Proti vejcím nic nemám:)

Ale zabývala jsem se tím, jaká vejce vůbec kupovat, aby zvířata zbytečně netrpěla a aby ta vejce byla dobrá?

Existují tyto druhy (značení):
„0“ – vejce nosnic v ekologickém zemědělství (BIO)
„1“ – vejce nosnic ve volném výběhu
„2“ – vejce nosnic v halách (na podestýlce)
„3“ – vejce nosnic v klecích

A za (tímto) prvním číslem je hned kód země odkud pocházejí.
(Zdroj.)

Vejce nosnic v klecích se nyní nově chovají v "obohacených" klecích, což by mělo být o trochu lepší než ty bývalé klece (takový lepší "koncentrák"). Slepice v halách jsou většinou úplně stejně narvané jedna na druhé (co se týče místa) jako slepice v klecích. Viz např. tento článek, mě to připadá podobné.

Když se podívám na to, jak žijí lidé (v paneláku či zaměstnání v "open space"), tak mi to připadá podobné životu slepic - jako by byli (pro nějaký účel) někým chováni. Planeta je takový "velkochov" lidí. Každopádně na chovu slepic je zajímavé to, že člověk od slepice něco chce (vejce) a nazpátek jí toho dává co nejmíň (nedopřeje jí ani důstojný život = ani to minimum, které by jí mohl za to naoplátku dát). Člověk dá slepici pouze to, aby mohla nějak žít (v těch nejhorších podmínkách, ve kterých se dá přežít) - aby mu snášela vejce. Přitom slepice toho nepotřebuje moc - stačí jí společnost malé skupinky slepic ve které je jeden kohout a travnatá plocha (a přístřešek na snášení vajec) - slepice se zabaví samy. Tedy jediné, co potřebují, je prostor, jídlo, zeleň a Slunce (a být chované v malé skupince - malá skupinka viz další odstavec).

"Pro kura domácího toto není fyziologické, je fyziologické, aby měl kohout kolem sebe deset slepic, a ne aby spolu navzájem bylo nuceno komunikovat a soupeřit třeba pět tisíc slepic, jako se to děje v menších alternativních chovech. Není jim líp v chovech ani v halách, to byste viděli, jak tam po sobě jdou. Kde je jich málo, tak je všechno v pořádku, ale jak je jich hodně, tak už to v pořádku není."
(Zdroj.)

Kapitalistický člověk si hloupě myslí, že když slepici naoplátku nic nedá, tak bude jenom brát a bude mít větší zisk (jelikož mu klesnou náklady na minimum). Jenže ono to tak nefunguje (lidé jsou jenom většinou hloupí a nebo kvůli konkurenčnímu trhu nemají jinou možnost, než dát slepici pouze minimum pro holé přežití, jelikož by jinak svými cenami neobstáli před konkurencí - NEJEN v tomto je kapitalismus špatný) a samozřejmě, že se to někde projeví (viz další odstavec).

"Zviera, ktoré za celý svoj život strávi v klietke formátu A4 a nikdy v živote nevidí slnko, môže mať síce chutné vajcia, no nie je možné, aby sa ten deficit pohybu a prirodzeného životného priestoru neprejavil na kvalite výsledného produktu. Odhliadnuc od etického aspektu, niekde sa to prejaviť MUSÍ. Naše znalosti sú obmedzené a zatiaľ nevieme, čo všetko to spôsobí. Napríklad mliečne výrobky produkované z veľkovýroby neobsahujú niektoré vitamíny, čo má v konečnom dôsledku fatálny dôsledok na zdravie populácie. Vyzerá to nevinne, no tým, že krava je indoor a je kŕmená sójou, trávu za celý svoj život nevidí, nemá v mlieku vitamín D alebo K2 a pravdepodobne aj rôzne iné látky, ktoré zatiaľ nepoznáme. Napríklad vitamín D alebo K2 je bežný napríklad masle z mlieka kráv, pasúcich na na tráve, no u indoor veľkochovu tento vitamín chýba. Dôsledok sú civilizačné choroby ako osteoporóza napriek dostatku vápniku. Podobne to bude aj s vajcami. Preto si radšej kúpim vajcia a mlieko z poctivého TRADIČNÉHO chovu, aj keď môžno chutia rovnako. A to napriek tomu, že sú drahšie. Nech si súdruh veterinár hovorí čo chce…"
(Zdroj.)

