Přerušované hladovění je technika, která se primárně používá ke snižování tělesné hmotnosti a která má mnoho zdravotních přínosů. Zahrnuje změnu způsobu stravování, aniž byste museli měnit svou dietu nebo úroveň cvičení.

Mezi běžné postupy patří:
- Alternativní stravovací den - jeden den půst, další dny jíst normálně (tzn. dva dny v týdnu udělat 24 hodinový půst - mezi těmi dvěmi půstovými dny udělat MINIMÁLNĚ jeden den rozestup a v tom rozestupu jíst normálně)
- Časově omezené jezení - typicky zahrnuje přeskočení snídaně (to ale nedoporučuji přeskakovat snídani - autor článku doporučuje raději přeskočit večeři, tzn. jíst pouze od 8:00 do 18:00).
- 5:2 postní protokol - omezte kalorie na 500-700 na den (moje pozn. asi myslí KCAL) po dobu dvou dnů v týdnu (ty dva dny na sebe mohou nebo nemusí navazovat)

Nejlepší výsledky získáte, pokud je vaše "normální" strava zdravá, ale nemusíte se pokoušet omezovat kalorie ve vašich nepostních/normálních dnech.

Občasné nalačno je účinné, protože umožňuje tělu vstoupit do svého nejvyššího stavu spalování tuků, který se objevuje asi 8-12 hodin po jídle. To pomáhá eliminovat tělesný tuk bez obětování svalové hmoty. Typický způsob stravování normálně neumožňuje tělu dosáhnout tohoto bodu.

