Pokud si nejste jisti, jestli Vám nějaké vitamíny/minerály v těle chybí (či chcete při suplementaci zjistit, jestli už máte doplněno), můžete si nechat udělat laboratorní testy:

analýza minerálů uvnitř buněk
analýza prvků ve vlasech

Z krevních testů od doktorky se toho podle mě moc nezjistí* (tam se zjistí velký a dlouhodobý nedostatek minerálů, který ohrožuje zdraví už hodně - kdo se ale nechce dostat do vážnějšího stavu a chtěl by nerovnováhu zjistit dříve, měl by zvolit jinou metodu testování, ideálně některou z těch dvou výše). Protože např. u hořčíku:
V experimentální studii s 13 menopauzálními ženami (47-75 let) bylo nalezeno přímé (kauzální) spojení mezi nedostatkem hořčíku, zhoršení glukózové tolerance a kardiovaskulárních onemocnění. Ve studii byl denní příjem hořčíku prudce snížen na 101 mg / den. Za méně než tři měsíce mělo pět žen srdeční arytmie, které předčasně ukončily čtyři studie. Tři ženy zaznamenaly příznaky fibrilace síní / palpitace srdce, které byly korigovány doplňováním hořčíku. Deplece hořčíku vedla ke zvýšení hladin glukózy v krvi nalačno a ke snížení tolerance glukózy, což bylo zjištěno při intravenózním testu tolerance glukózy. Obsah hořčíku v buněčných membránách erytrocytů byl snížen, zatímco hladina hořčíku v séru zůstala v referenčních hodnotách.
(Zdroj.)
- Tzn. při pokusu snížili ženám příjem hořčíku, vznikly z toho zdravotní problémy, a tak musely pokus ukončit - a když změřili hořčík v buněčných membránách, byl nižší, zatímco v krvi zůstal stejný (jako by se nic nedělo). Někde jsem četla, že to tak je proto, že tělo udržuje hladinu minerálů (i hladinu glukózi) v krvi na optimální hladině za každou cenu (kvůli přežití), a proto se z rozboru krve nedá nedostatek minerálů (až na vážné ohrožení zdraví) téměř zjistit..
* Dalsi docela sokujici facka od doktorske profese bylo pro mne zjisteni, jak a co se mainstreamovou medicinou testuje. Treba ten deficit zinku jinak nez rozborem KPL (rozbor kryptopyrolu a tetrapyrolu v moci) nezjistis. Stejne tak horcik je hodne problematicky podobne jako jine mineraly. Klasicky doktor ti vezme krev ve snaze zjistit, jestli mas dostatek mineralu a vse vypada na testech ok. Tudiz musis byt v pohode. Tak to ale vubec neni. Zinek stejne jako horcik mas ve vetsine pripadu v krevnim seru i v krvinkach vzdy, protoze kdybys je tam nemela, tak to znamena konecnou, krev je cilova stanice, kde ty mineraly musi byt, jinak jdes do kytek. Treba srdce horcik bezpodminecne potrebuje a tak ho v krvi proste musis mit a zinek stejne tak.
(Zdroj.)


Pokud si chcete udělat jen takový orientační test na nedostatek vitamínů a minerálů hned (=odpovídáte na otázky ohledně příznaků a test Vám vyhodnotí možný nedostatek prvků), můžete tak učinit zde (musíte vyplnit e-mail, ale test je docela dobrý=možná to za to stojí). Pokud si chcete orientačně "změřit" vitamíny a minerály přijaté stravou, můžete tak učinit zde (na stránku se musíte zaregistrovat a stránka funguje pouze v aj - ale podle mě je tato stránka docela dobrá = může ušetřit peníze za doplňky stravy, pokud víte, že něco jíte hodně a pravidelně, tak zjistíte, jaké vitamíny+minerály+aminokyseliny dané jídlo obsahuje).

Já si žádné testy na nedostatek vitamínů a minerálů (kromě toho dotazníku přes internet) nedělala, protože si myslím, že je lepší naučit se naslouchat svému tělu (a taky beru všechny esenciální vitamíny, minerály a aminokyseliny, tak mi nemá co chybět).

Z finančního hlediska nevím, co se vyplatí více - jestli dát peníze za změření nedostatku konkrétních vitamínů a minerálů a ty pak doplňovat (= vydají se peníze za změření, ale ušetří se na doplňcích stravy, když si jich člověk koupí jen pár namísto všech) a nebo nedělat testy (ušetří se na testech) a doplňovat vše? Já zvolila druhou možnost, protože mi připadá levnější (ač se zdá dražší) - když bych si udělala test na nedostatek vitamínů/minerálů a doplňovala jen něco, tak bych např. přestala doplňovat, když bych se za čas cítila lépe. No a pak zase za nějaký čas bych musela jít na měření, jestli mi (díky tomu, že jsem doplňovat přestala), něco nezačíná chybět. Pokud bych nepřestala doplňovat, a doplňovala bych původně chybějící prvky dál a dál bez toho, abych zároveň doplňovala i ty prvky, kterých jsem při prvním měření měla dost, mohlo by to způsobit jinou nerovnováhu v těle, proto i v tomto případě bych musela chodit na nyní už téměř "pravidelné" měření. Když někdo nemění stravovací návyky (to já zatím nejsem), tak si může udělat pár měření, při kterých "vychytá", které prvky mu běžně ve stravě chybí, a ty pak může v malém množství doplňovat. A dále jsou tyto testy (z buňky či vlasů) podle mě vhodné pro lidi, kteří se učí poslouchat své tělo (aby si mohli spojit vnímané "příznaky" např. s nedostatkem minerálu). Tedy takový člověk např. mívá bolesti hlavy, nechá si změřit hladinu minerálů (z buňky nebo vlasů) a vyjde mu nedostatek hořčíku - začne užívat doplňek stravy s hořčíkem a bolest hlavy ho nadobro přejde. Díky tomu se naučí, že tato konkrétní bolest hlavy (dle toho, jak ji pociťuje) pro jeho tělo znamená nedostatek hořčíku (jiná bolest hlavy = pociťovaná jinak by už ale mohla znamenat něco jiného). (tento příklad bolest hlavy = nedostatek hořčíku jsem si vymyslela, nevím, jestli to zrovna takto u někoho funguje nebo ne)