliích samotných, ale i v prostředí kolem nich. Pokud se např. přisaje neinfikované klíště na infikovaného hostitele, během několika sekund se to donese boreliím a ihned nastane jejich migrace do místa přisátí, aby mohly infikovat neinfikované klíště.

- Když se dostanou borelie do krve, změní se jim 154 genů a okamžitě začnou měnit svůj vnější proteinový obal. Prozatím bylo nalezeno 37 různých změn této vnější proteinové membrány. Borelie měly 100 milionů let na zdokonalování tohoto procesu.
Vyměňují si také informace mezi sebou navzájem, např. odolnost proti imunitní odpovědi, informace o virulenci nebo jak rychle je antibiotikum vstřebáváno do jejich těla. Na tuto skutečnost rychle zareagují tím, že rychlost vstřebávání zpomalí až zastaví, resp. nastaví jakési “protičerpadlo“ ještě dřív, než se nechají antibiotikem ovlivnit. Každým momentem se dovedou měnit a přizpůsobovat, tzv. maximalizují schopnost přežití, která je téměř nevyčerpatelná.
- V počátcích nákazy dochází k silné reakci v podobě Th1 odpovědi. Většina infekcí v pozdním stadiu, tedy v chronických podmínkách, vyvolává v organismu tendenci k převažující Th2 odpovědi. Lymská nemoc však způsobuje Th1 reakci i v chronické fázi onemocnění. Je nutné udržovat odpověď Th1 a Th2 v rovnováze, léčba pak bývá mnohem účinnější.
- Při lymské borelióze jsou hodnoty T-lymfocytů CD4, CD25, CD57 v krvi nízké. Borelie konkrétně dovede úplně potlačit tvorbu CD57 bílých krvinek. Hodnota CD57 je tedy jednoznačný diagnostický ukazatel pro chronickou boreliózu. Hodnoty CD8 jsou naopak vyšší. Povzbuzování produkce CD4 a udržování vyváženého poměru CD4/CD8 vytváří pro borelie nepříznivé prostředí. Zvyšování CD57 pak redukuje symptomy. Čím intenzivnější je Th1 reakce organismu v počátcích infekce, tím mírnější má dopady.

- Umí identifikovat velké množství různých druhů tkání v hostitelích. Upřednostňují všechny tkáně, kde je kolagen, především tedy klouby, mozek a oči. Žijí hlouběji ve tkáních než jiné druhy bakterií. (Nejvíce oslabujícím projevem lymské nemoci je neuroborelióza, kdy spirochety infikují mozkomíšní mok, mozek a tkáně centrálního nervového systému.)
- Když se borelie zabydlí v kožním systému, kde rozkládají tkáně, brání hojení ran. Umí synchronizovat své činnosti s cílem maximalizovat jejich dopad.
- Lze je nalézt i jako intracelulární parazity. Při používání některých antibiotik, která nepronikají dovnitř buněk, jako např. Rocephin, jsou v takovém případě léčbě nedostupné.

- Jedním z prvotních příznaků pokročilé fáze boreliózy kromě výše uvedených jsou vločky – tzv. zákalky v očích u velké části nakažené populace. Ty se nacházejí na různých místech sítnice a ve sklivci oka.

- Léčba je nejúčinnější v průběhu jednoho měsíce, lépe v jednom týdnu po nákaze. Čím delší je doba neléčení, tím menší je také šance na úspěšnost, nebo alespoň reakci na léčbu. Stejné snížení efektivity je zaznamenáno po aplikaci většího počtu antibiotikových režimů, tzv. protokolů.
- Účinnost léčby antibiotiky je omezená, Buhner prokázal, že fungují zhruba u 60% nemocných. Mnoho z nakažených na ně nereaguje vůbec. I přesto jsou antibiotika obecně považována za účinnou formu léčby boreliózy. Některé případy uzdravení jsou opravdu přímo zázračné, nicméně Stephen Harrod Buhner varuje před jejich nadměrným užíváním a vystupuje zásadně proti němu. Říká, že lymská nemoc je jedno z mála onemocnění, kdy je nejúčinnější léčbu antibiotiky kombinovat s účinkem bylin. Tento postup je podle něj nutný a může znamenat až 95%ní vyléčení. Míra úspěšnosti klesá po mnoha letech užívání antibiotik a po letech působení nemoci.
(Antibiotika samotná jsou sice účinná v 70-95% případů, ale dochází až k 35% relapsů onemocnění, což znamená, že minimálně 40% nakažených nelze vyléčit ani dlouhodobým podáváním antibiotik.)
- Jako nejúčinnější z bylin na lymskou nemoc uvádí křídlatku japonskou (Polygonum cuspidatum), kerblík lesní (Anthriscus sylvestris) a bršlici kozí nohu (Aegopodium podagraría).
- V přístupu k léčbě lymské boreliózy je nutné zvážit čtyři základní principy:
• Zabíjení spirochet
• Imunitní modulace a podpora
• Podpora kolagenových tkání
• Potlačování příznaků
Pokud podporujete imunitní systém a obnovu kolagenních tkání, můžete zcela zastavit negativní působení spirochet v těle.

- BUHNERŮV LÉČEBNÝ PROTOKOL

Andrographis paniculata – právenka latnatá
Dávkování je často příliš nízké a příliš krátké při všech léčbách.
Má-li být léčba úspěšná, musí být masivní a podávání byliny musí trvat 8-12 měsíců.
Celá nať byliny je nejúčinnější. Andrographis v podobě tinktury je velmi hořká. Divoké byliny jsou obecně lepší, ale v případě andrographis je lépe využít standardizovaných přípravků. Příprava složitých protokolů je často velmi náročná pro lidi s neuroboreliózou a kognitivními deficity.
Mnoho problémů způsobených neuroboreliózou, např. poznávacích problémů, problémů s pamětí, soustředěním apod., se nenapraví jen samotnými antibiotiky.
Doporučuje se užívat Andrographis standardizovaný na 10% andrographolides - 8000 mg denně 8-12 měsíců ve čtyřech stejných dávkách. Vedlejším účinkem mohou být trávicí potíže, nucení na zvracení a průjem.
Je proto třeba začít s nižší dávkou - 1 tableta třikrát denně a následně si dávky upravit na základě odezvy.
Bylo prokázáno, že Andrographis prochází přes hematolikvorovou bariéru do mozku a ukázalo se, že účinné látky se dostávají přímo do CNS. Silný anti-spirochetální účinek má také proti Leptospiróze, recidivující horečce, Treponema Dentali a Treponema pallidum. 50% se vyloučí během dvou hodin, což je důvodem, proč je nutné dodržet konstantní dávkování po celý den.

Polygonum cuspidatum - křídlatka japonská ( účinná látka - resveratrol)
Užívají se 4 tablety 4 krát denně (8000mg denně) po dobu 8-12 měsíců. (V dávkování křídlatky jsou uvedené dávky = tj. 500 mg v jedné kapsli, myšleny pro celou rostlinu a ne jen pro čistý resveratrol - Buhner doporučuje užívat celou rostlinu z důvodu vzájemného synergického působení všech obsažených látek. Standardizovaný obsah doporučuje 8% všech resveratrolů, resp. 10 mg čistého resveratrolu v jedné tobolce. Doporučuje výrobek od Source Naturals z čistého kořene.)
Má mnoho úžasných účinků.
Chrání cévy a podporuje obnovu cévních stěn a chrání je před invazí spirochet.
Je to immunomodulant a imunostimulant. Chrání a uklidňuje centrální nervový systém.
Je to výrazný antioxidant, má zklidňující účinky, brání tvorbě toxinů a chrání proti ROS (reaktivní formy kyslíku) v mozku, které jsou příčinou mnoha neurokognitivních problémů.
Polygonum obecně tyto procesy zastavuje.
Blokuje sloučeniny MMP1, 3 a 9 přes které se spirochety aktivují, prostupuje přes hematolikvorovou bariéru do mozku a cíleně chrání mozek.
Je to droga - bylina s významným synergickým účinkem – zvyšuje účinnost jiných farmaceutických výrobků.
Polygonum je také účinné proti všem 4 spirochetám, stejně jako Andrographis.

