Zuby si asi každý čistí ráno a večer, dobré je používat kvalitní sonický elektrický zubní kartáček, který obsahuje senzor proti přílišnému tlaku, a to tak, že se přiloží k zubu tam, kde začíná dáseň, a to v úhlu 45 stupňů se zubem. Potom se zapne kartáček a nechá se na jednom místě, kde se s ním jemně i rukou vibruje (přitlačí a oddálí od zubu či i trošičku např. pár milimetrů ze strany na stranu) cca 5 sekund (já rychle, jemně a pouze trošku=ne moc otáčím zápěstím sem a tam a takto rukou "vibruju" - to chce asi vidět, zeptejte se zubaře/zubní hygienistky, jak si správně čistit zuby se sonickým kartáčkem, protože nechat ho nehnutě na jednom místě ničí dásně a naopak přejíždět s ním delší úseky dásní taktéž..), poté se kartáček oddálí od dásně a přesune se o kousek vedle (tam, kde ještě nebyl), kde se zase chvilku nechá za pomoci ruky vibrovat.. Musí se s ním i rukou pracovat, nestačí pouze kartáček přiložit a čekat. Takto se projedou všechna místa u zubů (aniž bychom nějaké místo vynechali) a jediné místo, kde můžeme s kartáčkem přejíždět sem a tam, jsou plosky zubů (a na závěr čištění po jazyku). U dásní se s kartáčkem nepřejíždí proto, aby se dásně nezačaly odhalovat/ustupovat. Nejvíce se tedy čistí to místo, kde končí dáseň a začíná zub (tam se totiž usazuje všechen plak).

Pastu používám "EARTHPASTE" / "EARTHPOWDER", což dle tohoto článku je asi to nejlepší, co může být, protože tato pasta na zuby se skládá z redmondského jílu, mořské soli a černého uhlí (+nějaké výtažky z bylin).

(Dodružuji, že nejím nic z moře ani mořskou sůl, ale na čištění zubů tuto používám - oni tam totiž dávají nějakou kvalitnější/čistší mořskou sůl, konkrétně tuto. ..když si přečtete popis u té soli, tak to je asi fakt jediná, která je “mořská” a zároveň neobsahuje škodlivé látky ani radioaktivitu, protože se těží z nějakého starého vyschlého moře a nepřišla do kontaktu se současnou civilizací:

“Redmondská sůl (RealSalt™) je nerafinovaná sůl plné, ale zároveň jemné sladko-slané chuti bez chemických příměsí, přidaného jódu a přípravků na zlepšování sypkosti. Obsahuje pouze přirozeně se vyskytující minerální látky (60+), a byla vytěžena z jednoho ze dvou nejstarších přírodních zdrojů na zemi, ze starověkého “Sundance Moře”, které se kdysi nacházelo na obrovském území, které pokrývalo i oblast, kde se dnes nachází Redmond v Utahu. Druhý nejstarší zdroj na zemi je sůl Himalájská. RealSalt™ sůl je přes 200 miliónů let stará a je jedinečně panensky čistá – společnost Redmond ji těží a zpracovává v podobě v jaké je pod zemí uložená po milióny let, absolutně nevystavená modernímu znečištění. Tato sůl je pravidelně podrobována analýzám nezávislých biochemických a biofyzikálních ústavů v USA. ”

Intuice mi poradila čistit si zuby touto pastou a koukám, že je to asi to nejlepší, co může být.)Ráno dělám Oil pulling, tzn. ráno ještě před tím, než se napiju, si dám do pusy 1 polévkovou lžíci slunečnicového oleje lisovaného za studena (raw) a ten pak v puse převaluji 20 minut, poté vyplivnu a vyčistím si zuby. Další článek o Oil pullingu zde.

Večer si nejprve normálně vyčistím zuby a poté i mezizubní prostory (mezizubním kartáčkem - já k tomu používám opět elektrický mezizubní kartáček). I když někomu připadá, že se mu tam mezizubní kartáček nevleze, tak já si myslela to samé (mám zuby blízko u sebe a dolní křivé = trochu i přes sebe) a zubařka (zubní hygienistka) mi ukázala, jak na to, a všude se mi ten kartáček vejde (chce to jenom správnou techniku a cvik). Pokud to někomu tedy nejde, můžete si to nechat vysvětlit a ukázat (je lepší si čistit i mezizubní prostory než mít zánět dásní, tedy alespoň pro mě to je jednoznačně lepší, protože od té doby, co si čistím mezizubní prostory každý den, zánět dásní už nemám). Po vyčištění zubů si večer do pusy nastříkám trochu peroxidu vodíku (v potravinářské kvalitě), rozetřu ho jazykem kolem zubů a nechám chvíli působit, pak vypláchnu. To používám místo ústní vody.

Také mám bylinný olej na dásně (ten se někdy hodí) a dračí krev (="sangre de drago") na léčení zánětu dásní (=přírodní prostředek stejně silný a účinný jako ten, který předepíše zubař), ale ten už používat nepotřebuji.

Stejně tak mám ústní sprchu, která se hodí, ale mezizubní kartáček nenahradí.