https://www.csfd.cz/film/812238-socialni-dilema

Na tento film jsem se těšila, avšak byl celkem zklamáním. Natočila ho skupina lidí, kteří mají IQ max okolo 120, žijí ve své "uzavřené realitě" (=absolutně nemají přehled o celkovém obrazu dění) a jsou dost zmanipulovaní (což si neuvědomují). Většině z toho, co říkají, doopravdy věří (asi to přidává filmu na "důvěryhodnosti" - avšak, je to jedna velká manipulace - hned vysvětlím proč). Ve filmu je smíchána pravda se lží, jak už tak tomu u kvalitní manipulace bývá.

Nejdřív se film zdlouhavě "rozebíhá" a jakoby "ne a ne se vymáčknout" (dostat se k nějaké pointě). Tím chtěli autoři asi naznačit, že to bude "velké".. Takže po tomto nic neříkajícím začátku se divákovi "odhalí pravda" o tom, jak ho soicální sítě manipulují. V tomto je film opravdu pravdivý, ale udivuje mě, že to jako běžně lidi nenapadne?? Např. já jsem i před shlédnutím filmu většinu života věděla, že facebook atd. monitoruje čas, po který se dívám na ten či onen "post".. Bylo mi to prostě jasné! (Jediná doba, kdy jsem si tohle neuvědomovala, bylo, když jsem byla v pubertě a sociální sítě teprve v ČR začínaly = to jsem je používala aniž bych cokoli řešila, protože to bylo nové a chtěla jsem to prozkoumat, nehledala jsem za tím hned nějaký "nekalý záměr" nebo tak. Každý, kdo ale používá nějakou sociální síť víc než pár let, musí tyhle věci vnímat, protože při dlouhodobějším používání se to prostě odhalí. Při dlouhodobém kontaktu s čímkoli, se pravý záměr/pravda vždy dříve či později ukáže. Takže pokud to někdo doposud nevnímal, tak si chtěl něco nalhávat! No jak dlouho už tu máme sociální sítě?)

Já sociální sítě téměř nepoužívám a i když jsem si personalizovanou reklamu na googlu (a v internetu obecně) zakázala, na facebooku jsem si jí nechala povolenou. Byla jsem zvědavá, jestli mi personalizovaná reklama přinese užitek a jestli mě bude někam manipulovat. Dopadlo to tak, jak jsem nečekala: Personalizovaná reklama mi nabízela přesně co, co jsem sháněla, a nijak mě nemanipulovala. Asi to bylo tím, že na facebooku trávím opravdu málo času (a tak se facebook snažil "vetřít do přízně" po dobrém). Opravdu mi reklama přinášela jenom užitek (facebook o mně musel mít ale data z googlu, protože dám "post" párkrát za rok a opravdu se na facebooku nijak neprojevuju, "liků" dávám minimálně a facebook celkově moc nenavštěvuju, nemám tam údaje o sobě..).

Co mě také překvapilo, bylo youtube - tam jsem zaregistrovaná a trávím tam docela dost času, nechávám si dle těch jejich algoritmů doporučovat videa "na míru". Myslela jsem si, že na youtube bude "propaganda" a že mi tzv. "konspirační" videa doporučovat nebude - ale youtube mi samo od sebe někdy doporučilo tak pravdivá videa, že jsem se tomu vážně divila, protože někdy to byla i videa, která byla "proti youtube" či proti "youtube cenzuře ohl. Covidu" atd.. Sama jsem jednou byla zvědavá "kam až ta králičí nora youtube vede" a nechala jsem se vést po alternativních videích dál a dál.. Zavedlo mě to na konec králičí nory (jak se dalo čekat) a vůbec youtube nepřišlo blbé ukazovat mi videa, která odhalily nebo kompromitovaly společnost jako takovou (do které patří i youtube). Bylo to, jako by si samo pod sebou podřezávalo větev a nebyl mi jasný záměr. Tímhle si u mě youtube trochu šplhlo, protože to vypadalo, že není úplně zmanipulované nějakou propagandou a každému prostě ukazuje to, na co se zaměřuje/co se mu líbí (aniž by to člověka jakkoli hodnotilo). Jasně, občas mi youtube mezi doporučenými videi navrhlo manipulaci např. o ploché Zemi nebo jinou kravinu, ale algoritmus holt není moc chytrý, učí se stylem "pokus omyl".