Kočičí dráp - vilcacora
Užívají se 500mg tobolky 4 krát denně po dobu 8-12 měsíců.
Kočičí dráp konkrétně podporuje tvorbu CD57 bílých krvinek. To je důvod, proč je tak dobrý při léčbě lymské nemoci.
Když se CD57 zvedne, klesá množství borelií. Je také HLA-DR modulátor (jeden z doplňkových parametrů buněčné imunity). HLA-DR je často nalezený v rezistentních případech nebo u chronické boreliózy. Kočičí dráp může modulovat jeho tvorbu.

Smilax officinalis – smilax lékařský
Buhner není velký fanoušek Smilaxu, pouze využívá jeho schopnosti vázat toxiny a zmírňovat průběh Herxheimerovy reakce. To je reakce na léčbu, kdy dojde k náhlému zhoršení příznaků po podání léčivé látky. Je způsobena rozpadem mrtvých bakteriálních buněk a uvolněním velkého množství bakteriálních endotoxinů do organismu. Pokud je příliš silná, je nutné dávku léčiv dočasně snížit nebo její projevy mírnit právě pomocí Smilaxu či jiných tzv. herx-tlumících přípravků. Herxheimerova reakce je známkou účinnosti léčby. Jejími příznaky jsou především horečka, zimnice, třes, pocení, bušení srdce, náhlý vzrůst, později naopak pokles krevního tlaku. Kožní změny nebo zhoršení stávajících kožních projevů nemoci – při borelióze například výsev mnohočetných skvrn – erythema migrans, bolesti svalů a kloubů, únava, zhoršení všech příznaků původní infekční nemoci.

Astragalus - kozinec
Vhodný pouze pro léčbu časné fáze boreliózy!!! Nesmí se používat pro léčbu fáze chronické!
Užívá se 1000mg 3 krát denně až 4000mg 4 krát denně šedesát dní pro aktivní časnou fázi onemocnění.
Je však velmi dobrý pro akutní fázi boreliózy, protože silně aktivuje Th1 odpověď imunitního systému. V chronické fázi boreliózy může stimulací reakcí Th1 vést ke vzniku autoimunitních onemocnění. Proto je třeba u chroniků Th1 reakci nepodporovat.

Stephania
Je vedle křídlatky velmi oblíbenou a účinnou bylinou. Je vzácná, v Americe se nevyskytuje, a proto není hlavní bylinou protokolu.
Dováží se z Číny.
Specifická pro léčbu očních problémů, demyelinizace nervů (ztráta myelinu – bílé hmoty chránící nervová zakončení), Bellovy obrny lícního nervu.
Japonská forma tzv. Cepharanthin je vhodnou volbou pro léčbu boreliózy. Je vynikající imunomodulátor a silný kalcium-blokátor kanálů (snižuje průchod kalcia do buněk, čímž přispívá k dilataci hladkého svalstva). Nežádoucím účinkem může být zácpa.
Buhner nepreferuje ve své léčbě používání tinktur, jen u Stephanie činí výjimku.

- DALŠÍ DOPLŇKOVÉ A PODPŮRNÉ PŘÍPRAVKY V LÉČBĚ BORELIÓZY

Chronická únava je velkým problémem při lymské nemoci. Nejlepší na ni je Eleutherokok (sibiřský ženšen) - tinktura v 01:01 formulaci. Postačí 1 čajová lžička 3x denně. Tinktura by měly být černá. Ředění 01:05 je vhodné pro dlouhodobé užívání, ale není dostatečné pro léčbu boreliózy.

Dobré proti depresi, která boreliózu rovněž často provází, je užívat tuto tinkturu 30-60 dní 1 čajovou lžičku 3 x denně, pak dva týdny pauza a pak opakovat. Naučí pracovat tělo s energií a pomáhá při stresových situacích.

Dále je vhodné užívat selen v množství 200mcg denně a 20-30 mg zinku denně ve formě chelátu.

Důležitou součástí léčby je vyvinutí protokolu pro tvorbu kolagenu. Čím lépe se daří kolagen doplňovat, tím menší potíže infekce způsobuje.

Dále je vhodné doplňovat Pregnenolon (hormon, který je základem hormonů jako je progesteron, estrogen, testosteron, DHEA, kortizol a aldosteron, je syntetizován z cholesterolu) a glukosamin sulfát.

Dostatečný přísun vitaminu C má zásadní význam.

- KOINFEKCE

Bakterie různého typu, které borelie často provázejí, dovedou průběh lymské boreliózy výrazně zkomplikovat, velmi zhoršují její příznaky, zejména přidá-li se jich více druhů najednou.

Babesia
Nejčastější koinfekce.
Léčba Babesie je nutná jako první.
Velmi spolehlivé je užívání Artemisininu 100 mg 3 krát denně po dobu 30-40 dní.
Červený kořen (hedysarum) je rovněž důležitý.
Léčbu může provázet třes, zimnice a horečka, pak je vhodné užívat Boneset čaj 2-4 kapsle denně.
Možno využít celou rostlinu Artemisia annua (pelyněk roční), ale horní 1/3 je nejsilnější. Užívá se 27 gramů louhovaných v litru vařící vody. Pije se 1 krát za den.
Užívání kapslí je však pohodlnější.

Ehrlichie
Napadají bílé krvinky. Způsobují tzv. HGE a HME (granulocytární a monocytární ehrlichióza).
Užívá se tinktura kolchicinu - prudce jedovatý alkaloid, původně izolovaný z ocúnu - 20 kapek denně po 7 dní.
Užívá se výhradně pro léčbu ehrlichiózy, neboť má specifické účinky proti Ehrlichiím. Zničí je již během sedmi dnů.
Je to velmi jedovatá rostlina, ale nejsou známy žádné nežádoucí účinky při jejím používání.
Vhodný je také Astragalus 1000-2000 mg třikrát denně po dobu 30-60 dnů.

Bartonella
Užívá se Polygonum 3-4 tablety denně. Boneset čaj 3-4 krát za den.
A také tinktura z Červeného kořene, pokud je zánět sleziny nebo zánět jater - 30-90 kapek 4 krát denně.

- KONTRAINDIKACE

Níže uvedený seznam není vyčerpávající.
Je vhodné sledovat všechny účinky léčivých látek na organismus a ty nežádoucí se snažit individuálně eliminovat.

Andrographis - mírná zácpa, onemocnění žlučníku
Kočičí dráp - těhotenství, problémy GI traktu, transplantace orgánů, ředění krve
Polygonum - těhotenství, nevolnost, zvracení, průjem, ředění krve

Všechny dávky platí pro 70 kg osobu (150 liber). Je nutné je upravit podle tělesné hmotnosti.
Dávkování podle váhy člověka je uvedené tady na jeho stránkách po pravé straně. (A určitě bude i v knížce.)


Dále z toho samého fóra:
- Acrodermatitis chronic atrophicans (ACA) je ve Spojených státech poměrně vzácná. Zdá se, že je způsobována druhy borelií, které jsou běžné v Evropě a Asii – B. afzelii a B. garinii. Za hlavního původce bývá považována B. afzelii. Pouze u každého desátého případu boreliózy se jako symptom objevuje ACA. (Některé studie tento poměr ještě snižují až na 35:1.) Častěji se rozvíjí u žen než u mužů (4:1). Častější je ve věkové kategorii nad čtyřicet, poměrně vzácná u adolescentů a jen výjimečně se objevuje u dětí.