"Některé zdroje uvádějí zajímavé hodnoty. Například, že u slepic z volného chovu nalezneme i dvakrát více omega-3, o 2/3 více vitaminu A, sedmkrát více beta karotenu a nebo také dvojnásobek vitaminu E."
(Zdroj.)

A že za to mohou i spotřebitelé, kteří se nemají řídit pouze dle nejnižší ceny, ale mají věřit tomu, co jim kapitalista píše na obale či ukazuje na svých internetových stránkách?
(zkušenost se slepicemi nemám, ale na farmářských trzích v Praze prý někteří "farmáři" nakoupovali levně ovoce v hypermarketu a toto ovoce dovezli na svůj stánek prodávat jako "své farmářské" drahé "eko" ovoce..)
Chci tím říct, že v kapitalismu je těžké věřit kapitalistickému podnikateli, jelikož ten "může" nakukat zákazníkům cokoli chtějí slyšet - jistě jsou na to zákony, jejihž dodržování/nedodržování se (nejen) v kapitalismu řídí dle peněz (úplatků či peněz v práci např. advokáta obhajujícího kapitalistu..). Čímž neříkám, že to nejde poznat a máme tedy nakupovat ta nejlevnější vejce, protože to je stejně jedno - to si nemyslím (dá se totiž nakupovat od malých farmářů).
"Stačí jít na den dělat do drůbežárny a trochu se dívat kolem sebe - všechna vejce na jednom páse, stroj třídí podle hmotnosti a když chce řetězec lepší vejce, tak stačí přepnout číslo na tiskárně. Zažil jsem, stačilo mi to. Netuším jestli se bio vejce zpracovávají nějak zvlášť od ostatních, věřím že to spíš půjde všechno dohromady a čísla na vejce se natisknout podle poměru bio slepic a ostatních."
(Zdroj.)

Nedávno jsem četla, že v ČR se slepicím, kvůli rychlejšímu růstu, přidává do potravy hodně jódu. Díky tomu je pak hodně jódu i ve vejcích. DDD jódu je okolo 150µg a 2 česká vejce obsahují 50µg jódu. (moje pozn. Otázkou je, v jaké formě se tam ten jód přidává - pokud v té nejlevnější formě, tzn. anorganický jód - tak ten je nezdravý, a nevím, jestli to, že prošel slepičím metabolismem, tuto jeho povahu změnilo či nezměnilo. Dle komentářů u tohoto článku nezměnilo.)
(Zdroj.)

Nejlepší je tedy najít někoho, kdo má (a prodává) domácí vejce či nějakého malého farmáře a od toho odebírat. A nebo pokud máte zahradu, můžete pár slepic začít chovat sami. Protože ani u malého farmáře či domácích vajec nevíte, jestli ten člověk ty slepice nějak netýrá (museli byste se k němu přijet neočekávaně podívat). Dobrá mapa prodeje vajec (a nejen vajec = dá se to přehodit např. na med, maso, mléko a mnoho dalšího..), kterou jsem na internetu našla, je zde.


Povinné údaje na vejcích:
Každé vejce zakoupené v obchodě obsahuje kód řídící se vyhláškou (např. značení 1 CZ 1234 L). Tento kód se skládá ze čtyř částí:

První číslice označuje metodu chovu nosnic:
0 – vejce nosnic v ekologickém zemědělství (bio)
1 – vejce nosnic ve volném výběhu
2 – vejce nosnic v halách (na podestýlce)
3 – vejce nosnice v klecích

Kód producenta na vejci – ZJISTÍTE PŮVOD VAJEC:
CZ – Česká republika
DE – Německo
PL – Polsko
LT – Litva
NL – Nizozemí

Poslední čtyřčíslí znamená registrační číslo hospodářství (chovu) – u vajec z českého chovu je přiděleno SVS.

Hmotnost vejce:
S = small – do 53 g
M = middle – 53 až 63 g
L = large – 63 až 73 g
XL = extra large – nad 73 g
(Zdroj.)