Na facebooku jsem si nikdy nevšimla toho, že by mě nějak manipuloval (tedy až na pár věcí, které bych si ráda upravila podle sebe, ale nedaly se tam změnit..). Asi to bylo tím, že na něm netrávím téměř žádný čas. Stejně tak mobil mě nijak nemanipuluje, protože 23h a 55min denně leží v koutě a těch 5 min, co ho za den použiju, si nařizuji budíka nebo zvednu hovor týkající se většinou toho, že mi někdo veze zásilku. Opravdu mě nijak neláká používat chytrý telefon, protože co bych dělala na tak malém displeji, když můžu jít na počítač.. Youtube mě většinou taky nijak nemanipulovalo, i když tam "jak se to vezme". Občas totiž člověk v hlavě řeší nějaký "problém" a youtube doporučí video na toto téma (většinou taková náhoda, protože youtube doporučuje za den hodně videí týkající se mých zájmů ..např. v odběrech.. a problém se taky většinou týká některé z těch věcí, o které se zajímám, takže někdy se prostě youtube strefí). No ale když člověk vidí, že má nějaký problém a zrovna narazí na video, které se tímto problémem zabývá a nabízí pro tento problém i "řešení", tak má člověk větší tendenci danému řešení věřit nebo se podle něj řídit, protože to je taková "synchronicita". Přitom to ale může být doopravdy náhoda (na náhody moc nevěřím, a myslím si, že i na youtube se může stát konstruktivní synchronicita ..něco jako "znamení".., ale taky nemusí = zkoumala jsem to). Je to opravdu "jak kdy" (někdy je takováto synchronicita opravdu konstruktivní synchronicitou, ale ne všechna doporučená videa, která se jako synchronicita tváří, jsou konstruktivní..některá jsou manipulace).

(To, co jsem popsala výše, se stalo předtím, než jsem viděla tento film. Takže ano, souhlasím ve filmu i s druhou věcí a to jest, že youtube má dalo by se říci "nestranný" algoritmus, který divákovi předkládá co nejvíce videí, která ho zajímají, aby tam strávil co nejvíce času - a yotube moc nezajímá, jaká videa se ti líbí, hlavně že se díváš.)

Zpátky k filmu: Poté, co pro diváky "odhalí" asi šokující PRAVDIVOU věc (já o tomhle dávno věděla sama od sebe, takže mě to nepřekvapilo), se film pomalu postupně zvrtne k manipulaci. Například tomu klukovi z ukázky se líbí spolužačka. Bojí se jí oslovit a raději jde na mobil. Ona o něj ale nějaký velký zájem nejeví, protože se fotí s klukama proto, aby měla nové fotky na facebooku s hodně lidmi (aby to vypadalo, že má hodně přátel). Ale když se tento kluk zdrží výuky, tak najednou z ničeho nic s ním chce někam jít - proč? Když o něj nejevila zájem "jen tak" - je jí ho líto? Nebo podvědomě tuší, že by se mohl zradikalizovat a vystřílet spolužáky (jak je v Americe zvykem..), tedy by jí mohl ohrozit na životě, a tak "ho z toho chce dostat" pro své bezpečí? Tento moment ve filmu má vzbudit zdání, že kdyby nesledoval ty "konspirace", tak by mohl mít holku (ale kdyby se nezajímal o ty konspirace.., tak ona se s ním v době, kdy ten kluk byl "normální" nebavila a nikdy za ním jen tak nepřišla..). Tedy kdyby nečetl ty konspirace, tak by se s ním opět nebavila, jak bylo jejím zvykem. Nově jí ho bylo prostě líto a nebo neměla ráda, když měl někdo jiné názory než ona, a tak ho chtěla zase přivést ke své "pravdě" (a proto se o něj začala najednou zajímat).
To samé jeho sestra, která si ho všimla na demonstraci a "kvůli němu" ji také (společně s ním) zatkli. Tehdy si uvědomil, že to, co dělá, je nebezpečné, a může to ohrozit jak jeho, tak jeho blízké. To může znamenat, že to (o co se zajímá) není pravda nebo je to zlé, ale taky to může znamenat, že to (o co se zajímá) je pravda nebezpečná/nepohodlná pro systém, který je zlý. Film však nabízí pouze jen jeden pohled na věc a to ten první..

