Tuto "techniku" jsem zkoušela a opravdu funguje:
Usnula jsem hned a tak tvrdě, že jsem se ráno neprobudila ani na zazvonění budíku. Čím víc dní jsem ale techniku zkoušela, tím snáze jsem se pak ráno probudila: návod zde.
(Prostě jsem udělala dechové cvičení podle návodu a ač jsem tomu nevěřila, tak jsem pak ležela jako každý večer když usínám a usnula jsem hned. Neřešila jsem, jestli to bude fungovat nebo nebude, jenom jsem tomu dala šanci. I když jsem další dny chtěla prozkoumat, jak je to možné, že to tak dobře funguje, tak se mi to nepodařilo, protože jsem zase rychle usnula.)
A tuto "techniku" jsem ještě moc nezkoušela (takže nevím, jestli to funguje - toto jsem nevymyslela ale četla na novinkách):
1. Uvolněte tělo. Absolutně
Pokud praktikujete jógu, víte, že závěr lekce vždy patří hluboké relaxaci v pozici šavásana, jíž se ne nadarmo říká mrtvola. Uvelebíte se na zádech tak pohodlně, jak to jen jde, dýcháte pravidelně, ale ne hluboce a postupně necháte „uvadat“ jednotlivé partie od dolních končetin přes břicho a hrudník až po vlasy.
Sharon Ackman radí: „Představte si, že je vaše tělo duté a dovnitř se pomalu vlévá jemný písek. Tíhou písku klesají klouby, zbavujete se veškerého svalového napětí, které je drží. Klíčová jsou ramena, kyčle, kolena a kotníky. Nakonec vědomě uvolněte i oblast páteře.“ Ve sportovní hantýrce jde o progresivní svalovou relaxaci. Pod tímto názvem najdete na internetu nespočet hlasem provázených návodů, jak na to. Pusťte si je především při nácviku – pomohou vám najít vlastní tempo a posloupnost v uvolňování.
2. Hlava a tvář vyžadují speciální péči
Uvolnění hlavy a především 43 obličejových svalů je klíčové pro dokonalou relaxaci celého těla. Právě ve tváři se totiž udržuje nejvíce napětí. Opět pomůže vizualizace. Představte si, že se vaše svaly v obličeji taví jako rozehřáté máslo. Začněte u brady, povolte stisk čelisti, nechte jazyk volně spadnout. Oči pod víčky směřujte do jednoho místa, nekoulejte jimi. Vědomě povolte stisk očních víček, stejně jako případné svraštění čela. Soustřeďte se i na svaly přiléhající k vlasům a „pusťte je“.
3. Odpojte mysl alespoň na 10 vteřin
Ležíte uvolnění, vaše tělo jako by vám ani nepatřilo, jenže hlavou běží nespočet myšlenek, které nelze zastavit. Co s tím? Vypněte mozek na 10 vteřin, radí mariňáci. V kombinaci s uvolněným tělem stačí takhle málo, abyste usnuli. Pomoc opět hledejte v józe a meditacích. Snažte se myšlenky pozorovat, neřešit. Nechte je plynout, nerozčilujte se, že vám zaměstnávají mozek. Buďte na sebe laskaví. Blaženost proudící myšlenky zpomalí a vy můžete najít svých deset vteřin „prázdnoty“.
(Další variantou meditace je soustředění na nějaké místo, nejlépe v přírodě, kde se cítíte příjemně. Snažte si vybavit zvuky ptáků, kteří se tam vyskytují, vůni květin a třeba pocit posezení na suchém mechu. Nechte se unášet pobytem v přírodě.)
(Zdroj.)