Tyto očisty jsem nezkoušela (ale jsou levné) - pokud je chcete zkusit, určitě si o tom nastudujte víc informací, než jenom ty, které naleznete v článcích níže:
Očista pomocí kayenského pepře
Očista pomocí lněného semínka (a tady)

Tyto dvě očisty uvedené výše asi ani zkoušet nebudu, protože chci vyzkoušet jiné (viz níže), a předpokládám, že tyto budou fungovat stejně dobře (nebo lépe), než ty výše uvedené. Odkazy jsem tu ale nechala, kdyby se to někomu hodilo.


Sankhapraksalana

Asi nejlepší "mechanická" očista střev by měla být Sankhapraksalana (či Colonhydroterapie) - ani jedno jsem zatím nezkoušela. Já dělám před očistou jater 2-3 klystýry za sebou a to mi jako očista střev stačí.

"Vícedenní čištění střev spočívá v pravidelném denním čištění střeva pomocí klystýrů optimálně urinových a teprve poté se provede šankaprakšalána. Takto se střevo opravdu vygruntuje dokonale, což se občasným provedením šankaprakšalány docílit bohužel nedá a i když z vás jde pouze čistá voda, tak v záhybech střeva dost svinčíku zůstává.

Klidně i 14 dní každý den ráno provést urinový klystýr a na závěr šankaprakšalánu. Urinu si nasbíráte do PET lahve, tu ráno zavřete a dejte do umyvadla s teplou vodou, což vám správnou teplotu zajistí. Pokud i tak nebude té uriny dostatek, tak ji přiředíte teplou vodou, ale čistá je nejlepší."
(Zdroj.)


Yucca

"Na očistu střeva je nejlepší rostlina juka. Působí asi jako jar na nádobí. „Vymydlí“ celý střevní trakt a při dostatečně dlouhém užívání (alespoň 3 měsíce) vyčistí celý organismus. Juka rozpouští důkladně všechny nepřijaté minerály, které se kdekoliv na těle usadily, například v kloubech. Pozor! Juka se nesmí používat, pokud máte umělý kloub nebo jiný kov v těle. (U diabetiků I. typu dávkovat opatrně, je nutno měřit denně glykémii. - zdroj)

Účinné látky se získávají z kořene a stonku juky. 100 % juky obsahuje přírodní preparát Pure Yucca (moje pozn. Já používám Yucca od firmy VitaHarmony = 500mg v jedné kapsli). Doporučené dávkování pro dospělého je 1 kapsle 3x denně, a vždy je velmi důležité zapít kapsle dostatečným množstvím vody – minimálně čtvrt litru, a za den pak vypít alespoň 3 litry vody. Obecně se doporučuje spotřebovat tolik balení, kolik vám je desetiletí.

S jukou je důležité přijímat dostatečné množství vlákniny ze stravy – ovoce, zeleninu, obiloviny, ale i psylium (koupíte v lékárnách)."
(Zdroj.)

"Nejúčinnější kombinace je použití yuccy spolu s yacon. Tím vznikne uklízecí četa pro Vaše střeva."
(moje pozn. yacon je přírodní sladidlo asi něco jako vláknina - tedy asi stačí jíst víc vlákniny viz výše)
(Zdroj.)

(moje pozn. Očistu pomocí Yucca dělejte až PO očistě jater kvůli tomu, že Yucca rozpouští jaterní kameny a lepší je ty kameny při jaterní očistě vyloučit naráz, než je nechat pomalu rozpouštět pomocí Yucca = jedy by Vám tak kolovaly delší dobu v organismu.)


- PS. Saponiny jsou kupodivu poměrně dost i např. v těchto dalších rostlinách:
(moje pozn. kdo by chtěl ušetřit/levnější variantu)

mydlice lékařská (Saponaria officinalis) - v kořenech je obsah saponinu největší..
Pozor! Nevhodné pro těhotné a kojící ženy a malé děti. Při vnitřním užívání mydlice lékařské hrozí nevolnosti a zvracení, může podráždit střevní sliznici. Ve vysokých dávkách údajně může vést až k rozpadu červených krvinek, proto se vnitřně užívá jen zřídka. (zdroj)
Způsob použití:
Užívá se čerstvý nebo sušený kořen, zhruba 1 kávová lžička na šálek vody. Čaj se připravuje formou 3 minuty vařeného odvaru. Šálek se po doušcích popíjí během celého dne. Z mydlice je též možné dělat tinkturu, která se užívá 3x20 kapek denně. Zevně se používá poněkud silnější odvar, který slouží i jako kloktadlo při bolení v krku.
Kontraindikace:
Mydlice je poněkud toxická a není vhodné ji užívat ve velkých dávkách a dlouhodoběji. (zdroj)

Velmi mne překvapilo že poměrně hodně saponinů má pětilistý thajský ženšen (jiaogulan)... Mne zaujalo (jak cena tak dlouhodobost) sice pomalejší o to ale trvalé pročišťování jiaogulanem... Omezení pro dlouhodobé pití není stanoveno. Není známo, že by bylina byla návyková. ;)...Pokud se například zaměříme pouze na saponiny (u Gynostemmy nazývané gypenosidy), pak Jiaogulan obsahuje více jak 82 (někdy uváděno přes 90) takových látek.
Kvalitní thajský Jiaogulan poznáte lehce. Vyznačuje se příjemnou bylinnou vůní, chuť nálevu je čistá a bez pachutí, plná a zaoblená. Charakteristická je silná dlouhá a výrazně sladká dochuť ("aftertaste"). Nálev je průzračný a jiskrný.
(Zdroj.)


Moje zkušenost:

S Yuccou mám zkušenost takovou, že opravdu funguje. Zpočátku jsem cítila nějaký pohyb ve střevech (jak "pracuje"), pak už ne, zato jsem začala cítit symptomy vyplavujících se toxinů. V průběhu užívání jsem měla větší žízeň (takže jsem hodně pila) a rozhodně doporučuji užívat něco, co na sebe bude navazovat uvolněné toxiny a bude je odvádět pryč z těla (já k tomuto účelu užívala souběžně Redmondský jíl). Yuccu jsem užívala od firmy VitaHarmony 500mg a to 3 kapsle denně (dvě kapsle ráno nalačno, pak min hodinu nic nejíst, a jednu kapsli večer těsně před spaním). Kapsle jsem zapíjela minimálně 250ml vody (ale spíš víc, jelikož má člověk po zapití kapsle zachvíli zase žízeň). Co mě překvapilo bylo to, že se mi "vrátily" nějaké nemoci, které jsem kdysi prodělala a považovala jsem je za vyléčené. Všechno "zapouzdřené" v těle vyplulo na povrch. Dokonce jsem zjistila, že Yucca rozpouští zapouzdřené borelie (zdroj).