Věřím tomu, že když ve filmu říkají, že když vynalézali "like button", tak nechtěli nikomu ublížit a chtěli, aby to šířilo podporu a dobrou energii, je asi pravda. To, že to může vést i např. k depresím, kdy někdo nedostane žádné "like", si možná neuvědomili. Ale! Zároveň ve filmu říkají, že když vynalézali manipulativní a "závislácké" algoritmy facebooku, tak si to dobře uvědomovali. Takže ti lidé, kteří vás několik let přes sociální sítě využívali pro peníze a nemilosrdně bez soucitu využili každou slabost ve vaší psychice, vám nyní ve filmu říkají pravdu o tom, co dělali, a nabízí nějaké svoje pohledy na další věci, které si máte myslet = nepřipadá vám to ani trochu divné?
Jako pardón, ale někdo mě manipuluje jednou, a pak už mu nikdy nevěřím. Oni si stěžují, že nikdo nikomu nevěří - no tak neměli manipulovat! Pokud by nikdy s manipulací nezačali, lidi by jim přeci věřili! To je výsledek jejich práce, "sklízí, co zaseli" (že už jim ani ničemu jinému v systému ..v tomto systému je to samá manipulace.. nikdo nevěří). A že se systém rozpadá? Systém, který bere člověka jako otroka, nikdy se mnou nikdo nevedl kvalitní svobodný dialog, pouze samé příkazy a zákazy. Takový systém by se přeci měl rozpadnout! Pokud se mnou nikdo nevedl dialog po dobu mého dosavadního života (pouze systém řekl "zvol si ve volbách svého zástupce, který za tebe a o tobě bude rozhodovat, a když ho někdo podplatí a on začne dělat něco jiného než slíbil, tak to bude tvoje vina, protože tys mu přeci dala důvěru a zvolila ho, takže následky poneseš ty" = to byl jediný "dialog" - no spíše monolog bez možnosti volby pro mě, který se mnou systém kdy vedl). Tedy pokud se mnou nikdo nevedl FÉROVÝ dialog doposud (v době, kdy jsem o to měla zájem), tak já už se smířila s tím, že systém je špatný a musí zaniknout, a už o tento dialog NEMÁM ZÁJEM. To, že se mnou chce najednou ("to je ale překvapení, kdo by to byl řekl..") vést dialog někdo, kdo zrovna prohává (když vím, že v době, kdy neprohrával, byl mým největším nepřítelem), mě nijak nepřesvědčí ani neobměkčí. Nejsem přeci blbá a neskočím na takovouto manipulaci.

PS. Asi bych měla dodat, že já sice sleduji tzv. "konspirační videa", ale ty názory, které sleduji a se kterými souhlasím, JSEM SI MYSLELA SAMA OD SEBE NA ZÁKLADĚ VYHODNOCENÍ SPOLEČNOSTI, VE KTERÉ ŽIJU, UŽ KDYŽ MI BYLO 3-5 LET. Já hledám a sleduji pouze to, co už si dávno myslím. Není to tak, že bych si myslela, že žijeme ve svobodné společnosti, nic by mi nepřipadalo divné, až by mi jednou youtube doporučilo omylem nějaké fake konspirační video, já bych se na něj podívala, a jelikož jsem asi podle tvůrců filmu tak blbá, že věřím naprosto všemu, co mi kdo "předhodí", tak bych tomu bezmezně uvěřila, dala bych like, youtube by mi doporučilo další podobné video.. A já bych se změnila jen na základě nějakých videí?! Víte, kolik různých videí (tzn. videí s různými pravdivými i nepravdivými názory) jsem za život viděla? Mnoho. Ano, snažím se vybírat si videa, která se mnou souzní, protože z těch, která (podle mého názoru) nejsou pravdivá, mám špatné pocity. Ale i tak jsem viděla dost videí se všemi možnými názory a teoriemi. Přesto jsem některá videa vyhodnotila jako pravdivá a jiná ne. To je, co? S tím ve filmu (že by toto někdo mohl umět: myslet a rozhodovat se sám za sebe) nikdo nepočítá.

S tvůrci filmu se shodnu na jedné věci: Podle mě (stejně jako podle nich) existuje pravda. Ta pravda podle mě může být uprostřed stejně jako může být na konci nějakého spektra/polaritních názorů. To, co si o pravdě myslím já nebo kdokoli jiný, neovlivní to, kde ta pravda doopravdy je. (Tzn. někdo si myslí, že pravda "je vždy někde mezi" nebo "pravda je vždy uprostřed" - ale pravda může být v jednom ze dvou extrémních opačných názorů nebo pravda se může blížit jednomu ze dvou opačných názorů..) Pravda prostě je. I kdyby milión lidí věřilo lži, pravda se jejich vírou nezmění. Na tomto se tedy s tvůrci filmu shodneme.