- ACA je téměř vždy známkou pozdního ataku neléčené boreliózy. Ačkoli se může rozvinout okamžitě z rané EM vyrážky, ve skutečnosti k tomu dochází jen zřídka. Od přisátí klíštěte po první známky ACA uběhne něco mezi 6 a 36 měsíci. Prvním příznakem onemocnění je obvykle lokální zduření – často na jedné noze, ruce nebo prstu. ACA je většinou jednostranná, postihuje jednu stranu těla, byť příležitostně může dojít i k rozvinutí dvoustranné formy. Běžné jsou při ní spontánní akrální bolest (tj. bolest v periferních částech – končetinách, prstech a podobně), parestezie, dysestézie a kognitivní dysfunkce. Stav se vyvíjí do zánětlivého stádia s méně či více měkkými, pomalu se zvětšujícími kožními zduřeninami, často modročerveného zabarvení. Typicky se objevují i četné žilkovité uzlíky, obvykle jsou lokalizovány v sousedství kloubů.

(Zdroj.)


Ze dvou diskuzí (1, 2) na zdravi-az ohledně boreliozy:
- Zanedbanou boreliózu se moderní medicíně již vyléčit nepodaří. Spirochéty jsou zalezlé hluboko ve tkáních a antibiotika již na ně nemají potřebný vliv. Také běžné alternativní postupy projev této nemoci spíše regulují a odstranit ji také neumí. Jediná schůdná léčba o které vím, je pomocí chlordioxidu a ta skutečně dokáže vyřešit i velice zanedbaný stav. Je však naprosto nutné celou logiku léčby velice důkladně nastudovat a teprve potom konat nějaké pokusy.
- Borelióza, je výsledkem nákazy spirochétami a soubor opatření vedoucí k naprosté likvidaci spirochét je velice široký, pokud na to půjdete vyloženě přírodní cestou. Je to celkem silný a houževnatý soupeř, já bych v tomto případě vsadil na nejtvrdší kalibr, konkrétně MMS. MMS-chlordioxid je nejsilnější likvidátor nejrůznějších patogenů a jako jeden z mála prostředků se může spirochétám úspěšně postavit, přičemž je zajímavé, že antibiotická léčba je v naprosté většině případů neúčinná. Obě dvě možné varianty Vám mohu podrobně vysvětlit, ale je to ovšem téma na mnohahodinový hovor, takto se ty informace přenést nedají. Navození ztracené rovnováhy imunitního systému, znamená pochopení a dodržování více souvislostí, nezbytně nutných k udržení stabilního zdraví. V tomto Vám samozřejmě mohu být nápomocen a formou osobní konzultace Vás seznámit se vším, co je třeba dodržovat, pro zachování stálého zdraví. V případě zájmu o schůzku, mi zavolejte na telefon uvedený na stránkách vpravo, pod mojí fotografií a domluvíme se na termínu schůzky.
- Borelióza, respektive její původci spirochéty, jsou celkem rafinovaná pakáž, která dokáže odolávat velmi mnoha postupům a domnívám se, že ani vitariánství nemusí představovat 100%tní ochranu. Pokud bude tělo překyselené a to je nepochybně i při tomto stravovacím režimu bez problémů možné, případně promořené nějakou patologickou breberkou, tak určitě, v takto oslabeném organizmu, uspět mohou. V naprosto čistém a zdravém organizmu, kdy je člověk zpravidla i ve výtečné psychické pohodě, mají velice malou šanci se uhnízdit a předpokládám, že to ani není možné. Dle mého názoru se o ně náš dokonalý imunitní systém dokáže postarat i z prostého a logického pohledu. Pokud by to u našich předků nedokázal imunitní systém vyřešit, tak nic jiného neměli a do dnešní doby by to musel mít opravdu každý. Zatím jsem neslyšel o ničem s čím si imunita člověka nedokáže poradit, nebo se tomu přizpůsobit, na to jsme, od toho kdo s námi zamořil tuto planetu, vybaveni opravdu skvěle. Ani ten nejvirulentnější neřád, nikdy nedokáže zlikvidovat 100% nakažených a dokonce mnoho lidí vůbec neonemocní, je to jen o dokonalé imunitě. Porovnání výkonu dle stavu, bych přirovnal k závodnímu autu, ve srovnání se starou utahanou chrchlou, je tam opravdu značný rozdíl ve výkonu, tomu odpovídá i výsledek a nezapomeňte na vozy s průměrným slušným výkonem, které stejně na stupně vítězů nárok nemají.
- Na jazyk si koukám pravidelně každé ráno i večer a sebemenší změnu ihned řeším, je to naše nejrychlejší signalizace potíží v organizmu. Také dříve se dobrý lékař kouknul na jazyk.
- Již jsem zde někde psal, že bohatě stačí velké dávky vitamínů skupiny B a dostatek česneku. Po pravidelné aplikaci větších dávek těchto látek se vám bude vyhýbat mimo klíšťat patrně i manželka, ale případná infekce bude vyřešena.
- Jak jsem zde již psal tak spirochety umí celkem slušně MMS a úprava kyselosti také hodně pomáhá. U těch kloubních potíží bych se začal zajímat o parazity a provádět pravidelně protiparazitární kůry, které jsou vlastně nutným doplňkem zdravého života, protože parazité jsou prakticky všudypřítomní. Nesetkal jsem se nikdy s nemocným člověkem který by byl bez parazitů, prostě nemoc a parazité je vlastně jeden pojem pouze vyjádřený dvěma výrazy.
- U zvířat jsem tuto nemoc (borelióza) nikdy blíže nezkoumal, ale asi zde bude hlavní problém v tom, že je vyvinuta specielně pro člověka a vyrobená s veškerou péčí medicínských hráčů s lidským zdravím, proto je u člověka tak obtížně léčitelná a tělo proti ní nezná potřebné protilátky.
- Na swanson.cz je následující komerční propagace doporučených produktů na boreliozu:
laktobacily : 2-3x denně 1-2 kapsle
Oreganový olej
Kaprylová kyselina
Extrakt z grepových semínek
NAC : 1200 - 2400mg denně
esenciální fosfolipidy : 900-1800mg denně
Magnézium
Vitamín B12 : až 5mg denně
Vitamín B6 : 60mg denně
Vitamín C : 500 - 3000mg denně
Koenzym Q10 : 200 - 400mg denně
PS:Jako inspirace co zařadit častěji do jídelníčku(grepy nebo šťávu...),pomleté oregáno denně 2x1č.lž., chlorid hořčíku dle rad pana Jardy, kokosový panenský tuk(olej), domácí kefír...apod).
- (po kousnutí klíštětem) Je potřeba si po celém tele sledovat pár dní vznik případné skvrny, která je dost velká, asi jako dlaň a vypadá jako terč, pouze je červeno bílý. Pokud by se skvrna zjistila je nutné okamžitě nasadit antibiotika, protože v tomto momentě jsou velice spolehlivá, což se již po zmizení skvrny tvrdit nedá a léčba je pak nanejvýše problematická. (Jde o uměle vytvořené svinstvo a jedna z mála možností jak problém vyřešit je dát si co nejrychleji antibiotika. - moje pozn. zjistila jsem, že borelióza byla opravdu uměle vytvořená! - viz toto video cca od času 24:30 až do cca 28:00)
- Máte někdo zkušenosti s užíváním antibiotik a MMS? Dle mého laického názoru by se to teoreticky mohlo být a MMS by mohlo snižovat/zastavit účinnost atb (ale asi možná záleží na typu)? Antibiotia a MMS opravdu není moc vhodné kombinovat.
- Chcem sa spýtať, či je na začiatok liečby boreliózy prirodzeným spôsobom/bez západnej medicíny/, vhodné prečistiť organizmus podľa tradičných postupov /hrubé črevo, pečeň, ledviny, atd../ alebo je úplne na začiatku vhodné niečo iné? (Jedná sa o dlhodobo neliečenú boreliózu.) Tak očisty nic pokazit nemohou, ale léčba v tomto případě je hlavně o podpoře imunity a ta jak je obecně známo sídlí ve střevě, tedy hlavně řešit střeva.
- Toto je opravdu trochu jiné, je to svinstvo, které nějaká skupina žonglérů s lidským zdravím vyvinula v laboratorních podmínkách a vypustila tohoto hajzla z Pandořiny skříňky na tento svět. Celkem dobře se to dá léčit antibiotiky pouze ve stádiu, kdy se objeví borelická skvrna a pokud se vstřebá, je to opravdu problém téměř neřešitelný. Sice občas narazím na někoho, kdo se toho svinstva zbavil, ale jsou to opravdu zoufalé pokusy, které jsou dost nebezpečné, jako třeba dostat MMS rovnou do žíly. Nechci zde tedy tvrdit, že spirochéty nelze z těla dostat, to určitě jde, ale je to lítý boj a vyhrát ho může pouze jeden. Osobně bych je nyní neřešil a začal bych rovnat imunitní systém, tedy srovnat kyselinu chlorovodíkovou v žaludku, štítnou žlázu pomocí jódu a selenu, vygruntovat játra, dodal bych tělu zinek, měď, bór, hořčík, křemík a kvanta vitamínů, hlavně D3, E, C a většinu vitamínů skupiny B. To podpoří zásadním způsobem imunitní systém, nahodí bílé krvinky a teprve pak máte nějakou šanci, jinak je opravdu malá. Ale i pokud zcela neuspějete, tak budete alespoň celkem normálně žít, zatím co nyní patrně pouze živoříte.
