Black Mirror je sice seriál, ale toto není jeden z jeho dílů, nýbrž to je celovečerní film (tedy má "jen" 1,5 hodiny). První polovina filmu byla celkem nudná a hlavně mě film nezaujal svojí atmosférou (nelíbil se mi). Byl divný, možná v sobě něco skrýval, ale nepůsobil zajímavě. Pak ale přišla pasáž (začíná to v čase 51:10 - po požití drogy namísto "pilulky" ve filmu Matrix), která mi otevřela pusu:
(celý následující odstavec je spoiler)

SPOILER (PŘESKOČ TENTO ODSTAVEC, POKUD SE CHCEŠ NA FILM PODÍVAT)
Lidi si myslí, že existuje jen jedna skutečnost, ale je jich spousta, všechny okolo se plazí jako kořeny a co uděláme na jedné cestě ovlivní věci na jiné. Čas je jen konstrukt. Lidi si myslí, že nemůžou jít zpět a provést změny, ale můžou. O tom jsou flashbacky, jsou to pozvánky do minulosti, kde můžeš činit jiná rozhodnutí. Když učiníš rozhodnutí, myslíš si, že to jsi ty, ale nejsi. Je to nějaká entita napojená na svět, která rozhoduje co uděláme a my se s ní pak jen vezeme. Zrcadla ti umožňují průchody časem. Vláda sleduje občany, platí lidem, kteří předstírají, že jsou tví příbuzní, a pak ti dají drogy do jídla a natáčí tě. V každé hře jsou nějaká sdělení. Jako Pac-Man. Víš, co znamená zkratka PAC? P-A-C = programm and control (programuj a kontroluj). Pac-Man je naprogramovaný a ovládaný, celé je to metafora. Myslí si, že má svobodnou vůli, ale je zavřený v bludišti, v systému, a jediné co může dělat, je konzumovat. Je do toho tlačen démony, kteří jsou ale nejspíš jen v jeho hlavě, a když už se zdá, že uteče jednou stranou bludiště, co se stane? Objeví se jen na druhé straně. Lidi si myslí, že je to veselá hra, ale není, je to zasraná noční můra a nejhorší na tom je, že v ní žijeme. Všechno je to jen kód. Když se pozorně zaposloucháš, uslyšíš čísla. Existuje kosmický diagram, který říká, kam můžeš a kam nemůžeš jít. Dal jsem ti vědomosti. Osvobodil jsem tě.
Jsme na jedné cestě. Právě teď, ty a já. A jak jedna cesta skončí, je irelevantní. Je to o tom, jak naše rozhodnutí po cestě ovlivní celek.


Neříkám, že všechno je přesně tak, jak je to v odstavci "spoiler" napsané (na to si každý musí udělat svůj názor, ale "něco na tom je"). Po této pasáži pokračuje film dál ve stejně nudném duchu, a proto NEDOPORUČUJI dívat se na celý film (ztráta času), stačí si přečíst odstavec výše "spoiler". Ve filmu sice jsou illuminátské symboly a mk-ultra, ale moc zajímavý ten film není. V jednu chvíli měl naběhnuto na pěkné poučení, ale nic se z toho nevyklubalo.

(To zajímavé poučení by bylo - další spoiler):
Hlavní hrdina se nerozhoduje úplně autonomně, jako by někdo vedl (alespoň z části) jeho život a on neměl plně svobodnou vůli. Kdo ho řídí?
1.) celek = lidstvo
2.) jeho "vyšší já" (které už zažilo ty paralelní reality, které pro celek neskončily dobře, a proto se zkušenost "zresetovala" a bdělé vědomí to zapomnělo, ač by pro něj osobně bylo dobré si ty věci pamatovat - uložily se do podvědomí a on něco udělal, ani nevěděl proč, ale mělo to svůj důvod = udělal by to samé, kdyby věděl celou pravdu).


Film je celkově spíše depresivní a nemá cenu se na něj dívat.