Jelikož ale tvůrci filmu mluví o dialogu, který sami neposkytují, tak jejich pojetí hledání pravdy asi nebude ok.. Například zmínili plochou Zemi jako fake konspiraci (já na plochou Zemi také nevěřím). No ale co bych udělala já, když na plochou Zemi nevěřím? Setkala bych se s někým, kdo na ní věří, a udělala bych s ním příslušná měření, která jeho teorii mají dokázat. Bylo by mi jedno, čí názor "vyhraje". Prostě bych spolu s ním hledala pravdu. Vyslechla bych si jeho argumenty a poskytla bych svoje a snažila bych se spolu s ním dopátrat k pravdě. Trvalo by to třeba měsíc, ale stálo by to za to. To je podle mě jediný způsob, jak se v takto polarizované společnosti "domluvit". Co ale dělají tvůrci filmu? Označí teorii ploché Země za fake konspiraci, a ani si nevyslechnou, proč si to ti lidé myslí a jaké argumenty mají. Přitom proč si běžní lidé myslí, že je Země kulatá a obíhá okolo Slunce? Protože jsme se to učili ve škole a "protože to přeci všichni ví". No jo, ale když máme povinnou školní docházku, při které se učí všichni podle osnov to samé, tak z toho vyplývá, "že to všichni ví" (=to není žádný argument). A že jsme se to učili ve škole nebo nám to řekli vědci je, jako bych se koukla na nějaké video na youtube (jakékoli, jedno jestli pravdivé nebo nepravdivé) a prostě bych mu bezmyšlenkovitě uvěřila.

Lidé, kteří poskytují ve filmu rozhovory, správně určili příčinu problému: příčinou je kapitalistický systém, ve kterém člověk (jednotlivec) nemá žádnou hodnotu, pokud se na něm nedají vydělat peníze (či pokud to není ten správný otrok). Systém, ve kterém mají strom a velryba větší cenu mrtví než živí (toto přesně ve filmu říkali). Jaké byste navrhli řešení, když znáte tuto příčinu problému? No přeci změnit ten špatný systém na lepší! Na nějaký, ve kterém bude na prvním místě život. Co jako řešení navrhli tito lidé? Omezit vliv korporací a cenzurovat to, co je podle jejich názoru "fake news". Jelikož nejsou schopni vymyslet na daný problém nejlepší možné logické řešení, tak pochybuji o jejich příčetnosti či IQ, a proto nesouhlasím s tím, že takovíto lidé by měli rozhodovat o tom, co je pravda a co je fake news (jednoduše na to nemají potřebnou mozkovou kapacitu). Možná nebudou až tak hloupí, když dokázali identifikovat problém, ale v navrhování řešení naprosto selhali. Jejich řešení je jako by mě něco bolelo, tak bych šla za doktorkou, která by mě prohlédla a určila by nějakou nemoc, načež by mi dala prášky proti bolesti namísto toho, aby se tu danou nemoc snažila vyléčit.. Ve filmu je velice znát to, že chtějí stávající systém udržet za každou cenu a bojí se jeho pádu. Vyhrožují divákům, jaké by to bylo špatné, kdyby se stávající systém rozpadl + ukazují na lidi, kteří ničemu v systému už nevěří, jako na ty zlé, kteří se "zradikalizovali" a jsou tak hloupí, že uvěřili nějakým fake news konspiracím..
(Já tedy věřím některým tzv. "konspiracím" a nepřipadám si tak, že by mě ovládaly emoce a nevěděla bych co dělám - naopak nad věcmi v klidu přemýšlím. Absolutně neodpovídám popisu jejich vykonstruovanému "konspiračnímu radikálovi, který svou hloupostí ničí svět" a stejně tak tomuto jejich popisu neodpovídá nikdo, koho znám a kdo věří některým konspiracím=nebo spíše pravdě/nebo spíše hledá pravdu, kterou mu tito a podobní poskoci systému rozhodně nenabídnou = takovíto lidé nabízeli manipulaci dříve a nyní ji v tomto filmu nabízejí dál.. Vykonstuovaný obraz radikála ve filmu je lež=manipulace.)
Přitom kdo je tady hloupý? Není hloupý spíše člověk, který pracuje pro firmu, ve které jako zaměstnání dělá to, že vymýšlí co nejlepší způsoby manipulace koncového uživatale - a ten samý člověk se pak diví, když jednoho dne koncový uživatel přestane věřit jeho "médiím" = to je podle mě hloupé. Já kdybych záměrně dělala nějakou manipulaci, tak by mi HNED došlo, co tím způsobím (jaký to bude mít výsledek: že jednoho dne to druhý člověk prokoukne a už mi nikdy nebude věřit ..to je naprosto logický výsledek). Ale lidem ve filmu tato jednoduchá základní věc vůbec nedošla (chápu, že byli v práci, a tedy "dělali co se jim řeklo" = hloupý byl spíš jejich zaměstnavatel).