- Jde o uměle vytvořenou nemoc a v rozvinutém stádiu je odolná prakticky skoro vůči čemukoliv. Antibioticky je plně léčitelná pouze do zmizení primárního fleku a možná pár dní po něm, ale maximálně tak 8 dní, pak je to opravdu obrovský problém.
- Braní antibiotik, podle mého názoru, nemá na stav této nemoci v rozvinutém stadiu velký vliv a je to dle mého názoru zbytečné trápení těla i ducha.
- Na naší straně je efektivní toliko komplexní přístup k řešení (dle stránky dedekkorenar.cz):
TK+pPPK+ vitC100 (Tymiánová směs + Lipová směs + vitamín C práškový rozpustný 100 g)
Sif6 (Sifon 6)
RK obklad na kousnutí i do krku (Dubové kapky – Dubovky)
MO záda (Měsíčkový olej – Lymfolej ..masážní olej)
Zadbalon (ZadbalónmasážníA20 cm s akupres.hrboly)
GY vyšší dávky (Golden Yacca)
Křem (Enterosgel 270 g Křemíkogel ..detoxikační kúra)
JK (Ostropestřecová směs)
Q10P (Q10P+ rutiné=vitamin P)
NK (Dobromyslová směs)
B komplex forte
(Vysvětlivky zkratek zde a zde.)
- Při všech infekčních chorobách je nezbytné být v klidu a zbavit se stresů, protože stres díky hormonům (katecholaminy) mění rozložení krve v těle, krevní tlak a srdeční tep. Při stresu se krev přemisťuje převážně do mozku a svalů a tím imunita nemůže dostatečně fungovat u vnitřních orgánů jako jsou mandle, jícen, žaludek, střeva, žlučník, slinivka, slezina, játra, ledviny, pohlavní orgány a plíce. Při dlouhodobém stresu a frustraci se snižuje počet bílých krvinek.
- Koupele s MMS považuju u borelky za obzvlášť důležité....
....neboť je známo že někteří paraziti prchají a stěhují se po těle tam kam na ně orálně brané prostředky nemůžou..."utíkají" do tkání,kůže atd.(to dělají i spirochety borelky..)...., takže koupel s mms mi připadá jako vhodný doplněk. Viz vlákno koupele (místo kys.citr.možno 3,5%HCL , na 30k. mms1 dát stejný počet kapek HCL- nebo stačí i méně, přiklopit hrneček talířkem a vyčkat 2-3m., pak dolít vodou... ostatní postup už je stejný jak popisuje návod ve vlákně o koupelích:
http://www.upramene.cz/forum/viewtopic.php?t=1659
- (někdo popisuje své problémy - kandidóza a opakované záněty moč. měchýře atd. byla mu zjištěna borelióza a ještě další věci)
Jak celou patálii popisujete, tak vše patrně vychází ze střeva, které bude zřejmě oslabeno kvasinkou, což pak zaplavuje celé tělo toxiny, ty zvýší kyselost, oslabí orgány a umožní rozeběhnutí zánětlivých procesů. Většinou je v takovém případě oslabena štítná žláza a následně vyčerpané nadledvinky. Cesta tedy patrně vede pravidelnou denní údržbou střeva, srovnáním štítné žlázy a nadledvinek. Podle všeho je tělo ještě silně demineralizované, což by bylo vhodné ověřit vlasovou analýzou a případné deficity srovnat. Rozhodně bych další prášky nebral a pokud ano, tak pouze v nejnutnějším případě. Na močový měchýř nasaďte brusinky a lichořeřišnici, koukněte se po vitamínech skupiny B, což je doména parazitů a pokud vám chybí, tak patrně některé druhy hostíte. Léčitelné je všechno, to si nerozumíme, ale existují nevyléčitelní jedinci. MMS a jiné speciality bych zatím asi nechal spát a věnoval se hlavně detoxu orgánů, čímž se zprůchodní odpadní kanály těla a pak v tom nevidím problém. Podléhat panice je nesmysl, na to máte času dost a určitě nejde o nic neřešitelného.
- Mna borelia polozila na lopatky hoci dnes si myslím ze sa vsetko dialo spolu s kvasinkami. Nechcem vypisovat co to so mnou robilo ale bolo to na zbláznenie. Po 4 atb kúrách, ked vysledky ukazovali borelie na 50 a norma je tusím 18,4 tak nejak som vsetko vzala do svojich rúk, povedala som si ja som pánom v dome a neskutocnou disciplínou som to císlo stiahla po pol roku na 18 aj nieco. Je tomu uz dva roky a chcem ti len povedat ze sa to dá a to som este nevedela o tychto stránkách vsetko som robila bolo tak na veru pán boha. Postupne som vyradovala z jedálnicka vsetko umelé potom zivocísne bielkoviny, ukoncila som vsetky práce ktoré ma stresovali, ked ma najviac triaslo isla som do lesa na dlhé chodze s palickami, strasne mi to pomáhalo a to nevedela nic o zápornych ionoch len instiktívne som cítila ze je to správne, svoj stav som prijala a nebrala som to ako boj , ked clovek bojuje má nepriatela, nechcela som strácat energiu na podporu nepriatela, mms bolo jediná chémia, pila som velmi vela zelenej stavy hlavne psenicnej a vsetko co som nasla v záhrade, ráno na lacno som to do seba hodila, deci aj viac bolo to tuhé ale...drzím ti palce s radami pána Jaroslava ti to pojde rychlejsie len sa neboj, clovek je neskutocne silny ked je plny mieru a zije vedome.
- Musíte vynechat okyselující potraviny a dostat se do relativně solidního stavu z hlediska tělního pH, což zásadně ovlivní imunitní systém a takto se to dá zásadně omezit, tedy žít s nimi (moje pozn. asi s boreliózou?) bez problémů.
- Pokud není infekce rozlezlá i v míše a mozku, tak se dá pomocí antibiotik zlikvidovat, ovšem pokud již rozjetá je, tak těžko. Potom vidím jako vhodné aplikovat MMS, respektive nyní vytvořenou novou verzi CDS, což je uživatelsky příjemné a dá se snadno dávkovat i u dítěte. Určitě je vhodné upravit stravu, srovnat případné překyselení a také zapper by mohl dost pomoci, případně plazma.
- (doktor pacientovi řekl, že ho na boreliózu nevyšetří, ač má flek vidět, má si prý počkat na razantní příznaky jako je natékání kloubů atd. a pak to prý teprve začne doktor řešit) Na nic nečekejte a dokud je flek vidět, tak si sám naordinujte libovolná antibiotika, třeba obyčejný V-penicilín 800. Dokud je totiž flek vidět, není infekce zakotvená v organizmu a dá se celkem snadno zvládnout nasazením antibiotik, ale po zmizení fleku již jde o dost vážný problém, který se řeší opravdu obtížně. Čím dříve se antibiotika nasadí, tím je větší jistota vyléčení nákazy. Dá se to pochopitelně řešit i jinak, jak je zde popsáno, nicméně v počátku je toto asi nejlepší řešení.
- (dokud je vidět flek) A odporúčam každému, nech tie antibiotiká NASADÍ....Je to podľa mňa to najlepšie DOSTUPNÉ riešenie...ISTOTA JE ISTOTA.
- Nic se neboj, boreliozu jsem naprosto spolehlivě zlikvidoval pomocí MMS1 - protokol 1000 a prvních 14 dnů každý den asi tak půl hodiny jsem používal SuperRavoZapper. Měl jsem borelli zalezlou v centrálním nervovém systému a tak rozjetou, že jsem dostal plný invalidní důchod. Jo, to nebyl život, ale peklo. Bolesti, přeludy a pod. Neuroložka byla natolik férová, že mi řekla, že se to nedá vyléčit, že se ataky budou vracet ve vlnách, takže se to dá potlačovat pomocí ATB, ale nevyléčí se to. Je to asi tři roky zpět. Dnes už mám důchod starobní, jsem zdráv a vesel.
Takže hlavu vzhůru a směle do MMS1, nebo CDH, vždy aktivované kys. HCl. Co je vhodnější, se dá spolehlivě vytestovat na Oberonu. No v každém případě zaberou obě varianty udělají svoji práci.
- (při dlouhodobé borelioze) Léčba v pravém slova smyslu je blbost, vyléčení je závislé pouze na schopnostech imunitního systému a ten léčba vlastně buď likviduje, nebo zastupuje, což nemůže fungovat ani jedno. Opravdu veškeré své úsilí zaměřte na imunitní systém a jeho pnou funkčnost, tedy hlavně vitamíny minerály a prvky, enzymy a srovnat hormony a stresy. Jednoznačně je třeba nastartovat štítnou žlázu na plné obrátky, pokud štítnice opravdu "topí", imunita jde prudce nahoru a to je cílem.