K čemu všemu je přerušovaný půs dobrý?
1.) Pomáhá ztrátě váhy. Studie zjistily, že postní protokol 5:2 byl nejúčinnější při ztrátě hmotnosti. Přerušované hladovění bylo účinné při prevenci obezity. Účinnost metabolismu se zlepšuje v důsledku přerušovaného půstu.
2.) Může prodloužit Váš život. Přerušované hladovění může podle některých výzkumníků prodloužit život až o 30% (pokud jsou studie na zvířatech indikátorem). Občasné hladovění zvyšuje stresovou odolnost těla, což prodlužuje život lidí. Pomáhá ochránit a vyléčit tělo od nemocí, což může zpomalit stárnutí. Občasné hladování může prodloužit zdravotní stav nervového systému.
3.) Může snížit pravděpodobnost, že onemocníte. Ve studii provedené na myších, které byly infikovány salmonelou, přerušované nasycení snížilo střevní a systémové bakterie posilováním jejich intestinálního imunitního systému.
4.) Podporuje kardiovaskulární zdraví. Přerušovaný půst snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, zvyšuje HDL cholesterol a snižuje hladiny triglyceridů a LDL cholesterolu, snižuje klidovou srdeční frekvenci a krevní tlak, zlepšuje cirkulaci triglyceridů a cholesterolu, zvyšuje odolnost proti ischemickým poraněním a snižuje riziko koronárních onemocnění srdce.
5.) Snižuje riziko rakoviny. Přerušované hladovění snižuje hladinu glukózy v krvi a IGF-1, což snižuje riziko vzniku rakoviny. Studie zjistily, že snížení spotřeby energie nalačno v delších intervalech během noci může snížit riziko rakoviny prsu. (moje pozn. odkazy na příslušné studie ke skoro každému tvrzení v v tomto článku jsou uvedeny ve Zdroji - odkaz na zdroj naleznete na konci tohoto článku)
6.) Pomáhá předcházet kognitivnímu poklesu. Přerušovaný půst chrání neurony před genetickými a environmentálními stresovými faktory během stárnutí. Také zvyšuje citlivost na inzulín, což je přínosem pro neurony, které stimulují tvorbu enzymů, které pomáhají buňkám vyrovnávat se se stresem a bojovat proti nemocem. Půst může snížit problémy s mozkovou funkcí a neurodegenerativní poruchy způsobené zánětem.
7.) Může zabránit chronickým degenerativním onemocněním. Půst snižuje zánět a zvyšuje ochranu buněk. Přerušované stravování pomáhá chránit před obezitou, diabetem, revmatoidní artritidou, hypertenzí a astmatem u lidí. Také chrání před poškozením způsobeným ischemickou mrtvicí. Kalorické omezení zvyšuje sirtuiny a signalizaci AMPK, které pomáhají tělu udržovat vnitřní stabilitu.
8.) Léčí vaše střevo. Motilin a Ghrelin, které regulují zažívací trakt, se uvolňují nalačno. Ghrelin připravuje tělo na příchozí živiny stimulováním gastrointestinální motility a sekrecí žaludeční kyseliny. Studie ukazují, že terapeutické použití ghrelinu může být prospěšné u gastrointestinálních zánětlivých onemocnění, jako je kolitida a ischémie. Terapie přerušovaného půstu zlepšila bolest břicha, průjem, nevolnost a úzkost u pacientů s syndromem dráždivého tračníku.
9.) Posiluje náladu a motivaci. Studie ukazují, že hladovění a omezení kalorií snižuje vztek, napětí, zmatenost a zlepšuje celkovou náladu ve stáří u mužů. Vysoké hladiny ghrelinu jsou spojeny s antidepresivními účinky.
10.) Je to kognitivní zesilovač. "IF" ovlivňují energetický a kyslíkový radikálový metabolismus a systémy buněčné stresové reakce tak, aby chránily neurony před genetickými a environmentálními faktory, jimž by jinak v průběhu stárnutí podléhaly. Půst zvyšuje přítomnost drebrinu, což je protein, který reguluje vývoj neuronů. Ztráta drebrinu vede k poruchám kognitivních funkcí, které způsobují neurologické poruchy. Přerušované hladovění je spojeno s růstem hipokampu, který je zodpovědný za emoce a paměť.
11.) Snižuje zánět. Půst v těle vytváří ghrelin, který potlačuje zánět. Přerušované hladovění snižuje prozánětlivé cytokiny a imunitní buňky v těle. Půst v dlouhých intervalech v noci může snížit systémový zánět. Přerušované hladovění snižuje riziko degenerativních onemocnění spojených se zánětlivou odpovědí v centrální nervové soustavě.
12.) Zvýšené hladiny ghrelinu mohou zpomalit nástup onemocnění Parkinsonovou chorobou. Ghrelin zvyšuje koncentraci dopaminu v oblasti mozku, kde pokles dopaminových buněk vede k Parkinsonově nemoci.
13.) Zlepšuje učení a paměť. Studie ukázala, že myši na přerušovaném hladovění měly lepší učení a paměť než myši s pravidelným stravováním. Studie naznačují, že učení může být nejlepší, když je žaludek během dne prázdný, protože hladiny ghrelinů jsou vysoké.
14.) Chrání před rizikem diabetu. Přerušovaný půst je spojen se sníženým rizikem vzniku cukrovky.
15.) Chrání před autoimunitním onemocněním. Půst každé tři dny byl účinný při snižování autoimunity a při podpoře regenerace. Studie ukázaly, že období půstu zvrátily příznaky roztroušené sklerózy u zvířat. Půst zabraňuje a zlepšuje systémový lupus erythematodes.
16.) Zlepšuje klid. Doba nalačno může vést k poklesu vzrušení během spánku. Přerušované hladovění prokázalo, že prospěje dennímu výkonu a kvalitě spánku u neobézních jedinců.
17.) Pomáhá chránit před infekcemi. Období nedostatku potravy zvyšuje odolnost proti infekci salmonelou typhimurium, protože tělo produkuje více IgA, což je důležité v imunitní funkci. Také podporuje odpovědi v mozku, které potlačují zánět a udržují kognitivní funkci během systémové bakteriální infekce. Neutrofily upřednostňují přemístit rafinované uhlohydráty (glukózu, fruktózu, sacharózu, med a pomerančový džus) na bakterie. Kapacita neutrofilních fagocytů na zabíjení bakterií je ovlivněna tím, že se tráví jednoduché cukry. A hladování posiluje schopnost fagocytů neutrofilů pohltit bakterie. Nicméně, trávení normálních škrobů nemá žádný vliv.
18.) Umožňuje udržet si výkon. Přerušované hladování nemá vliv na každodenní fungování a sportovní výkon. Nepodporuje ospalost nebo nedostatek ostražitosti. Tato metoda nalačno uchovává nízkou tělesnou hmotnost. Celulární účinky přerušovaného hladovění jsou podobné účinkům fyzického cvičení.
19.) Uzdravuje pokožku. Existují důkazy, že přerušované hladování může pomoci při hojení ran. Půst byl účinný při zmírnění kontaktní dermatitidy a chronické kopřivky. Účinky přerušovaného hladovění mohou pomoci při boji s akné.
20.) Ulevuje od chronické bolesti. Přerušované hladovění zvyšuje neuroplastičnost a učení v dospělosti, což může pomoci při hojení chronické bolesti.

Potenciální negativa:
Ve studii zahrnující myši, které neměly LDL receptory, přerušované hladovění zvýšilo inzulínovou rezistenci a celkový LDL cholesterol ve srovnání s myší po normálním stravování. To znamená, že pokud jsou vaše LDL receptory problematické, měli byste být opatrní při přetrvávajícím hladovění.

Kdo by přerušovaný půst neměl zkoušet:
- Lidé s problémy s cirkadiánním rytmem.
- Lidé, kteří mají neuroendokrinní problémy a glutamátovou excitotoxicitu.
- Lidé, kteří dostanou hypoglykemii.
- Lidé, kteří jsou vážně podvyživeni.
- Lidé, kteří se snaží mít dítě.
- Lidé s hypercholesterolemií.

(Zdroj.)

(moje pozn. Já bych to spíš nazvala přerušované stravování než přerušovaný půst. Takto se stravuji přirozeně celý život, proto jsem hubená, pomalu stárnu a nemoci se mi vyhýbají. Nevynakládám na to však žádné úsilí (během "půstu" nemám hlad), protože vynechám jídlo tehdy, když si o to tělo samo řekne (nedodržuji žádný speciální postup že bych si měřila kalorie nebo plánovala, že zrovna tyto dva dny v týdnu omezím jídlo..). Nově navíc dělám různé očisty, při nihž se člověk moc nenají, a tak mám "dva v jednom" (tzn. přerušovaný půst a ještě se tělo vyčistí).