Párkrát se mi stalo, že jsem měla DID flashback traumatické události (většinou to bylo slabší; mám hlavně CPTSD). Jednou to bylo výrazné - ten trochu zhruba popíšu (flashback může být velmi nepříjemný).

Byla jsem na internetu a něco jsem si vyhledala (pravděpodobně mě trauma v podvědomí přivedlo do této situace). "Spouštěč" (který mi asi něco připomněl) zapnul flashback, tedy se mi současná situace spojila s něčím z minulosti (na což jsem si ale ani nepamatovala, takže to bylo pro mysl hodně matoucí). Prožívala jsem současnou situaci s někým na internetu jako znovuopakování minulosti (o které jsem nevěděla, že se stala). Tedy místo abych vnímala přítomnost (že to je jiná osoba), vnímala jsem ji jako hrozbu (jako by to byla osoba z minulosti). Dokázala jsem si ale trochu uvědomit, že něco nesedí, takže jsem počítač vypnula a vešel do místnosti bývalý, kterého jsem také vnímala ne jako jeho, ale jako tu osobu z minulosti! Očima jsem viděla, že to je on, ale podvědomí mi na něj promítalo jiného člověka. Za chvíli odešel a já koukala do zdi (do stropu), ležela jsem. No a i na prázdnou zeď se mi promítala traumatická událost (kterou jsem si nepamatovala, takže jsem ani nevěřila tomu, že by se to někdy stalo).

S flashbacky moc zkušeností nemám (jak jsem psala, spíš zažívám CPTSD) a tento popis je krátký, ale víceméně popsal, jak to probíhalo. Dodnes nevím, jestli to, co jsem vnímala/viděla, byla skutečná událost z minulosti (nechce se mi tomu věřit). Ale podobný flashback (o tom samém) jsem měla vícekrát (jen to bylo slabší). Nejhorší na tom silnějším flashbacku bylo to, že to nešlo nijak zastavit (promítalo se to i když jsem nechtěla nebo ať už jsem se to snažila jakkoli potlačit - prostě se musí počkat, až "přehrávání" skončí) a připadalo mi, jako by se to právě dělo (bylo to realistické; i když jsem vnímala jakoby dvě reality přes sebe - aktuální přítomnost a "přes ní" obsah z podvědomí; takže jsem nebyla v úplném DID flashbacku, jak to je popisováno, ale bylo to z 80% podobné jako popis úplného flashbacku, při kterém člověk o současné realitě vůbec neví..). Jediný "recept" je přečkat to (i když to je hodně nepříjemné), příp. se vyhýbat spouštěčům.