- Co si myslíte o léčení boreliozi, nitrožilní aplikace vitaminů C?
https://www.peakenergy.com/health_ebytes/issue_6.php
... I have had the occasion to clinically cure a case of acute Lyme disease with three days of intravenous vitamin C therapy...
...I spoke with Dr. Levy about some of his personal experiences using IV vitamin C. In one case, a woman suffering with severe and debilitating Lyme disease had been seen by many doctors but failed to respond to any of their treatments. Her health was rapidly failing, and her husband called Dr. Levy. He infused her with 100 grams of vitamin C, and within just two hours of treatment her husband reported that she looked 50 to 60 percent better. Over the next two days she received five more 50-gram infusions of vitamin C, and by hour 72 she was completely well. Several years have elapsed, and she has suffered no relapses...
Vyleceni za 3 dny. To stoji za vyzkouseni.
(provozovatel stránek zdraví-az) Tak jakékoliv zvýšení imunity by mělo pomáhat, tedy asi ano, ale zkušenosti s tím nemám.
- Na borelku je ucinny napr. intenzivna davka 3 x 300 mg oleuropeinu z olive leaf extract ,dlhodobo uzivat.... potom preventivne 2 x 150 mg oleuropeinu, popripade samento-una de gato, cats claw, kočíčí dráp.
- Pokud jde o ATB, tak tím se problém neřeší, spíše se přilévá olej do ohně. ATB vám mohou pomoci pouze pár dní cca 8-10 dní od vzniku infekce, pak již spíše vlastní imunitu oslabí a to je teprve problém. Osobně bych nasadil veškeré prostředky podporující imunitní systém, tedy laktobacily, správnou stravu, hodně pohybu venku na slunci, bylinné podpůrné prostředky vhodné pro daný věk a podpořil detox těla, tedy hlavně játra. K tomu lze využít ostropestřec, nebo přímo silymarin a nějaký dobrý zdroj cholinu s inositolem, to játra vygrutuje opravdu skvěle.
- Nemáte niekto osobnú skúsenosť s používaním oleuropeínu pri borelióze?
Tak zda to problém zcela vyřeší to nevím, ale pomoci určitě může, jde o velice silnou podporu vlastní imunity.
- Přemýšlím, jestli by maximálně vybuzená imunita /preparát Polyoxydonium/ nebyla schopná borelie z těla vymlátit?
Předpokládám, že by se tak zajistila slušná šance na úspěch, vlastní imunita vytočená na maximum dovede opravdu divy.
- (píchání MMS do žíly) Tak v tom vám poradit nedovedu, to jsem nikdy neřešil a zkušenosti tedy nemám. Nicméně když už něco chcete píchat do žíly tak byla dříve používána s obrovsky vysokou účinností takto aplikována lékopisná kyselina chlorovodíková v slabém koncentrátu a pokud vím tak uměla skoro zázraky. Zadokumentováno je pokud vím vyléčení asi 4000 beznadějných případů a téměř 100%tní úspěšnost. Na rozdíl od MMS je to tělu vlastní látka se kterou umí pracovat a pokud se aplikuje správně a ve správném ředění není ani co pokazit. Pokud by jste chtěl vědět jak na to tak projděte internet.
- Plně otestovat a při nedostatcích srovnat hospodaření mědi a železa. Železo ty šmejdy krmí, tedy sundat a měď je vyloženě tráví, tedy zvednout. Bez testování to dělat nejde to je skoro blbost. Druhá možnost je srovnat hormony, zase testy a rovnat do co možná ideálního stavu. No a další možnost je zvednout pomocí HCl imunitní aktivitu a třeba to imunita dá. Ideální jsou z tohoto pohledu miniklystýry s HCl, které se vlastně chovají jako nitrožilní aplikace HCl a to dovede opravdu divy. Postupy lze i kombinovat pokud si tím nevyvoláte nějaký silný herx, což může být nepříjemné.
- Neoplatilo by sa skúšať odvar zo sušenej stevie?
Tak proč nevyzkoušet tím se nedá nic pokazit.
- Čo je Herx?
Herx je Jarischova-Herxheimerova reakce a jde o odezvu organizmu na endotoxin z rozpadlých chcíplých šmejdů.
- Nepotěším vás: Antibiotika se prý obecně mají brát po dobu, která odpovídá pětinásobku životního cyklu bakterie, aby byla solidní jistota vymýcení. U borelky by to znamenalo cpát je do sebe půl roku. Životní cyklus má borelka cca 30 denní.
- mimo ineho zaberu aj tieto veci .... Prerusovane hladovanie na dennej baze, prechadzky na vzduchu, cvicenie, pobyt na slnku, mlganie oleja, hlboke dychanie, 1x mesacne sankhapraksalana, a nastavenie psychiky na radostnu (to ie casto krat ta najväcsia fuska...). Vsetko pravidelne...
- Ten hlavný problém je v NEVEDOMÍ jednotlivca i celého ľudstva ako celku. Svojou vysokou životnou úrovňou, v ktorej sa propagujú len silené úsmevy, úspech v podobe materiálneho bohatstva, totálne sa potláča cítenie vlastného tela a skutočného duševného cítenia v záujme toho „vyzerať in, cool a v pohode“. Sami pred sebou, v hĺbke našej duše, sme chudáci nespokojní s vlastnými životmi, nešťastní v partnerstvách, nenaplnení v práci. Toto všetko úspešne potláčame do nevedomia, ktoré sa potom musí a chce prejaviť iným spôsobom, jemu vlastným. Prichádza v podobe depresie, choroby, nešťastia, smrti, skrátka v podobe protipólov, ktoré tak úzkostlivo a kŕčovite vytláčame zo svojich životov. Problém je v nás, v našej duši, duši ľudstva ako celku a v jej nedostatočnom chápaní a prežívaní. Zbytočne budeme hľadať pôvod depresie v „nedostatku horčíku“, keď sama duša je unavená životom, v ktorom len prežívame. Zbytočne budeme hľadať acidobázickú rovnováhu, keď našu dušu rozožierame kyselým agresívnym myslením a ne-cítením, ktoré jú rozleptáva. Zbytočne budeme hľadať nejakého prťavého šmejda v rozboroch krvi, ktorý môže za našu chorobu, keď naša duša nám už dávno v našom cítení naznačovala, že niečo v našom živote nie je v poriadku a treba ho zmeniť. Atd atd.
Každý má predispozície k rôznej chorobe, a preto každý ochorie spôsobom jemu vlastným. Choroby nikdy nevymýtime. Aspoň nie dovtedy, kým budeme bojovať s nevedomím. Podstata je teda vždy tá istá – reč nášho nevedomia. Čo mi chce nevedomie povedať týmto spôsobom? Touto otázkou vo „vnútri“ by sme mali vždy začať a samozrejme potom hľadať aj spôsoby, ako si pomôcť „zvonku“.
Keby som počúval reč svojej duše, ktorá už dávno volala po zmene v neutešenej dlhodobej životnej situácii, nemusel by som dnes riešiť „boreliózu“, ktorú si moje nevedomie privolalo na pomoc, aby mi dokonale manifestovalo, ako sa skutočne cíti moja duša: bezvládna, neschopná pohybu, stuhnutá v čase a priestore, so zastretým duševným zrakom a rozlišovaním, paralyzovaná...
- To co tak vzletně popisujete lze shrnout pod materialistickou nálepku - stres. Duše je ve stresu, tělo dlouhodobým stresem trpí, stres způlsobí deficity a podlomí imunitu, což otevře brány nejrůznějším breberkám. Cesta zpět by proto měla zahrnovat jak duši, tak tělo, protože tělo svou chemií ovlivňuje mysl (duši). Odolnost vůči stresu má s výživovými deficity a disbalancemi slušnou souvislost. Proto také to, co jeden den vypadá jako nezdolatelná hora (neřešitelná situace), za pár dní může vypadat jako mírný kopeček, byťy se na podstatě problému nic nezmenilo a ta hora je stále stejně vysoká. Podle mě je chybou soustředit se pouze na tělo nebo pouze na duši.
