Estrogenová dominance nastává, když množství tělesného tuku přesáhne 28 %: čím více tuku totiž v těle je, tím více hormonu estrogenu je produkováno, což se vedle symptomů jako je nespavost, nadýmání, únava nebo padání vlasů může projevit i na (ne)schopnosti otěhotnět, na zvýšení rizika potratu a u mužů na snižování kvality spermií. Tomu všemu se díky zdravému životu, můžete vyhnout.
(Zdroj.)


Nejčastější příčiny náhlého nárůstu hmotnosti

Stres
O tom, že si stresu za poslední více než rok užíváme všichni v mnoha podobách, není třeba pochybovat. Ani o tom, že ho řada z nás zahání nebo zmírňuje nezdravým jídlem, což samozřejmě nese riziko kil navíc.

Podle Jacqueline Pirtleové, koučky životního štěstí, stres doslova vytváří nezdravý vztah k jídlu.

„Všichni a všechno kolem nás má energii a je vzájemně propojeno. Vy jste energie a vaše jídlo také. Spojení s tím, co jíte, znamená, že přeberete danou energii. Řešením v takové situaci je méně nezdravého jídla,“ uvádí koučka na svém blogu

Nedostatek spánku
Pokud v noci spíte pravidelně méně než šest hodin, může to rovněž přispět ke zvyšování hmotnosti. Podle Chrise Brantnera, spánkového odborníka, je bohužel spánek nejvíce přehlíženou příčinou při řešení nárůstu hmotnosti.

„Lidé, kteří spí méně než šest hodin, konzumují následně více kalorií, než je potřebné. Je to do značné míry způsobeno tím, že nedostatek spánku způsobuje zvýšení hladiny hormonu hladu – ghrelinu, a naopak snížení hladiny hormonu leptinu, který pomáhá s pocitem nasycení,” vysvětluje.

Nedostatečný pitný režim
Voda je svatý grál všeho, co děláme, tvrdí odborníci. Její pravidelný přísun je tak více než žádaný. Navíc podle zjištění zvyšuje rychlost metabolismu tukové tkáně. Odborníci doporučují její přísun rozdělit do všech částí dne.

Nedostatek bílkovin
Jídelníček chudý na bílkoviny může snižovat celkovou hladinu energie, což se opět může projevit nárůstem hmotnosti. Podle jedné dřívější studie účastníci s nadváhou, kteří měli vyšší podíl bílkovin ve stravě, se cítili déle zasyceni, měli menší chuť k jídlu v pozdějších hodinách a také méně myšlenek na jídlo než ti, kteří měli mnohem nižší obsah bílkovin.

Umělá sladidla
Podle Rebeccy Parkové, americké zdravotní sestry, která se zaměřuje na holistickou a přírodní medicínu, nejsou umělá sladidla až tak přínosná, jak si lidé myslí.

„Mnoho lidí používá při hubnutí náhražky cukru, tato sladidla ale mohou ve skutečnosti přispívat spíše k nárůstu váhy,” tvrdí. Z testů na myších krmených různými typy umělých sladidel vyplynulo, že se u nich vyvinula glukózová intolerance, tedy metabolický stav spojený s obezitou a diabetem 2. typu.

Zácpa
Problémem může být i nepravidelná stolice. „Pokud nechodíte pravidelně konat velkou potřebu, mohou se do těla reabsorbovat toxiny a další odpad, dokonce i hormony, kterých se tělo jinak snaží zbavit. Hormonální nerovnováha pak může stát za přibíráním na váze,” uvádí Shannon Conklinová, která se zabývá hydroterapií (výplachem) tlustého střeva.

„Navíc se neodstraněný odpad hromadí ve střevě a zvyšuje riziko jeho zánětu,” dodává.

Příliš soli
Pokud patříte mezi jedince, kteří mají potřebu vše dodatečně dosolovat, je dost možné, že vaše tělo bude zadržovat více vody, a tím půjdou i kila nahoru. Fitness trenérka Giovanna Abrahamová rovněž varuje i před jídlem kupovaným či pokrmy z restaurací.

„Můžete si dát v restauraci třeba zdravější salát s dresinkem, jenže ten bývá mnohdy plný kalorií. Pokud to budete dělat pravidelně, může jít váha rychle nahoru,” uvádí.

Nedostatek hořčíku
„Hořčík je klíčový pro zdravé hubnutí, protože aktivuje stovky enzymů, které řídí trávení, vstřebávání a využití bílkovin, tuků a sacharidů,” vysvětluje odborník na hubnutí Boris Levitsky, proč je pro nás tento minerál nepostradatelný.

„Je těžké hubnout, pokud váš metabolismus a energetická produkce nefungují efektivně. Necítíme, co se v těle děje na buněčné úrovni, ale víme, že naše buňky produkují energii v mitochondriích. Pokud bojujete s nízkým přísunem energie, vaše buňky nefungují tak, jak by měly,” vysvětluje.

Emulgátory
Že jste v životě toto slovo neslyšeli, nebo žádné emulgátory nekonzumujete? Opak je nejspíš pravda, minimálně pár z nich jste v životě jistě zkonzumovali. Zmrzlina, majonéza, margaríny, čokoláda nebo uzeniny je obsahují a bývají často součástí mnoha jídelníčků.

Podle studie na myších emulgátory mění střevní bakterie, což způsobuje následný zánět. Rovněž se u myší následně vyvinul metabolický syndrom, tedy skupina rizikových faktorů, které zhoršují zdraví v mnoha ohledech.

Chemikálie v okolním prostředí
Vliv na naše zdraví i hmotnost ale mají i chemikálie vyskytující se v bezprostředním okolí.

Při testování na myších, které byly vystaveny různým chemikáliím v netoxických dávkách, se ukázalo, že za nárůstem hmotnosti mohou stát například těžké kovy, rozpouštědla, chladiva, pesticidy nebo plasty.

Potraviny s nízkým obsahem tuku
Za nárůstem hmotnosti mohou paradoxně stát i potraviny s nízkým obsahem tuku. Mnoho lidí má totiž v hlavě zakořeněno, že to, co je nízkotučné, je přijatelné, a proto toho mnohdy zkonzumují víc, než by potřebovali.

Cvičení jako výmluva, proč si dopřávat
Cvičení samo o sobě je přínosné a pomáhá snížit váhu, ale musí jít ruku v ruce s úpravou jídelníčku. Pokud začnete sport využívat jen jako náhražku či výmluvu k tomu, že si pak můžete dát nějakou sladkou odměnu, výsledek bude zcela jiný.

„Vidím to u mnoha lidí, kteří se chtějí zbavit nadbytečného tuku. Nacházejí se ve stavu: teď jsem byl cvičit, abych si mohl dát džus a kousek dortu. Jenže tak to nefunguje. Ve skutečnosti je kalorií, které během sportu spálí, mnohem méně než těch, které si dodají jako odměnu za svou aktivitu,” vysvětluje sportovec Ruggero Loda.

Selhání ledvin
Příčinou přibírání může být bohužel i závažnější důvod, například nesprávná funkce ledvin, kdy zadržují přebytečné tekutiny. Výsledkem je otok těla, což někteří lidé mylně zaměňují s přibíráním na váze.


(Zdroj.)