Levnou a jednoduchou metodou, jak zvýšit výživovou hodnotu (neloupané) rýže, může být její namáčení do vody. Vědci namáčeli rýži (natural) 22 hodin. Namáčení stimuluje ranou fázi klíčení (vzniknou asi 1 mm dlouhé klíčky), tím se aktivují spící enzymy, které se snaží předat klíčícímu výhonku tu nejlepší výživu.

Naklíčená rýže obsahuje více vlákniny, vitamínů a minerálů než neklíčená rýže. Obsahuje též asi trojnásobné množství lysinu, což je aminokyselina potřebná pro růst a obnovu tkání.

(Zdroj.)


Tradiční způsob vaření rýže je nebezpečný, varují britští vědci.

Toxický prvek může způsobit problémy se srdcem, vývojem, ale i rakovinu. Vysoký obsah arzenu obsahuje více než polovina prodávané rýže.

Voda a rýže v poměru dva ku jedné, hrnec a dvacet minut varu, dokud se voda nevypaří. Obvyklý způsob, jakým lidé vaří rýži. Vědci z univerzity v Belfastu ale přišli s varováním - při tomto způsobu přípravy v bílých zrncích zůstává nezanedbatelné množství toxického arzenu.

Arzen se do rýže dostává v průběhu pěstování, z pesticidů a hnojiv, které zemědělci používají. Dosavadní předpoklad, že se účinky arzenu varem zničí, vědci při sérii pokusů vyvrátili. „Klasický” způsob přípravy rýže s množstvím arzenu nic moc neudělá. Vědci dále rýži propláchli zhruba v pětinásobném objemu vody a poté uvařili - testy prokázaly, že množství arzenu se snížilo o polovinu.

Jako nejvhodnější metodu přípravy nakonec na belfastské univerzitě vyhodnotili namáčení rýže přes noc. Po uvaření ve vyměněné vodě se obsah arzenu snížil o osmdesát procent.

(Zdroj.)