- (reakce toho příspěvku s NEVĚDOMÍM na předchozí příspěvek) Tak snáď bol môj príspevok príliš vzletný, ako napísal niekto v reakcii, a preto sme sa nepochopili. Môj celoživotný postoj práve opačný - učiť sa stále hlbšie chápať jednotu tela, ducha a duše. Tak bol myslený môj príspevok. Rád by som napísal ďalšie skúsenosti s boreliózou, snáď môžu byť niekomu k úžitku. Keď som po zistení, že mám boreliozu čítal, že dohnala ľudí do invalidného dôchodku, trochu som sa divil. Bohužiaľ, o pár dní som skutočne nemohol vstať z postele a v noci sa pre strašné bolesti kĺbov nemohol otočiť. Cez deň som chodil ako mátoha a po pár krokoch musel oddychovať. V meditácii sa snažím vedomím čo najviac vstupovať do postihnutých častí tela a počúvam, čo mi nevedomie chce zdeliť (moje pozn. to taky dělám, je až k neuvěření kolik a jaké věci se tak dají zjistit..). Po telefonickom rozhovore s pánom Jardom a po prečítaní uvedenej knihy som nasadil túto liečbu: tinktúra z klanoprašky (schizandra), tinktúra z kapucínky (lichorerišnice), tinktúra z ostropestreca, tinktúra zo štetky, eseniálny olej z oregana, koloidné striebro, jablčný ocot - všetko 3x denne podľa návodu. Večer niekoľko kvapiek oleja z konope. K tomu B komplex, vitamin C, spirulina, Liv-52, zinok, Yucca - má rozpúšťať zapuzdrené borelie, cejlonská škorica. Horúci kúpeľ aspoň 1 hodinu, ktorý má byť viac ako 40 stupňov! Doporučené v knihe je 42 stupňov, čo je dosť záťaž. Vydržím 41 stupňov, ale po kúpeli cítim veľmi veľkú úľavu. Celkovo vnímam zlepšenie stavu, aj keď cítim, že to chvíľu potrvá...
- Doporučuji peniciliny s úzkým spektrem účinku. Spirochety syfilitidy nezískaly za ta léta vůči penicilinu rezistenci, můžeme tedy předpokládat, že borelie, spirochety způsobující lymskou boreliozu, se také nestanou rezistentními. V Německu používáme také cefalosporiny, roxitromycin, cotrimoxazol/trimethoprim a clarithromycin. Tyto všechny jsou také dobrou volbou. Měly by být podávány po 20-30 dní.
Řekněte mi proč si myslíte, že flukonazol může léčit chronickou lymskou boreliózu?
Existuje pro to několik důvodů. Za prvé, flukonazol tlumí enzymy nazývané cytochrom P450. To je skupina enzymů, které využívají například vaše játra k odstranění chemických látek a léků z těla. Borelie ho také používají, ale velmi primitivně, takže když ho utlumíte, snadno je to oslabí. Proto se domnívám, že flukonazol tlumí růst a množení borelií, i když je nezabíjí. Flukonazol také proniká dobře do buněk a do nervového systému a mozku, kde se borelie můžou skrývat.
Doporučuji 200 mg fluconazolu denně, po dobu 50ti dnů. Nyní jsou dostupné 200 mg tablety, dávkování jedenkrát denně je v pořádku. Potom doporučuji 20-30 dní penicilinového antibiotika, jak jsem už zmínil. Je možné, že budete muset projít několik cyklů této léčby. Uvědomte si, že další léky působí na systém cytochromu P450, speciálně podskupinu, která tlumí enzym CYP3A4. Neměli byste brát žádné z těchto léků, pokud užíváte flukonazol.
Léčba trvá asi 9 měsíců?
To se teprve uvidí. Možná podobně jako u tuberkulózy bude třeba, aby někteří pacienti užívali flukonazol nejméně 6 měsíců a více. Borelie jsou velmi složité organismy a jedny z mála bakterií se dvěma buněčnými stěnami Je toho ještě mnoho, co se o nich musíme učit.
(Jedenáct pacientů s neuroboreliozou bylo léčeno antibiotiky v časné i pozdní fázi nemoci. Všem byla odborným lékařem diagnostikována neuroborelioza. Následně po neúspěšné léčbě antibiotiky užívali flukonazol v dávce 200 mg denně po 25 dnů. Osm z těchto pacientů nemělo žádné symptomy boreliozy po ukončení léčby ani při kontrolním vyšetření o rok později. U dalších čtyř pacientů došlo ke značnému zlepšení.
Vzhledem k tomu, že borelie mohou proniknout do centrálního nervového systému v akutní i chronické fázi infekce, neuroborelioza je poměrně častou komplikací. Obvyklá terapie nemusí účinně bránit průniku do CNS, neboť pouze peniciliny při meningitidě procházejí hematoencefalickou barierou. Jiná antibiotika používaná obvykle při léčbě infekcí boreliemi nedosahují požadované koncentrace v mozkomíšním moku. Tato skutečnost může vysvětlovat slabou odpověď na antibiotickou terapii u pacientů s neuroboreliozou. Flukonazol dosahuje vysokých koncentrací v mnoha tkáních i v mozkomíšním moku.
Pokud se během léčby flukonazolem vracejí příznaky boreliozy, je podávání zkráceno na 20 dnů a poté se opakuje léčebné schéma od začátku.)
Diagnoza neuroboreliózy je stanovena podle těchto kriterií:
pozitivní Elisa nebo Western blot test se specifickými antigeny
neuropatické bolesti
ochrnování končetin
deprese
výpadky paměti
panické ataky (zdroj)
- Nedávný výzkum Evy Sapi zpochybňuje vše, co jsme si mysleli, že víme o boreliových "cystách". Vlastně zpochybňuje staré názory. Slyšeli jsme o antibioticích působících na buněčnou stěnu, o vnitrobuněčných antibioticích a likvidátorech cyst. Všechno je jinak. Eva Sapi zkoumala vliv nejrůznějších antibiotik na spirochety borelií a jejich kulovité - také známé jako cystické - formy.
Doxycyklin fungoval podle plánu. Doxy brání syntéze bílkovin - zabíjí bakterie, včetně spirochety způsobující boreliózu. Působí v cytoplazmě, zabraňuje produkci proteinů, které jsou potřebné k přežití bakterií. Doxy a podobné léky jsou běžně označovány jako intracelulární antibiotika. Množství spirochet se snížilo o zhruba 90 %, zatímco množství cyst se zvýšilo o 200 % - přesně podle očekávání.
Pak byly prezentovány údaje o amoxicilinu. Amoxicilin brání utváření bakteriální buněčné stěny. Amoxi a podobné léky by tedy měly být účinné v likvidaci spirochet s netknutou buněčnou stěnou. V tomto bodě se ovšem výsledky začínají odchylovat od nabraného kurzu. Amoxicilin zabil 90 % spirochet - dobře, ale - také zlikvidoval 68 % cystických forem!
Jsou cysty a L-formy opravdu jedna a ta samá věc? Tyto výsledky ukazují, že cysty nemohou představovat verzi L-forem nebo sféroblastů, které vznikají, když gramnegativní bakterie ztratí své buněčné stěny. Pokud by toto byl ten případ, lék působící na buněčnou stěnu by nebyl účinný. Cysty a L-formy jsou odlišné a rozdílné formy. Takže jsme se naučili něco nového: antibiotika působící na buněčnou stěnu také likvidují některé cystické formy, které nejsou L-formy.
Tigecyklin zabíjí 90% spirochet, což koresponduje s předchozím tvrzením, ale také zabíjí 90 % cyst! Tigecyklin je intracelulární antibiotikum podobné doxycyclinu! Další zádrhel. I když mají cysty nižší metabolismus, pořád potřebují k přežití ribozomální proteiny, jen ne na úrovni neporušených spirochet. Tigecyklin je také účinnější lék a do cytoplazmy cyst proniknou vyšší hladiny. To dává smysl. Cystické formy jsou pořád v podstatě pleomorfní verzí spirochet s některými odlišnými rysy. Podle tohoto scénáře by cysty mohly být L-formami. Ale už jsme ukázali, že to není pravda, protože amoxicilin je může zabít. Je to tak?
Jak nám bylo řečeno, léky na cysty nezabijí neporušené spirochety. A zase špatně, tentokrát velmi. Nemohu tu rozebírat celou studii od Sapi. Nejzajímavější je zjištění, že tinidazol, přední lék účinný na cysty, je nejúčinnějším lékem celkově. Tento "likvidátor cyst" zabije 90 % cyst a spirochet: zdaleka nejlepší lék. Nevíme, jak účinkuje na na L-formy, ale můžeme hádat. Tini pravděpodobně funguje na principu vnitrobuněčného mechanismu. Pokud je to pravda, měl by být stejně efektivní proti L-formám. Je to ještě lepší. Tini je jediným lékem, který působí i na kolonie biofilmů! (teď to nebudeme probírat). Více o biofilmech později.
Tinidazol prochází hematolikvorovou bariérou a dobře proniká do většiny tkání. Byl velmi účinný u mých pacientů s neurokognitivními deficity - s neuroboreliózou. Nedávno jsem ho vyzkoušel na jiném druhu pacienta. Tento pacient měl lymskou artritidu kolen, která vzdorovala léčbě. Tento mladý atlet byl extenzivně léčen intravenózním ceftriaxonem následovaným rokem typických orálních antibiotik. Výpotky v kolenou přetrvávaly - dokud jsem nepředepsal tini. Teď, po dvou měsících, tekutina z jeho kolen zmizela. Poprvé po více než roce jsou jeho kolena suchá a bez bolesti.
To vyvolává otázku: měl by být tinidazol použit jako monoterapie? V tomto případě nemohu schválit všeobecné použití. Tini má výstražné varování. U některých laobratorních zvířat byl spojován s rakovinou. (zdroj)
- odkaz na NB Protocol

