Naši předkové v Čechách konzumovali jáhly stovky let, když jsme jako národ byli na vrcholu naší slávy v Evropě, v době krále Karla IV. Pro naše zdraví optimální recept na jáhly na slano (nejlépe ty geneticky nemodifikované, v “bio” kvalitě), je následující:

Jáhly nejprve opakovaně propláchněte studenou vodou za použití cedníku s jemnou mřížkou z nerezavějící oceli a použitím dobře přiléhající misky obdobného tvaru a velikosti, aby se jáhly dobře ve vodě promíchaly. Pak nechte jáhly namáčené ve studené (nejlépe kojenecké či distilované ...) vodě přes noc, tj. jeden šálek jáhel v cedníku, který je v misce ca. stejné velikosti jako cedník, a pak příští den dejte vařit nerezový (nebo ohnivzdorný skleněný) hrnec s pěti šálky (kojenecké nebo pravé vodní parou destilované ...) vody s nakrájeným pórkem a cibulí, popř. mořskou solí a bylinkami a troškou kurkuma či turmeric (nejen kvůli zvýraznění barvy ale kvůli antikarcinogenním a antioxidantním vlastnostem tohoto vynikajícího orientálního koření).

Mezitím dejte uvařit vodu v nerezové konvici a tou vařící vodou spaříte jáhly a necháte je potopené v cedníku, který máte ponořený v obdobně tvarované misce z nerezu nebo tepelně vzdorného skla ca. 2 - 5 minut. Nezáleží přesně jak dlouho, ale je nutné cedník několikrát popozvednout nahoru a dolu, aby se horká voda mohla propláchnout skrz jáhly, které mají tendenci po krátké době zhrudkovatět, takže raději tento proces zbytečně neprodlužujte déle než ca. 5 minut ... .

Pak do již vařícího se (bublajícího ...) hrnce se zmíněnými (i popř. dalšími ...) zeleninami, např. shiitake houby atd. opatrně překlopíte a z cedníku vyklepete spařené jáhly a vaříte je na mírném plameni ca. 10 - 15 minut. Buď s trochu nadzvednutou pokličkou, aby pára příliš neutíkala z hrnce, nebo bez pokličky, pokud si to dobře pohlídáte, aby se ty jáhly nepřipálily (pokud máte opravdu 5 šálků vody k jednomu šálku jáhel ...).

Několikrát během vaření je nutné jáhly občas promíchat lžičkou a pak nechat s vypnutým plamenem ca. čtvrt hodiny přikryté pokličkou, aby jáhly doběhly jako rýže. Pak se jáhly dají na talíř a když už nejsou příliš horké ochutí se troškou extra-virgin olivovým olejem, mohou se také posypat troškou čerstvě v kafemlejnku rozemletými lněnými či „chia seed“ semínky, popř. troškou pálivé papriky (cayenne pepper) a sní se pokud možno zároveň s čerstvým zeleninovým salátem. Já si do salátu také často nastrouhám kombinaci silných přírodních antibiotik ve formě kombinace zázvoru, česneku, pórku do kterých pro umířnění chuti přidám hodně na jemno nastrouhané mrkve..


Vysvětlení postupu při přípravě a vaření jáhel:

Jáhly jsou vlastně loupané semínka proso (hlavní komponent krmiva pro ptáky ...). Proso, které je více tmavě hnědé v barvě, vydrží mnoho let a zůstává schopno ne vyklíčit a vyrůst v rostlinu, ale nejsou dobře ztravitelné pro lidi právě kvůli tvrdé vnější šlupce a to je důvod proč my konzumujeve loupané proso, tzv. jáhly. Pod vnější šlupkou prosa je ale vrstva tuku který se velmi rychle žlukne, a je důležité před vařením jáhlí tento tuk odstranit. To je důvod proč se jáhly musí správně spařit, aby se z nich rozpustily a odplavily žluklé tuky, které nejsou žádoucí.

Namáčením jáhel přes noc před vařením se výrazně ještě zvýší zásaditost jáhel, o odbourají se z jáhlí různé látky jako tzv. anti-proteiny jihž jáhli obsahují daleko méně než mnoho ostatních oblinin ale přezto je dobré tento krok nevynechat pokud máte čas.

Nedávno jsem se dočetl o tom, jak obilniny všeobecně obsahují různé tzv. „anti-proteiny“ a jiné látky, které matka příroda do nich dala, aby odradila zvěř od konzumace semínek (tím dala semínkům šanci vyklíčit a vyrůst v dospělé rostliny a množit se ...), a o tom jak je důležité semínka, obilniny a především luštěniny (pokud vůbec chcete jíst luštěniny, MUDr. Mercola nedoporučuje konzumovat luštěniny) namáčet nejlépe alespoň přes noc, aby se většina těchto pro naše tělo škodlivých látek odbourala.



(Zdroj.)