To se mi děje častěji (než např. "flashback"). Když mám nějaké nezpracované traumatické emoce, které se uložily (asi v podvědomí) a vyskytne se nová událost, která vyvolá podobnou emoci (tedy také ubližující událost, byť v mnohem menší míře), tak se stává, že se minulé emoce "převedou" v plné síle do této nové události. Tedy vnitřně prožívám mnohem silnější emoce, než jaké bych měla v této situaci prožívat. Naštěstí se tímto způsobem minulé emoce zpracují, takže pak mám "menší zátěž v podvědomí".

Jakmile ty staré emoce prožiju a uvolním, tak mě tato nová záležitost přestane dráždit/trápit. Respektive k ní mám pouze tak silné emoce, jaké si "zaslouží" (tedy když to bylo mírné ublížení, tak jen mírnou naštvanost/smutek/ukřivděnost) a časem jakákoli emoce k této události zmizí úplně (protože pokud to není nic důležitého, pamatuju si to jen pro poučení bez nějakých emocí, když jsem je již prožila dostatečně..).

Vždy si uvědomím AŽ POTÉ, co se uvolní (a zpracují) emoce z minulosti (skrze současnou událost), že to byly "pouze" emoce z minulosti (a proto jsem to prožívala silněji, než jak vážná ta nová situace ve skutečnosti byla). Matrix s tímto také manipuluje (např. lidé po zvolení kandidátů trpí, ale nechtějí si přiznat, že zvolili špantě=že udělali chybu, a tak raději emoce potlačí - za 4 roky při nových volbách nezpracované emoce..ze kterých se nepoučili..vyplavou napovrch a staří/noví kandidáti manipulují ve volební kampani s těmito zesílenými emocemi, takže dotyčný třeba zvolí toho samého, s kým byl po své minulé volbě nespokojený..). Z emocí je dobré vzít si poučení do budoucna, aby se ta stejná chyba neopakovala. V případě traumatu nemusíte ani udělat žádnou chybu, ale dá se poučit např. v tom, jak příště lépe rozeznat nebezpečného člověka (abychom se mu mohli lépe vyhnout). To emoční vazbu k udáosti většinou vynuluje, když vše pochopíme (a poučíme se).

Člověk může jednat nejlépe, jak to je možné, a přesto se mu v budoucnosti může stát (další) traumatická událost - jde jen o to, že když uděláme pochopení a prevenci (tak nejlépe, jak to je v ideálním případě možné), emoce zmizí proto, že už se nepotřebujeme k minulé události (kvůli poučení z ní) vracet. Proto se k události přeruší emocionální vazba, která nás jinak ke vzpomínce na událost "tahá". Dokud vzpomínka na událost vyvolává emoce, ještě jsme ohledně tohoto tématu nepřišli na vše (na co je možné v ideálním případě přijít). Převod/přenos emocí se však týká takových traumatických událostí, na které nemáme vzpomínky (a nebo sice máme vzpomínky na událost jako takovou, ale nikoli na extrémně silné emoce s ní spojené, které jsou potlačené v podvědomí).


Také se mi (v rámci DID) někdy stalo (většinou kvůli traumatu, ale výjimečně i z jiného důvodu), že nějaká osobnost, která je běžně "spoluvědomá" (a podporuje "front" osobnost) odešla do podvědomí, což způsobilo u "front" osobnosti smutek (že jí někdo chybí). Když se mi pak nějaký člověk v realitě (i krátce) neozval, tak se tento smutek "přenesl"/projektoval do této události (pokud jsem to tedy nevěděla vědomě, co tento smutek způsobilo) a začal mi chybět tento člověk (nebo jsem si to alespoň myslela). Když jsem silné emoce zpracovala, tak jsem zjistila, že mi ve skutečnosti chybí jiná MOJE část (a ne jiný člověk, který má svobodnou volbu - u mě většinou emoce na základě správného/nesprávného jednání druhých lidí nevznikají, když to mám v hlavě "dobře poskládané", což se říct jakoby nedá, ale přesto tomu tak většinou je..protože pokud druhý jedná správně, tak není čeho litovat, a pokud nesprávně, tak to on by měl mít špatné emoce, ne já..). Tedy to vypadá, že druhé lidi tolik nevnímám, což není pravda (pravda je pouze to, že do sebe od nikoho vědomě nevstřebávám nesmysly; a některé lidi dráždí, že na mě nemají žádný "vliv" - pak si třeba myslí, že je samé či jejich nesmysly=to, co se mi snaží "předat" nevnímám, což tak ale není - pouze jsem se vědomě rozhodla, že se něčím, co se mnou není v souladu, nebudu řídit/nenechám se lží/nesprávným uvažováním ovlivnit apod.); pouze výjimečně se mi stane - a o tom píšu v tomto odstavci, že se mi přenesou emoce "z vnitřního prožívání/konfliktu osobností" na něco, co udělal/neudělal někdo jiný, což je tedy nespravedlivé/nesprávné, ale asi se s tím nedá nic moc dělat - pomáhá mi to emoci uvolnit, díky čemuž pak zjistím pravdu a jsem v pohodě + doufám, že to ostatní lidi nějak moc neovlivňuje..většinou o tom asi ani neví).