- také tam byl zmíněn "Cowdenův protokol":
Přípravky na Cowdena se dají koupit i v EU:
https://vita-store.eu/en/life-extension/171--pycnogenol-100-mg-60-vegetarian-capsules-life-extension.html
https://lymeherbs.eu/142-packages
https://riohealth.co.uk/products/cowden-support-program-month-1

Cowden by měl přinést zlepšení a podle toho na co člověk reaguje (po které tinktuře se dostaví herx) se dá poznat které breberky člověk má. Specificky pak lze na ně cílit – přidávat tinktury dle Buhnerova protokolu. U borelky platí, že člověk má předpokládat, že léčba, aby byla úspěšný, musí trvat 6 měsíců.

Jakmile se zdá, že se stav podstatně zlepšil, tak je prý potřeba vysadit: Alpha lipoic acid, resversatrol, milk thistle, japanese knotweed.
Důvodem je to, že uvedené mohou blokovat apaptózu, takež imunitní systém by chtěl sám likvidovat napadené buňky, ale tyto doplňky (a antioxidanty obecně) v tom mohou bránit.

Jeden z autorů zmiňuje, že Cowden je sice super, ale Cowden likviduje breberky každou zvlášť, což je nedokáže vyhladit úplně a proto na konec léčby je dobré dělat kobercové nálety mnoha různých tinktur a látek dodávaných současně, protože paralelní útok z mnoha směrů zabrání breberkám aktivovat jejich společné obranné mechanismy. Tento autor na závěr doporučuje toto:
Start at 1 drop of each and add another drop every 2 days. If herxing becomes overwhelming then reduce the dose by half and build back up. From all the accounts I’ve read and my personal experience my herxing was gentle in comparison and didn’t incapacitate me.
Upon waking;
Make and drink the smoothie containing Parsley, Cilantro, Niacin, Bromelain and Honey.
Wait approx. 25 minutes and drink the following in a full glass of water on an empty stomach. I used my stove timer.

Rosemary tincture- 30 drops – narušuje komunikaci bakteriálních kolonií
Cinnamon Bark tincture -30 drops – mycoplasma infections
Olive leaf tincture -30 drops - antivirotikum
Cat’s Claw tincture -20 drops
Sarsaparilla tincture- 30 drops – blood cleaner, makes other herbs more available
Usnea tincture – 15 drops
Quina tincture – 10 drops – babesie a jiné protozoan infections

I put one tincture in the glass with the dropper then added a little water and proceeded the same way with each tincture. Wait 15 minutes and then take the next collection in the same manner as above. Take this in a full glass of clean water on an empty stomach.

Sichuan Teasel – 15 drops
Cryptolepis tincture- 15 drops
Sida Acuta tincture-15 drops - širokospektrální
Anamu Tincture- 15 drops
Banderol tincture-10 drops
Chanka Piedra tincture-15 drops – liver and kidney support
Barberry root tincture- 15 drops. - Bartonella
Wait 15 minutes and then take this;
Houttuynia Cordata powder-1 teaspoon - Bartonella
Moringa leaf powder-1 teaspoon – podpora regenerace, protože jinak dojde v souvislostí s likvidací napadených buněk k anémii.