Jedna věc mi přeci jen díky filmu nešla do hlavy: proč by illumináti nechali např. na youtube algoritmus, který každému ukáže cokoli ho zajímá, když chtějí masu vypatlaných otroků (kteří si všichni myslí to samé)? Nakonec jsem našla odpověď. Jelikož komunismus udělali illumináti proto, aby lidem dokázali, že "spolupráce nefunguje" a mohli nastolit mnohem horší (svůj kapitalistický) režim (který by jim jinak neprošel..), kterému nezáleží na liském životě, ale záleží mu pouze na penězích. Tak mimo jiné byl komunismus i experiment, jak budou lidé reagovat na zákaz knih a nevhodných myšlenek. Illumináti tímto experimentem přišli na to, že to nefunguje (že když lidem něco otevřeně zakážou, tak se lidé budou bouřit a nenechají se zotročit). Naopak experiment s tím, že když lidé na vlastní kůži zažijí bolest a zmar (který sice způsobili illumináti, ale vypadalo to, že to způsobili sami lidé), tak pak lidé volají po tom, co chtějí illumináti. A tak s vymýcením odlišných názorů očividně zvolili stejnou (již vyšlapanou) cestu: Dají lidem "svobodu názorů", přičemž jim dají do ruky svůj nástroj, který je zradikalizuje. Jedněm tento nástroj ukáže celou krutou pravdu, ale většině lidí ukazuje lež. Čím víc lži člověk zastává, tím víc se musí "bít za svojí pravdu" a nepřipustit jiný názor (ani ho např. nevyslechnout, neargumentovat s nikým..) - takže minimálně jednu stranu už zradikalizovanou mají.. No a pak čekají, až lidi začnou sami volat, že se to zvrtlo a je potřeba regulace..
Jenže co když jim jejich plán nevyšel a až příliš mnoho lidí našlo celou pravdu o systému, ve kterém žijeme? A tato pravda se díky sociálním sítím nemilosrdně šíří.. Co když v tom vidí illumináti své ohrožení, a proto se rozhodli natočit tento film?

Slovo na závěr:
Pokud nevidíte problém v systému, ve kterém žijeme, tak už vám asi není pomoci. Ale i přesto vám řeknu pár věcí:
Chodili jste do školy, kde jste se učili, co si máte myslet. V dospělosti musíte chodit do zaměstnání = abyste mohli žít, tak musíte dělat to, co vám někdo řekne. Dokonce i pokud jste podnikatel, tak musíte dělat to, co chtějí zákazníci. Jasně - já dělám to, co chceš ty a ty děláš naoplátku to, co chci já = vypadá to, že by to mohlo fungovat. Jenže my už máme stroje, které by mohly dělat práci za nás, tzn. každý by mohl dělat jen to, co jeho baví. A přesto se systém nezměnil a stále musí tak 95% lidí ze 100% otročit. Já se ptám "Proč?". Jistě, aby byla "nutnost" jet dále ve starém systému opodstatněná, tak musí být nějaké katastrofy (např. globální oteplování, které jakože způsobuje např. záplavy, ale ve skutečnosti to je HAARP) nebo vnější ohrožení (např. pandemie, což jsou ve skutečnosti věže mobilních signálů). Když se rozpadne starý špatný otrocký systém, tak může vzniknout nový lepší svobodnější systém a nebo může být chaos, válka atd. Film ale nevidí, že by mohlo vznikout něco lepšího, proč? Asi proto, že nechce, aby vzniklo něco lepšího a chce zachovat starý systém. Nebo si myslíte, že ten, kdo vás přes 10 let manipuloval skrze algoritmy sociálních sítí a prodával vaší pozornost a manipulaci s vašimi názory jako nějaký produkt, se najednou začal bát o vaši bezpečnost?? Jistě, kdybyste zemřeli v občanské válce, tak by neměl kdo koukat na ten jejich facebook.. Ale nejedná se spíš o to, že už jim lidé nevěří (to je pro ně horší než válka..nebo jste snad viděli, že by se tvůrci sociálních sítí někdy snažili zabránit nějaké válce? Nebuďte naivní, že zrovna na vás jim záleží víc než na těch lidech, které před válkou nechránili.. Možná to nebyli tak velcí konzumenti facebooku, jako vy - ale spíš si myslím, že sociální sítě vědí, že vy se bojíte války a že když vám někdo od toho, čeho se bojíte, pomáhá, tak ho začnete mít zase rádi..a že jim jde pouze o to, abyste jim začali zase věřit + aby se udržel stávající systém a nepřišlo něco svobodnějšího, protože kdo by koukal ve svobodném světě na facebook?) a oni se tedy snaží skrze tento manipulační film důvěru lidí opět získat..?




...