https://www.csfd.cz/film/290023-maho-sodzo-madoka-magika

Tento seriál se mi nějak moc nelíbil vizuálně (postavy ok, ale spíš to prostředí se mi místy nelíbilo) a do 4. dílu jsem se tak nudila, že jsem přemýšlela, jestli by nebylo lepší to vypnout. Ne že by byl seriál úplně špatný, ale nebyla tam nějaká pointa a byl spíše nudnější, místy nedával smysl. Po 5. dílu jsem to vypnula a šla jsem raději spát, že to bude lépe strávený čas. Pak jsem se k seriálu ale vrátila, že to zkusím dokoukat, a nějak kolem 7-8. dílu se to rozjelo (pointa), takže pak už mě seriál bavil a ty konečné díly jsou takový "mindfuck". Takže vše bylo nakonec vysvětleno (a nejen to - byla tam nakonec spousta věcí k přemýšlení "navíc"..).

Nevím, jestli je seriál docela "geniální" a nebo se spíš snaží obhájit existenci zla (no jo, Netflix..). Podle mě totiž tu "pointu" pochopí každý jinak a většina lidí (tak 98%) z toho pochopí to, že bychom se bez existence zla nikam nedostali a že je v seriálu jasně vysvětlené, že musí existovat, ale (odtud SPOILER) nikdo neví, co by se stalo, kdyby si ta hlavní hrdinka přála něco jiného: Ona si přála neexistenci zlých čarodějnic, čímž se sice čarovné dívky staly pouze "dobrými", ale zároveň logicky vznikli démoni (kteří byli zase pouze "zlí" = příčinu a následek ..proč a z čeho vzniká zlo; a dokonce i tomu roztomilýmu mimozemšťanovi bez emocí a pocitů se tímto krokem smazala paměť o tom, proč vlastně existuje zlo = že ho jeho rasa vytvořila, aby mohla sbírat energii z lidí, potřebnou k budování vesmíru). "Logicky" vznikli démoni proto, že nezrušila magické dívky, které proti zlu bojují.. A jelikož by zánikem zla neměly proti čemu bojovat, tak by "magické dívky" přestaly existovat. Jenže ona si nepřála neexistenci magických dívek, přála si pouze neexistenci zlých čarodějnic. A tak museli vzniknout "pouze zlí" démoni, aby "pouze dobré" magické dívky, které proti zlu bojují, mohly dál existovat. "Vazba" (příčina a následek) mezi dobrem a zlem (a dokonce i mezi účelem vytvoření zla) byla přerušena.
Co by se ale stalo, kdyby si přála neexistenci těch mimozemšťanů bez emocí, kteří na lidstvo zlo uvalili? A kdyby si přála jejich neexistenci i do minulosti v celém tomto vesmíru - žili bychom "stále v jeskyních" či změnil by se nějak významně úplně celý vesmír? (tzn. Jakou "potřebnou" roli* ve vesmíru tito mimozemšťané vlastně hrají?) To v seriálu ukázané nebylo, protože takovéto přání hlavní postava nevyslovila. A proto nemůžu s jistotou říct, že opodstatněnost zla, kterou nám seriál předkládá, je pravdivá.. Bohužel ať bádám jak bádám, seriál neposkytl dostatečné informace k tomu, abych pouze na jeho základě dokázala domyslet, co by se asi tak stalo, kdyby si místo svého přání přála toto..
*Nemůžu se zbavit dojmu, že tito mimozemšťané zastupují rozum / levou mozkovou hemisféru. A že díky tomu, že máme rozum "v sobě", vznikají pak přání, která vedou ke zlu. (tzn. jak uvnitř, tak se to pak projeví i navenek) Tím nechci říct, že by rozum byl sám o sobě špatný, i když nevíme, jaké by to bylo bez něj, když jsme to nezkusili.. Pokud by to "bez něj" byla ale katastrofa, tak je lepší to vůbec nezkoušet, takže dilema.

S těmi přáními je to tak, že mohou změnit vesmír a vývoj lidí, ale že by vyplněným přáním vzniklo zlo? Jistě, přání zasahuje do "vývoje", avšak když je člověk i přání konstruktivní, tak by mělo vývoj podpořit (a nevytvořit jako "vedlejší produkt" žádné zlo). Proto můj názor nakonec je, že seriál není "geniální", ale je "geniálně manipulativní". I přesto, pokud máte rádi filozofii, se na něj můžete podívat, protože předkládá hodně věcí k zamyšlení.
K zamyšlení je tam třeba i to, že (minimálně) tři postavy si přály něco od srdce (a ne z rozumu) a dopadlo to špatně..jenže kvůli tomu přání zaprodaly svojí duši, a to bylo právě špatné, takže možná to je ta příčina špatného výsledku (a ne přání od srdce samo o sobě). Proto říkám, že seriál je geniální manipulace, protože stačí trocha nepozornosti, a můžeš to přehlédnout (a vytvořit si lživý názor, že díky přání od srdce vznikne zlo..zlo ale vznikne jenom tehdy, když člověk díky něčemu zaprodá svojí duši, protože ani přání od srdce za toto nestojí).

Problém nebyl v přání samotném, ale v tom, že se vyplnilo takovým způsobem, jakým se vyplnit nemělo. Např. ta dívka, která si přála, aby jejího otce lidé vyslechli a poučili se od něj (protože měl pravdu) - si přála něco, co by si její táta nepřál (aby ho lidi následovali bezhlavě / bez své vůle). On chtěl, aby ho lidé pochopili a ne aby ho následovali jako ovce.. (nechtěl být slavný, chtěl šířit pravdu) Konstruktivní přání se plní "jen tak" samo od sebe. Toto sice bylo konstruktivní přání, ale jediný způsob, jak ho mohla pomoci vyplnit, bylo, aby chodila od domu k domu a mluvila s lidmi, snažila se jim vysvětlit otcovo učení. Zaprodáním své duše a "zhypnotizováním" lidí kýženého výsledku stejně nedosáhla.

Zrovna jsem se dívala i na českou pohádku Princezna zakletá v čase, a v ní byla nejzajímavější jedna věc - zlá čarodějnice vytvořila černou bouři (která by zničila celé království) a na nějaké království to seslala. Pak přišla za králem jako zachránce (samozřejmě neřekla, že tu bouři vytvořila ona sama) a řekla mu, že když jí slíbí, že jí splní jedno jakékoli přání někdy v budoucnu, tak tu bouři svojí magií zruší. Král pod tíhou okolností souhlasil, a pak za ním přišla čarodějnice za rok, aby mu řekla, že si jako své přání zvolila vzít si duši jeho nově narozené dcery, aby ona díky této energii mohla žít věčně.
V tomto anime seriálu, ač je úplně o něčem jiném a je jakoby úplně jiný, se jedná o to samé: Mimozemšťani splnili přání způsobem, kterým se splnit nemělo (a lidi, kteří chtěli přání splnit, u nich zaprodali duši), a tím vzniklo utrpení, a díky tomuto utrpení pak vzniklo zlo (mimozemšťani pouze chtěli, aby vznikly emoce, bylo jim jedno jestli dobré nebo špatné - z těch emocí čerpali energii na udržování/zlepšování/vývoj vesmíru). Díky tomu pak mimozemšťani mohli začít "verbovat" dobrochtivé lidi jako bojovníky proti zlu, čímž vznikaly další emoce.. Zaměřovali se tedy pouze na dívky v pubertě, protože tato skupina lidí prý vytváří nejsilnější emoce. Princip "sám vytvořit problém" a pak nabídnout (jako spasitel) "řešení", aby získali duši kvůli energii, tam byl stejný.