(Vzhledem k tomu, že pokud borelku a koinfekce mám, tak je to chronické a velmi dobře zalezlé, tak se v první řadě snažím dát dohromady svůj imunitní systém a zprovoznit vše co mi správně nefunguje a dozásobit tělo. Až následně se budu snažit pomocí Cowdena zalezlé šmejdy zlikvidovat. Poslal jsem vám poznámky, které jsem si k borelioze udělal - informace jsem si vyhledával několik měsíců, tak snad vám to ušetří trochu času.)

- Bez rozpuštění biofilmu, jímž se spirocheta (velký imitátor syfilis - opice nemocí) stává vůči antibiotikům 1000x odolnější a antiparazitární kůry jsou chronicky nemocní odsouzeni k invalidnímu důchodu.
Dr. Eva Sapi - Bacterial Biofilms and Lyme Disease
https://www.youtube.com/watch?v=AmvgOfIN_8c
(Kvůli tomu si vypaluju ústa tím organovým olejem... doporučuují se 4 kapky denně, jedu jich 10 pro jistotu - konzultovala jsem to s výrobcem. Ale díky za připomenutí. - Esenciálního, koupila jsem od Zane hellas řecký, divoký, bio, 86% carvacrolu, lepší už asi opravdu nejde sehnat.)
- Už z principu současného přírodní pryskyřice, oleje a vosky ředícího a starověkého balzámovacího použití se dá očekávat, že terpentýn rozpouští biofilm (hlen) a likviduje v něm houby a plísně, ne-li přímo v naší krvi a tkáních putující trojské koně (Hanou Bláhovou na přednáškách zmiňované a Evou Sapi v laboratoři prokázané lidské parazity) přenášené klíšťaty. Když víte s čím bojovat, tak si Cowdenův protokol můžete značně zredukovat jak na přírodní bázi, tak výběrem chemických odčervováků. Už teď je mi jasné, že chronicky nemocným u nás nemůže pomoci žádný lékař používající státem prolínajícím se s farmakomafií nařízené postupy.
- Dobrá zpráva je, že při troše snahy se alternativní léčba nechá dát do kupy. Budu o tom přemýšlet. Už teď mě napadají 2 protokoly, které by musely zabrat na akutní i chronickou fázi. Problém nemocniční léčby je v tom, že ani netuší po čem střílí, opravdu informovaný a zkušený lékař by v tom systému nevydržel, když nesmí skutečně léčit.
Terpentýn, pokud se člověk nechce přiotrávit hexanem používaným k extrakci v průmyslové výrobě, potažmo jiným levnějším (k pančování vhodným) náhražkovým ropným produktem, by měl být vyrobený parní destilací z ručního sběru (formou udržitelné produkce) borovicové pryskyřice. Stévia má být přírodní extrakt z listů celé rostliny, nikoli steviosid prášek.
- Jak říkám, u toho balzámovacího terpentýnu si nejsem jistý, jestli je tak silný nebo kontaminovaný. Vzhledem k tomu, že žádní větší šmejdi ze mě nevyšli ani po pastě pro koně, tak problém bude nejspíše v prvocích či menších červech, resp. jejich vývojových stádiích. Značně intoxikovat organismus dokáže i biofilm a lanový červ, na kterého mechanicky cílí klystýr a šanka. Tady by pomohla i ozdravná kůra ze syrového nebo ještě lépe sedlého (kysaného) mléka, popř. pití odkapané syrovátky. Nakonec pan Jarda myslím tvrdí, že trávení rovná i nechemická šťáva z nakládaného zelí, já dávám přednost kombuše. (http://naturalsociety.com/girl-uses-raw-milk-treat-lyme-disease/)
LÉČITEL J.PROUZA LÉČIL SYROVÁTKOU KÁŽDÝ DEN BRÁT DVA LITRY DOMÁCÍHO MLEKA OD KRAVY NEBO KOZY,KAŽDE DVA LITRY MUSÍ 3 DNY BÝT V KAMENOVE NADOBĚ AŽ ZKYSNOU PAK 4 DEN DÁT DO PLATĚNÉHO PYTLÍKU A POVĚSIT TO CO VYKAPE JE SYROVATKA= PÍT PO LOKÁCH PO CELÝ DEN.MUSÍ TO MÍT NAVAZNOST DALŠÍ DEN ZASE TO CO LEŽELO V NÁDOBĚ 3 DNY ZASE POVĚSIT A PÍT,SYROVÁTKA MUSÍ BÝT KYSELÁ A ČIRÁ,TVAROH Z PYTLÍKU PACIENT JÍST NESMÍ,JSI V NEMOCNICI V JILEMNICI?HODNĚ ŠTESTÍ PETR D.
(Podmínka je, že to musí být výrobek z nepasterizovaného mléka, pokud má vysloveně léčit, syrovátková bílkovina a stigmasterol se totiž záhřevem degradují.)
- také byla v diskuzi zmíněna rostlina "Artemisia annua" (že by mohla na boreliózu nějak účinkovat) - z diskuze pod článkem: Na boreliózu – palinu ročnú – artemisia annua. Čaj. Detto likviduje toxoplazmu, maláriu a s Fe aj rakovinu. Maximálne 14 dní 2 šálky denne – potom minimálne mesiac pauza – lebo obličky.


V diskuzi na zdravi-az byl také odkaz na tento článek, který defakto přehledně shrnuje nastřádané výpisky v tomto článku.


Moje zkušenost:

Když jsem byla v cizině, tak se mi na ruce objevila svědivá typická boreliózová skvrna (ale klíště jsem neměla ani mě nic nekouslo si myslím). Souběžně, trochu později než vyrážka na ruce, se mi udělal na zádech vřed s něčím černým. Šla jsem v zahraničí k doktorovi, ale neuměla jsem jazyk a on neuměl ani aj ani nj. Tedy mi nějak posunkama ukázal letící hmyz, že mě asi něco kouslo, a předepsal mi nějakou mastičku, kterou jsem mazala na ten vřed, což pomohlo - vřed praskl a vytekl. Po návratu do ČR už jsem vyrážku na ruce neměla, šla jsem za doktorkou, která měla ještě 14 dní dovolenou a sestřička mi řekla, že mám přijít až po dovolené, že když jsem čekala tak dlouho, tak to těch 14 dní ještě vydrží. Tak jsem šla po ulici a oslovil mě nějaký starší pán, který se mě asi snažil sbalit. Šla jsem s ním na pivko (opakovaně) a jelikož vypadal bohatě, tak jsem mu řekla o té borelióze a nedostupné doktorce a on mi nabídl, že má známého doktora, který mu předepíše antibiotika na boreliózu jen tak a dá mi je. Tak mi je sehnal (a než mi je dal tak se ještě snažil mě vydírat, jestli se s ním za ty antibiotika vyspím..). Ale nakonec mi je dal zadarmo, když už je měl, a já mu za ně nabídla max peníze, naštval se a odjel (což bylo super, protože jsem od něj stejně chtěla jen ty antibiotika a to byl jediný důvod, proč jsem se s ním začala bavit - zoufalá situace). Začala jsem brát antibiotika, ale bylo mi po nich špatně, že jsem je zase hned brát přestala. Pak jsem tedy šla na krevní test k doktorce, na jehož výsledek jsem čekala další týden až 14 dní - a ten vyšel negativní. Někdy po čase jsem ale zažila brnění končetin a pak necitlivost prstů na noze (což mě pak zase přešlo). Tuto zkušenost jsem sem ale napsala proto, že jsem tento problém řešila "intuicí" a chtěla jsem brát antibiotika co nejdřív, aniž bych věděla o tom, že to tak je správně a aniž bych antibiotika předtím či potom v životě při nemoci vyhledávala.


Moje poznámka na závěr: i borelióza je podle mě způsobená nedostatkem vitamínů/minerálů a to proto, že ten, kdo má hodně vitamínů skupiny B, na toho klíšťata ani komáři nejdou.. To uvádím jako prevenci pro toho, kdo tuto nemoc ještě nedostal. (Ten, kdo už ji má, by se měl léčit viz výše.)